Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Správné nastavení termostatu, umístění čidla a sladění s top. kabelem

Zdravím ve spolek.

Již jsem nahlédl do vlákna: http://tera.poradna.net/q/view/260078-thermostab-t s-500-timer-od-znacky-aquael?page=r260124#r260124 a je mi jasné (i díky konzultaci s dlouholetým teraristou a úspěšným chovatelem), že mám nejspíš předimenzovaný výkon topného kabelu (25W) stočeného cca 1,5 cm pod polovinami 2 plastových boxů (21 L, š:39 x h:28 x v:26,5 cm). Přikládám nákres (je to črtnuté na rychlo, omluvte prosím kvalitu).

Jde mi o to, že mi termostat sepíná a vypíná (ON/OFF), co 20 minut, při nastavení 32°C (odchylka 7°C = sepnutí při 25 °C).
Jde mi o to, jak to nastavit, aby to nebylo jako na horské dráze či sinusoidě;) 12x ON/OFF za 12 hod (08:00 - 20:00). Noční režim se nesepíná, protože je noční teplota nastavená na stejnou hodnotu jako pokojová teplota (= 23°C).

Osobně mi ono časté spínání (či jak "lucifer" poznamenal "překmity" nevadí, ale nerad bych, aby mi termostat odešel díky častému přepínání mezi ON/OFF odešel do elektronického nebe dřív než by musel;) Kolikrát denně Vám normálně spínají termostaty při stálé pokojové teplotě?

Osobně mě napadlo (než kupovat méně výkonný top. kabel či top. fólii) zvýšit podložení boxů, aby u dna byla teplota max těch 32°C a trvalo to déle než jí vůbec termostat přes topný kabel vyžene. Ale nevím zda je to řešení.

Děkuji za jakékoli postřehy.

PS: Čím přichycujete čidlo k boxům či teráriím, aby s ním hadi nešoupali.

Popis obrázku v příloze:
černé vlnovky - topný kabel (25W, 5 m)
červené křížky - umístění čidla termostatu u dna

Nevím, zda Vám vysvětlení ještě nějak pomůže k doplnění odpovědi, ale... Mám pouze jeden termo/hygro stat. Ale mám ještě jeden samostatný teploměr/vlhkoměr.

Čili:
1 topný kabel (25W, 5 metrů)
1 termostat/hygrometr
1 teploměr/vlhkoměr

Tento návrh:

(...) zvětšit tu mezeru mezi kabelem a dnem bedny.

se mi líbí víc! Kvůli tomu, aby čidlo reagovalo na nejvyšší teplotu v boxu, která je logicky co nejblíže zdroji tepla.

PS: čím přichycujete čidla do boxů? - Ty gumové přísavky moc nedrží!

se mi líbí víc! Kvůli tomu, aby čidlo reagovalo na nejvyšší teplotu v boxu, která je logicky co nejblíže zdroji tepla.

To se mě zase naopak líbí míň.
Je potřeba udržet/regulovat teplotu v prostoru boxu a ne teplotu povrchu kabelu.
To jsou dvě naprosto odlišný věci. pokud se topnej kabel zahřeje na 40°C tak to logicky neznamená, že ta teplota bude i v boxu. Nebude...
Navíc ten termostat bude spínat častěji, protože teplota povrchu kabelu (nebo jeho hodně blízkýho okolí) se bude měnit mnohem častěji a víc skokově než teplota vzduchu v prostoru boxu.

Samozřejmě jsem neměl na mysli měřit teplotu u káblu, ale teplotu na dně boxu (tedy jak píšete "hodně blízkýho okolí"), přímo v plastovém boxu!

Byl jsem jedním chovatelem totiž varován, že je to tak lepší, kvůli rizikům působení tepla na hadí tělo. Aby se nespálilo, že prý hadi nemají tak vysokou citlivost, aby zavčas přelezli do chladnější části a mohou se pak při selhání spálit či propálit.

Pokud bych tedy přidělal čidlo cca 4-5 cm nade dnem - na stěnu boxu (nejsou za ní topné smyčky) bude to tak ok?

Kolikrát denně by se měl správně sepnout termostat? Těch mých 12 sepntutí za den je určitě extrém.

Tak hlavně bych neviděl problém ve výkonu topného kabelu. Já jsem svého času měl v inkubátoru 50 W topný kabel. Čidlo jsem měl v krabičce s vajíčky. Po prvotním nahřátí a běžné teplotě ( bez nějakých drastických výkyvů způsobených počasím) mě termostat sepl třeba jen jednou za den. Ono bude i dost záležt na teplotě okolí, typu izolace (jak rychle se box zase ochladí apod.). Těch faktorů, které na to mají vliv je víc.

Dobrý den,můžu poprosit o radu? Nevím jestli už jsem tak natvrdlá.
Mám termostat Dani Tech 4Tled,vše víceméně beží tak jak má,jen takový problém s nastavením reálného času.
Bydlím v baráku a noční teploty jsou tu pod dvacet stupnů, takže spínání noční teploty je tu důležité.
Nicméně reálný čas by měl být funkční a správně nastaven aby termostat správně spínal a vypínal dle nastavených časů na noční a denní režim.
Problém tedy je, že při nastavení r. času při potvrzení a navrácení z nastavení na základní menu sedím a koukám,5 minut uběhne a čas je stále stejný jako při nastavení.
Nevíte náhodou někdo kde bych mohla dělat chybu? Já už si nějak nevím rady co by s tím mohlo být.
Děkuji za Odpovědi