Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sauromalus ater- výživa mláďat

Dobry den, prosim o radu zkusenejsi.Chovam od posledni Zive exotiky dve nadherne male chuckwally a snazim se ziskat co nejvic informaci o jejich chovu.V clancich,ktere jsem nasla ,se autori rozchazeji v nazorech na prikrmovani hmyzem u techto bylozravcu.Zkusila jsem mladatum pustit v terariu nekolik minisarancat ,abych zjistila jejich nazor a lovila je jak diva.Samozrejme je jejich zakladni potravou zelene a zelenina,obcas kousek ovoce.
.Povazujete nabidku hmyzu mladatum za vhodnou? Mohu nechat mnozstvi hmyzu v jidelnicku na zviratech nebo se budou prejidat? Cim krmite chuckwally vy? Budu vdecna i za jine osobni zkusenosti z chovu.

rast: diky,mineraly davam na zelene. Hmyz jsem pustila volne v terku..snad tedy neudelam chybu,kdyz to necham na jesterech a ponecham jim k hmyzu volny pristup dle chuti.
Lucifer: koupila jsem je na burze normalne u stolku ZOO Zajezd...p.Marek.Staly 2500,-kus..Jsou zcela pohodovi.Od 2. dne zerou z ruky,na vsunutou ruku ihned naskakuji.Na rozdil od mladych vousatek jsou ale vic turbo.Na ruce nezastavi,neuvelebi se,ale v mziku je potvurka na vasi hlave.Jsem z nich nadsena.
Souziti s vousatkami leta praktikoval zcela bez problemu Fajfmen.Ty moje jsou zatim v karantene a jsou to mimina ,takze zadne zkusenosti nemam.

Vidim,ze se k chuckwalam nikdo moc nevyjadruje:.Nevim,zda je to tim,ze se ptam hloupe na zcela jasnou vec , nebo se chovem techto jesteru na tomto foru zabyva jen Vitas?
Smim se tedy v ramci tohoto vlakna zeptat,kolik z Vas ma osobni zkusenosti se sauromaly a jejich mladaty? Ty moje jsou vylihnute 12.8.2014.? Pokousel se nekdo z vas nahrazovat dominantni slozku potravy divokych chuckwal- kvety a listy kreosotovych keru extrakty z larrea tridentata? Diky

Pár chovatelů tu je, ale chuckwaly zrovna uplně běžně chovaný druh nejsou. Tak zřejmě proto...

Jinak nevidím důvod, proč jim dávat nějaké extrakty. Chuckwaly normálně fungují na zeleném krmení pro býložravce s občasným doplňkem hmyzu pro adult samice, u mláďat o něco častěji. Ale ani mláďatům neni dobrý moc přilepšovat, protože při příliš výživném krmení samičky moc brzy pohlavně dospívají, mnohem dříve, než jsou dostatečně fyzicky vyspělé. Takže by se měly krmit spíše jako suchozemské želvy (ty ze suchých oblastí, ne pralesňačky), ne jako třeba zelení leguáni.

Diky,jsem moc rada za odpoved.Aurifer:kdyz si slovi cca 1 minisarance 1 cm dlouhe/2 dny , je to ok nebo to mam snížit ?
Myslenka na kreosotove extrakty mi prisla dobra vzhledem k tomu,ze Americani udavaji delsi preziti u chuckwal v zajeti.Vubec netusim,jestli je to obecne lepsimi chovnymi podminkami,genofondem nebo slouzenim stravy.Nenasla jsem nikde informace o tom,jestli se tyhle pro cloveka hepatotoxicke latky nejak specificky podileji na sauromalim metabolismu. Chtela jsem zjistit,jestli o tom nekdo ze zkusenych teraristu neco nevi nebo necetl.
Vytazek z kreosotu jsem objevila v prodeji pro humanni pouziti
Da se koupit u Amazonu: Arizona Chaparral larrea tridentata cps a 500 mg,baleni 90 cps za cca 6$.

Co se týče hmyzu, tak mláďatům uplně stačí 1 kousek 1x týdně- až 10 dní, 3x týdně je moc. Co se týče delšího přežití, tak chuckwaly stejně jako ostatní býložraví leguáni jsou dost dlouhověká zvířata, co samy o sobě žijí několik desítek let, pokud je člověk neumoří nevhodnýma podmínkama.