Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem chov chameleona- před nákupem-dotazy,na které jsem nenašla odpověď

Dobrý den,

omlouvám se předem, pokud zde někde odpověď je a mě se ji nepodařilo najít.
Moji synové přišli s tím, že by rádi chameleona. Mluví o něm již delší dobu a vzhledem k tomu, že si na něj i na zařízení,které bude potřebovat sami našetřili, již musím v tuto chvíli řešit aktuální otázka, zda chameleona ano nebo ne.(chtěli by chameleona pardálího-samce, otázkou je, zda je vhodný pro začátek)
Je mi jasné, že v tuto chvíli velký díl péče o zvíře bude na nás rodičích,což akceptujeme a rádi s tím dětem pomůžeme. Ale nerada bych pořídila jakékoliv zvíře a potom zjistila, že vlastně u nás trpí, protože mu třeba některé podmínky pro jeho kvalitní život nebudeme moci splnit.

Tak k mým dotazům- pravidelně (jednou za 14 dní) jezdíme na víkend pryč. Co jsem zjistila, tak mládě do jednoho roka se má krmit denně.Jde toto nějak řešit? Pokud bychom měli pardálise, který-pokud jsem dobře zjistila-potřebuje více vlhkosti,tak to asi jde zařídit nějakým rosícím zařízením, že? Ve dnech,kdy bychom tu byli bychom rosili sami dle potřeby..Je tedy vůbec schůdné pořídit si takovéto zvíře vzhledem k životnímu stylu rodiny?

Až by vyrostl a byl by mu jeden rok(což by -pokud bychom ho koupili nyní ve stáří tří měsíců -vyšlo na příští léto), tak jak řešit dovolenou. Zatím jezdíme většinou na 7 denní až 10 denní dovolené.. Je to vůbec potom u případného dospělého jedince možné? (pokud bychom nesehnali nikoho,kdo by nám byl ochoten zvíře zkontrolovat-nedávno jsme se přestěhovali a zatím nemáme v našem městě nikoho,komu bychom s důvěrou svěřili klíče od domu)
Do toho léta bychom mohli delší dovolené vypustit.

Vhodné terarium- pokud bychom uvažovali o rozměrech 75cm šířka,40 hloubka a 100-140 výška (ta lze libovolná-klidně i větší), nebyla by tedy problém ta relativně menší hloubka? (mluvím samozřejmě o teráriu pro dospělého jedince,mláděti bychom udělali provizorní menší)
co se materiálu týče- vzhledem k tomu, že by bylo v obýváku a tak trochu máme i požadavky na estetiku, je možným materiálem i spárovka? (myslím tím kombinaci skla a spárovky místo OSB)

Co se týče potravy- vůbec nemám představu,kolik toho může takové mládě a potom dospělec sežrat.A ráda bych si i udělala obrázek o finanční náročnosti krmení (na pořízení si synové našetřili dost,ale ráda bych měla představu i o tom, kolik pak stojí "provoz".. ceny si dohledám,ale nevím,za jak dlouho můžou dojít vitamíny,vápník ,.. a jak dlouho mu vydrží krmení-kolik toho průměrně spase... )

A taky nemám představu,jak se krmení řeší- jednou týdně zajdu do obchodu a koupím zásobu sarančat a cvrčků na celý týden, nebo je potřeba kupovat častěji, protože by to mezitím doma pošlo? V tuto chvíli nepředpokládám vlastní chov krmiva, v létě si naopak umím představit, že by měl i smýkaný hmyz-to určitě nebude problém zajistit...

Omlouvám se za možná až primitivní dotazy,ale než dětem dám "zelenou", ráda bych se zodpovědně rozhodla podle informací. Nerada bych koupila zvíře a pak zjistila, "že se vlastně k nám nehodí" a že u nás třeba chřadne a trpí.
Předem všem děkuji za odpovědi :-)

chtěli by chameleona pardálího-samce, otázkou je, zda je vhodný pro začátek

Pokud si vy i synové načtete dostatek informací, vytvoříte terárko s vhodnými podmínkami a akceptujete fakt, že pardál (ani jiný chameleon) je hlavně zvíře "na kochání" a ne na kontakt, není důvod, proč byste ho nezvládli;) Při dodržení pár základních věcí není samotný jeho chov nijak náročný.

pravidelně (jednou za 14 dní) jezdíme na víkend pryč

Co se týče krmení, není to problém ani u mláděte. Prostě ho nakrmíte více v pátek a ideálně ještě v neděli po příjezdu, i mládě to bez újmy zvládne, u dospělého pak není problém vůbec. Rosit to ale opravdu chce denně, což, jak píšete, můžete vyřešit rosícím zařízením napojeným na časový spínač. Jen pokud něco takového budete kupovat, vyhněte se mlhovačům. Vaším cílem není vytvoření mlhy s droboulinkých kapiček vody, ale větší kapky na listech, které chameleon slízne. Rosící zařízení se dá i vyrobit - my jsme to udělali za pomocí čerpadla do kávovaru, zahradních trysek, kanystru a minutových (digitálních) spínacích hodin. Je to k nezaplacení príě pro to, že můžete bez pbav na víkend jet pryč.

jak řešit dovolenou

Rosení budete mít vyřešené viz výše a co se týče krmení, chtělo by to, aby se ideálně 1-2x týdně někdo zastavil. Pokud se vám to ale nepodaří, týdenní hladovka dobře živenému chameleonovi vůbec neublíží (naopak se někdy i doporučuje). Před ojezdem mu můžete do terárka nasypat o něco víc cvrčků ( a přidat jim třeba jablko, aby se případně nepřiživovali na chameleonovi), přidat pár sarančat (ty chamíka nepokoušou) a jako bonus třeba přidat pár zakuklených larev much, oni se mu tam v průběhu týdne vylíhnou.. Ale zase pozor, ať mu tam neuděláte uplné insektrárium a zbytečně ho tím nevystresujete ;)

75cm šířka,40 hloubka a 100-140 výška (ta lze libovolná-klidně i větší), nebyla by tedy problém ta relativně menší hloubka?

40 hlobka je hraniční, ale pokud terárko dobře vyvětvíte, půjde to. Rozhodně ale nedělejte nějaké 3D pozadí, které by z hloubky ještě ubralo.
Se spárovkou zkušenosti bohužel nemám. Moc hezky ale vypadá, když OSB terárko obložíte třeba laminem.

áda bych si i udělala obrázek o finanční náročnosti krmení

Určitě nenakupujte ve zverimexu, to je ta nejdražší varianta. Buď burza, pokud máte nějakou poblíž, nebo poštou od chovatele/distributora (my bereme třeba tady: www.scorpion.name).Dospělý chameleon spořádá odhadem tak půllitr dospělých cvrčků měsíčně, možná ani to ne.Případně občas nějaká sarančata apod., řádově můžete počítat s pár stovkami měsíčně. V úvahu vezměte taky zvýšené náklady na elektřinu, u jednoho chameleona ale nic dramatického. Vápník a vitamíny neřeště, jedno balení vám vydrží řekla bych skoro na celý život chameleona ;)

Snad jsem nic nepřehlídla, kdyžtak se ptejte dál :)
Přeju hodně štěstí!

Jo, a ještě jeden postřeh - doporučila bych koupit klidně i starší zvíře než ty 3 měsíce. Tříměsíční pardál je ještě fakt maličký a tím pádem náchylnější k případným začátečnickým nedostatkům, obecně citlivější a hůře snášející nové prostředí (počítejte, že pár dní nebude vůbec jíst, což u většího nevadí, u malého to ale není optimální).. a hlavně u většího už uvidíte náznaky budoucího zbarvení, popř. už bude vybarvený. A jelikož to bude alespoň prozatím váš jediný chameleon, předpokládám, že chcete fakt krasavce ;)

Moc děkujeme za rozsálou a jasnou odpověď.

Hlavně v tuto chvíli to tedy vypadá, že chov chameleona nemusíme odpískat ;-), protože výše uvedené bychom mu měli být schopni poskytnout

Rosení tedy zařídíme jak píšete, manžel zkusí něco vyrobit (a nebo koupíme)

k dovolené- je pak vhodné potravu dát volně do teraria a nebo do teraria vložit "menší akvárium" a do něj cvrčky dát? + stravu pro cvrčky? vylezou? nevylezou? když by to bylo akvárium např 25 cm vysoké?

když objednám cvrčky např. z výše uvedeného odkazu- to mohu objednat na jak dlouho dopředu? Např. na 14 dní? vydrží to? Pokud jim dám do větší plastové nádoby (s otvory na větrání) stravu, tak přežijí? Nesežerou se navzájem?

k velikosti teraria zvážíme, zda úpravou prostorů v domě bychom neudělali o 10 cm širší (předpokládám, že v tomto rozměru je každý cm dobrý ;-)

k výšce- je u dospělce úměra, že čím vyšší, tím lepší? A nebo je nějaký rozměr hraniční (např, že 150 cm už ne apod..)(vím, že u mláděte je vhodné menší a méně členité- resp. jsem četla, že se to doporučuje)

k větrání-pochopila jsem (snad dobře), že předpokladem úspěchu chovu je kvalitní větrání? pokud bychom při čelní stěně udělali po celé délce cca 10 cm pásek s mřížkou (tzn cca 75*10cm) a strop by byl volný-neuzavřený-šlo by to? (myslím volný -jako větratelný.. Máme ideu udělat cca 130 výšku teraria, tu zabezpečit drátěnou sítí a nad to potřebné žárovky, které by byly schované v jakémsi rantlu,který by byl nad sklem,ale zvrchu by byly volně viditelné, nezakryté.. Co myslíte-je to vhodné větrání?

děkuji za tip s koupí i staršího zvířete. Ano, zatím chceme jednoho a rádi bychom pardálise ambilope.Uvidíme, zda by se nám podařilo sehnat staršího... Tříměsíční jesm psala proto, že mladší se nikde nedoporučuje.Máte asi pravdu, že starší bude vhodnější...Zatím stejně bude práce s tvorbou terária, takže bude čas hledat :-)

Moc děkuji za odpovědi, Vážím si toho :-)

:)

je pak vhodné potravu dát volně do teraria a nebo do teraria vložit "menší akvárium" a do něj cvrčky dát

My obecně radši dáváme cvrčky do krabiček než volně po terárku, používáme tyhle:
http://plastyvanek.717.cz/menu/braplast-produkty/k rabicka-transparentni-250-ml
Ale poslouží cokoliv - od lučiny apod;) Akvárium je uplně zbytečné a nepraktické. Tyhlě nižší krmítka mají tu výhodu, že část cvrčků zůstane v něm a část vyskáče, takže si i chameleon může vybrat;) Krmení spíš na dno terárka (riziko pro chameleona jsou cvrčci, co už z krabičky vyskočili). Bude stačit kousek jablka a třeba pár granulí nebo piškot.

mohu objednat na jak dlouho dopředu?

Dospěláci vydrží určitě minimálně 2 týdny, střední cvrčci měsíc a déle (i podle teploty, pokud budou spíš u podlahy, kde je chladněji, vydrží déle). Mějte je ve větších plastových boxech (Ikea, Hornbach apod), kde do víka vyříznete velký otvor a nahradíte pletivem. Pokud je budete krmit (vločky, piškoty, granule + "zelené" - po menších dávkách, aby neměli vlkho!), určitě se nepožerou;)

k výšce- je u dospělce úměra, že čím vyšší, tím lepší?

Tahle obecně bych to neřekla. Chameleon je stromový ještěr, takže se terárka orientují na výšku, ale i ostatní rozměry jsou důležité a jen velká výška není všechno. Je hloupost dělat nějaký extra vysoký komín, tam je pak i obtížnější správně větrat, vytápět.. Pokud je podstava relativně menší, určitě bych nehnala terárko do metru a půl... Ale zase ten metr je podle mě uplné minimum. Na vaší šířku bych volila třeba těch 120-130, ale to neberte jako žádné dogma.

předpokladem úspěchu chovu je kvalitní větrání

Přesně tak. Máte to podle mě vymyšlené dobře.

Staršího ambilobáka určitě seženete ;)

S potravou to nějak vyřešíme, uvidíme, jak to bude v reálu vypadat, zda si oblíbíme více cvrčky nebo sarančata.. Děkuji za tip, jak je mezitím "skladovat"

Chápu to dobře, že během dovolené je lepší dát chameleonovi více sarančat už kvůli tomu,aby tedy chameleona neobtěžovali? Protože pokud stejně mohou z nádoby cvrčci utéci, tak aby náhodou i přes krmení nešli na chameleona..

k tomu terariu- děkuji za upozornění, že by příliš vysoké mohlo hůře větrat. Vidíme to tedy na rozměry 70*50*130 .. Od jakého věku mohu dát chameleona do této velikosti? Ptám se proto, že samozřejmě budeme vše zařizovat s předstihem a teprve potom shánět chameleona. Abychom věděli, zda ještě dělat menší přechodné bydliště (resp. jak starého chameleona shánět,pokud by měl jít přímo do velkého domova)

Zatím si myslím, že budeme mít dost "starostí" s chameleonkem samotným.. a jsem ráda, že vím, že to jde i bez toho.. na druhou stranu se nezříkám (nikdy neříkej nikdy) a je možné, že časem začneme. Ale v tuto chvíli bych ráda používala kupované- i kvůli prostorům na pěstování cvrčků- místa doma nemám tolik..Co jsem četla,je třeba mít jednotlivé velikosti od sebe kvůli tomu,aby se nepožírali.. to fakt nevím, zda bych našla prostor i na to...

to jsou jen prazdné chitinové slupky.

Tak jim dám párkrát pořádně najíst a je po problému, ne?;)

když tak do budoucna se kdyžtak vykašli na cvrky a jdi do švábů

Tady bych byla trochu opatrná, přeci jen třeba dospělé dubie jsou docela o dost tučnější než cvrčci. Jasně, když to mixuješ i s jinými druhy a zařadíš i něco "dietnějšího" (třeba panchlory), tak ok, ale takhle uplně obecně bych to nehlásila...

Jinak ano, cvrčkové cvrkají, i jen jako krmení;) Ale na to si zvyknete a třeba to i začnete mít rádi (pokud vám zrovna nějaký nezdrhne za postel;))

Třeba já to dělám tak, že každý měsíc od chovatelky přivezu 200 středních sarančat, ty hodím do "sklopky" (takové divné akvárko/terárko) a tam mě naprosto v pohodě vydrží ten měsíc než je skrmím. Nesvítím jim, netopím jen jim sem tam hodím nějaké zelené a seno a je klid.
Nemůžu radit jak u pardálů, ale já zásadně odmítám cvrčky. Podle mě nejproblémovější krmní hmyzáci. Dělají rachot, smrdí a u mě furt utíkají. Zlaté sarančata, které i když vezmou roha tak je najdu někde na viditelném místě kde je světlo a teplo. Ani v terárku se neschovávají a zvířata je nemají problém lovit, oproti cvrčkům, kteří okamžitě mizí v kdejaké škvíře, pod kamenem/kmenem apod.

smrdí

Hele mně třeba mnohem víc vadil smrad dubií, nakonec jsme je uplně zrušili..
Cvrčci cítit trochu jsou, ale když se jim čístí boxy a udržujou se v suchu, tak to podle mě jde.
Ale sarančata jsou taky fajn, jen mi celkem trvalo, než jsem se s nima naučila manipulovat:)) A taky jsou relativně dražší...

Za mě prostě vedou cvrčci jako hlavní složka potravy + sarančata jako bonus.

Časem si sami přijdete na to, co bude vyhovovat vám nejvíc;)

Hele mně třeba mnohem víc vadil smrad dubií, nakonec jsme je uplně zrušili..

Tak je fakt, že dubie jsou horší .. u mě to dopadlo po čase tak, že jsem si "vypěstoval" krásnou alergii a teď mám problém jen kolem nich projít na burze, abych hned nezrudnul a nezačal kýchat ..
U mě prostě vedou sarančata, zvlášť když je mám jen pro pár a. baracoe a dvě agamy. Tudíž neřeším ani tak cenu.

Jinak držím palce zadavatelce. V dnešní době je to radost pohledět na takovýto přístup. Určitě to zvládnete! ;-)

Děkuji za tipy.. uvidíme, co se osvědčí potom v reálu.. Je pravda, že pokud sarančata nechávají chameleona na pokoji, tak to asi bude to, co budou dostávat,když na víkend odjedeme...

je pravda, že náročnost starání o potvravu, případně chov (vrčci, sarančata, švábi) si zatím neumím představit..To si musím ještě dál prostudovat.. Myslela jsem, že je budeme v menším množství kupovat ve zverimexu,ale to koukám asi spíš ne..

Ale zatím je čas vše promyslet.. nejdřív musíme více nastudovat k stavbě terária a s předstihem ho vytvořit

S tim hmyzem si nedělejte starosti, ona to žádná věda není;) Chov teď neřešte vůbec a udržení při životě zvládnete levou zadní;) Klidně pár prvních dávek v tom zverimexu kupte, pokud vám to bude vyhovovat, ale i tak ty cvrčky určitě přesypte do většího a dejte jim najíst a "napít". Ze začátku s nima třeba budete trošku zápasit, ale všechno se časem podá;)

Moc držim palce!

chov potravy opravdu zatím neřeším, uvidím,jak a co nám (a chameleonovi) potom bude vyhovovat..
Předpokládám,že se pak i případně od chovatele dozvím,na co je chamelen nejvíc zvyklý a jak je zvyklý být krmen (z ruky, volně pobíhající potrava,..)velikost potravy atd..
Hlavně jsem ráda, že mám zhruba představu,kolik toho sežere(a i jaké budou zhruba náklady, protože člověk musí prostě promyslet vše-i finanční stránku věci-než do něčeho jde)

Až by byl chov potravy aktuální někdy časem, tak to nebude problém si zjistit..
Ano, už zjištujeme o chovu pardála- jsem ráda, že mi lillek ozřejmil to, co jsem nevěděla - a sice hlavně to,zda je vůbec možné chovat chameleona,když často jezdíme na víkend pryč.. Protože to byl ten zásadní dotaz a to by byl i zásadní problém.Všude se píše o denním krmení mláděte a to bychom mu prostě nemohli zajistit..

Díky, budeme se snažit,aby to už nebylo "mimino" :-) Jaký věk doporučujete? 5 měsíců? ještě více?

To už by mohl rovnou do toho velkého terária, že? (jestli platí, že od 4-5 měsíců mohou do velkého)
Předpokládám, že pro začátek bude vhodnější méně členité uspořádání a až později kdyžtak ho více osadit- je to tak? nebo už u 5 měsíčního můžeme udělat terárium "definitivní"?

Díky :-)

Já bych doporučovala tak těch plus mínus 6 měsíců, to už by měl mít slušnou velikost a hezky se barvit. Toho už klidně můžete dát do finálního terárka. Co se týče vnitřního uspořádání, tak je obecně dobrý, když je hustě vyvětvené s převahou větví, které chameleon snadno obejme. Ohledně kytek - chce to vychytat nějakou "zlatou střední cestu" tak, aby měl chameleon možnost stínu a hlavně úkrytu, ale zase aby terárko nebylo moc velká, tmavá a nepřehledná džungle. My třeba doma preferujeme umělé kytky, které jsou rozvěšené po větvích, ale dno je volné - je to mnohem přehlednější a praktičtější na údržbu, když je dno volné. Ale to je už na každém, co komu víc vyhovuje.

Pro inspiraci doporučuju projet www.akvarko.cz (ale určitě ignorujte ta terárka, kde je vodopád - pár se jich tam najde, vypadá to krásně, ale pro pardála to fakt není vhodné).

Zkusíme to s teráriem vychytat a pak požádám o názor- až bude hotové..
Máme na zahradě kroucenou vrbu,kterou musíme odstranit, tak si z ní určitě schováme různé průměry větviček...

Umělé kytky mě nenapadly, že by mohly být-na to se ráda podívám..chameleonovi je asi tedy jedno, zda si sestřelí kapku vody z živé nebo umělé...

Ještě mám dotaz k vodě- píše se odstátá voda. Bydlím v oblasti,kde je velmi tvrdá voda- není problém ta tvrdost?

Na ty webovky se mrknu pořádně,děkuji :-)

Před pár dny jsem tu četla vlákno, jak upadá Teraporadna a teď tu vidím tak úžasné vlákno, kde rádci ochotně odpovídají a radí, ale co je pro mne cennější a opravdu koukám jako puk, bledulko - smekám před Vámi a Vaší zodpovědností před pořízením zvířete, kéž by to každý začínající chovatel bral tak zodpovědně jako Vy, to je pak i radost radit :-)

Jinak dodám také pár infa: Ohledně švábů: nevydávají zvuky, nepotřebují teplo jako cvrčci, většina druhů hyne, na druhou stranu třeba tartary mají tendenci se v teráriu zahrabávat do substrátu a chameleon z nich nic nemá. Z toho důvodu hodně chovatelů od krmení švábama upustilo. Pro chameleony se obecně doporučuje nejvíce druh Panchlora nivea, ale ti jsou sami o sobě na chov nároční - nesmí vyschnout, což při dovolené je průšvih a živí se tekutou stravou. Cvrčci cvrkají a ne jeden terarista málem zešílel z cvrčka "za ledničkou", doporučuju kdyžtak podchladit, pak tolik necvrkají a ani se tolik nehýbou, nejdříve se zkrmují samci, kteří "cvrlikají". Při chovu jednoho chameleona se Vám ale chov nevyplatí. Jak jsem psala, potřebují světlo a teplo, je nutné odstraňovat zbytky potravy a udržovat box v čistotě, nejen kvůli smradu, ale také kvůli plísním. Pokud si dovezete krmný hmyz, doporučuju s ním hned nekrmit, protože v nich nic výživného není, ale pořádně nakrmit: ovoce, zelenina, psí granule (vodu přijímají ze stravy). Levnější než ve zverimexu a pozor, ne v každém zverimexu cvrčky mají - chtělo by zjistit dopředu, někde se musí i objednávat dopředu, se sarančaty to je ještě horší. Krabička většinou stojí cca od 25 - 40Kč, šváby se většinou neprodávají a sarančata jsou dražší, kus třeba 7,50,- jen orientačně. Ty do chovu ale nedoporučuju, protože na teplo a na potravu jsou náročnější než cvrčci a jejich chov je nákladný. Pokud chcete ušetřit, zajděte si na nějakou teraristickou burzu, jejich seznam je zde na teraporadně, tam krmná zvířata stojí o dost méně. Můžete si sehnat i svého zásobitele. Třeba před pár dny jsem tu četla vlákno, že místo těch 7 kaček za saranče, můžete dát jen 3,-. Navíc ve zverimexu nevíte, odkud hmyz berou a jak je kvalitní.

Kukly much se prodávají jako tzv. masňáci v rybářských potřebách jako "červíci", kteří se vám v teple zakuklí, malej kelímek stojí cca 20Kč, pokud si obsah rozdělíte do několika krabiček, které budete udržovat v chladu, tak se vám nevykulí všechny na jednou a vydrží vám déle.

Co se týče smýkaného hmyzu, je důležité smýkat na neošetřených plochách a svůj poklad probrat, jestli tam nejsou druhy jedovaté nebo nebezpečné. Projeďte si archiv časopisu Teramagazín - volně k stažení na webu, někdo tam právě problematiku smýkaného hmyzu probíral, ale z hlavy si nepamatuji, v jakém to bylo čísle.

Jinak forma se jmenuje správně AMBILOBE, ale to je detail.

Mám z Vás opravdu radost a budu se těšit až sem dáte třeba foto Vašeho terária a nového člena rodiny :puff:

Před pár dny jsem tu četla vlákno, jak upadá Teraporadna a teď tu vidím tak úžasné vlákno, kde rádci ochotně odpovídají a radí, ale co je pro mne cennější a opravdu koukám jako puk, bledulko - smekám před Vámi a Vaší zodpovědností před pořízením zvířete, kéž by to každý začínající chovatel bral tak zodpovědně jako Vy, to je pak i radost radit :-)

souhlasím :-)

na druhou stranu třeba tartary mají tendenci se v teráriu zahrabávat do substrátu a chameleon z nich nic nemá

Tartary právě že běhájí ,ale dubie se zahrabou

sarančata jsou dražší, kus třeba 7,50,- jen orientačně. Ty do chovu ale nedoporučuju, protože na teplo a na potravu jsou náročnější než cvrčci a jejich chov je nákladný.

A do zveráku se dávaji většinou dospělci takže pochcipou rychleji (aspoň u nás to tak je ve zverimexech)

Ono tohle je právě to, o čem se mluvilo v tom vlákně o úpadku Teraporadny. Pokud tu někdo položí slušný a smysluplný dotaz na věci, které se pořád někde dokola neomílají, tak na ně dostane i slušné a smysluplné odpovědi.

Ale dovolím si pár upřesnění : Co se týče tartar, tak ty se nezahrabávají (to dělají cinerei nebo ty dubie), ale řada chamíků je nerada kvůli jejich specifickému odéru. To prostě pak chce vyzkoušet, co to dotyčné zvíře bere nebo ne. Teplo potřebuje jakýkoliv krmný hmyz, pokud ho člověk chce odchovávat, nejenom udržet při životě. Takže i všichni švábi. Panchlory zas tak na chov náročné nejsou, já je mám ve 2 terárcích a věnuji jim stejnou péči, jako zbývajícím 4 druhům švábů. Trochu je narosim jenom občas, aby to nepřesychalo, krmim psími granulemi a piškotami, 1-2x týdně dostanou nějaké to ovoce, občas jim dám nové roury od utěrek, když je rozšmelcují a to je tak celá péče, jedou dobře. Cvrčci ani švábi světlo nepotřebují, jen to teplo. Světlo potřebují saranče.

Krmný hmyz netřeba kupovat ve zverexech- tam je jednak předražený, navíc to opravdu bývá dost mizerná kvalita. Ale většina druhů se dneska dá koupit přez internet poštou i do zásoby, tenhle hmyz totiž většinou i na rozdíl od toho ze zverexu, kde byl třeba 14 dní zapařený v krabičce tolik nechcípá. Nebo pak na burze, no.

A já zase dodám, že hromada chameleonů nežere ani dubie;) U nich je totiž problém, že se moc nehodí na pouštění navolno po terárku, protože se zahrabávají do substrátu, ale v krmítku se skoro vůbec nehýbou a dělají doslova mrtvý brouky, takže pro chameleony nejsou tak atraktivní.
Chce to prostě vyzkoušet, co bude vyhovovat jak majitelům, tak chameleonovi;) ... o tom to celý je, žeáno;)

Přesně tak. někdo kdo má jen jedno zvíře si ho třeba naučí na krmení z pinzety a tam tyhle starosti odpadaj (pokud je bude žrát).
__________________________________________________ __________________________________________________ _________________________
Pozn. pod čarou: Tady je krásně vidět, že nikdo nemá problém poradit začátečníkovi, kterej má konkrétní dotazy, píše slušně, projevuje zájem....A je jedno, že už se tu podobný dotazy daj najít. hádám, že to tady nebude zas tak nejhorší....:-)

Opravdu VŠEM velké díky za váš čas.. vážím si toho. Padlo tu pro mě spoustu tipů, rad a každou jednotlivou odpověď jsem si několikrát četla a určitě každá rada i názor je pro mě důležitý.. :-)..
Musím říci, že jsem už narazila na různých webech na úplně odporující si rady,takže jsem ráda za toto forum, kde se sejde více lidí a navzájem na sebe reagují, doplňují se atd...

pro zajímavost- např. jsem našla informaci, že mohu s sebou chamleona
vzít na dovolenou na chatu v přenosném látkovém terariu,což předpokládám není dvakrát dobrý nápad, vzhledem k tomu, že tyto změny chameleoni těžko zvládají..;-))

Nyní se prokousáváme informacemi,jak udělat vhodné terárium a čím vším ho osadit a vybavit,abychom vytvořili chameleonovi optimální podmínky.. Až si všechny informace v hlavě porovnáme, srovnáme atd,tak budu ráda, pokud na náš návrh někdo zkušený koukne a upozorní na případné chyby,kterých si coby začátečník nemusím všimnout...

Děkuji zatím za vše :-)