Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Apatie, úhyn po násilném krmení.

Zdravím ve spolek. Mám problém s násilným krmením hadů, nevím co dělám špatně.

Nedávno jsem si pořídil letošní 1,1 Gonyosoma oxycephala a do zásoby holata přiměřené velikosti. Zkoušel jsem je rozdráždit, ale samy nebraly samozřejmě, takže jsem samce nakrmil násilně dvěmi holaty, vše proběhlo bez problémů. Při dalším krmení, jsem dal samici dvě holata a bez problémů, u samce ale přišel průser. Dal jsem mu jedno hole, pohoda, zatlačil do žaludku, avšak když jsem dal druhé hole, bylo pouze za hlavou, začala u hada apatie, malátnost. Hole jsem vytlačil ven, apatie přetrvávala s pootvíráním tlamy. Do tlamy jsem se díval, nebyla nijak poškozena, aspoň podle mě teda. Zde je video: www.youtube.com
Hada jsem umístil zpět do terária a čekal co bude dál, i když jsem věděl už předem, že to má spočítané, jelikož už se mi to stalo několikrát. Přes noc ležel na zemi. Následující den lozil normálně po větvích, pil vodu, vyplazoval jazyk, vypadal že se z toho dostal. Další den jsem ho našel ležet na zemi jako kus hadru bez zjevných známek života.

Ten samý problém jsem měl při rozkrmování mláďat kobercovek (M.s.cheynei). Teď si určitě někdo říká proč jsem rozkrmoval násilně kobercovky, vždyť žerou samy skákavky. Bohužel to nebyl můj případ. Skoro dva měsíce jsem zkoušel podávat jak mrtvé tak živé, skákavky a holata a bez úspěchu. Samy žraly tak 4 nebo 5 kusů z asi 15 mladých, už přesně nevím kolik jich bylo. Ten zbytek jsem tedy začal násilně krmit holaty. Akorát že u poloviny nastal tento problém. Druhou půlku jsem normálně nacpal dvěma holatama a neměly problém. Ale u toho zbytku, jakmile se hole dostalo za hlavu začla úplná apatie. Když jsem jednou zkusil hole v krku nechat, jestli se náhodou had nevzpamatuje, do dvaceti minut bylo po krajtě. Když jsem hole vytlačil ven, had najednou zase ožil a tvářil se normálně. Při dalším pokusu o týden později, to samé. Nakonec ta polovina mladých, u kterých jsem měl tento problém odešla do věčných lovišť.

Opravdu netuším co dělám špatně, zdá se mi, že to dělám pokaždé stejně. Nejsem jediný komu se to stalo, kamarádce takhle odešly mláďata M. viridis a kamarádovi se to stalo jednou u R. boulengeri, která to ale nakonec rozdýchala a přežila. Amatérsky jsem Gonyosomu otevřel, chtěl jsem se kouknout jestli jsem ji opravdu někde pinzetou nepoškodil, ale nezdálo se mi. Každopádně mám fotky té rádoby pitvy, takže je mohu ještě poslat, kdyby se někdo chtěl kouknout. Jinak za ty dva dny to jedno hole co měl v sobě, nebylo strávené ani trochu. Jinak teplota v teráriu pod výhřevem 30 stupňů, mimo 24-26 stupňů. Denně rosení, vlhkost 70-90%, suché místo také k dispozici. Na noc zaplý slabý topný kámen.
Hlavně mě zajímá co způsobuje to okamžitou apatii když se hole dostane za hlavu hada. Co znám další lidi, co mají zkušenosti s násilným krmením, říkali, že se jim nikdy nic takového nestalo.

Gondy jsou stresáci samy o sobě, takžes jim ani nemusel fyzicky ublížit a uplně stačilo to "znásilnění" a stres tím způsobený, navíc kdyžs do nich rval 2 holata. Tyhle hady je lepší necpat a pokud už opravdu není jiná možnost, tak nakrmit sondou, ta pro zvíře není tolik stresující...

Ony se dají cpát, ale chce to skutečně cit. Nejde to do nich prostě narvat, proto jsem mu psal, aby mu ukázal někdo zkušenější, jak na to. Mláďata mají kolem 45 cm, což je na hole pěkná dýlka a nz zvířata zase takový stresáci nejsou. Rozkrmovat násilím se dají podle mě skoro všichni haďáci, ale jak jsem psal, je to o citu, netlačit to do krku, ale spíš posunovat potravu postupně ze stran,než to prostě nacpat. Ale jak píše Aurifer, je to dost často zbytečný. U gonyosom vůbec. Tam ani nemusíte vůbec nic vymýšlet, stačí dát malou skákavku, takový to medvídě, co už ale "pobíhá", na holata se vám vykašlou a nějaký křečky, mastomyši, kousky masa to jsou u gon skutečně ptákoviny.

Jasný, každýmu šlape něco jinýho, u mě to bylo myšleno právě na gon. Jinak co funguje jednomu a bere to jako úplnou samozřejmost, nemusí fungovat druhýmu. Dám příklad, měl jsem doma párek semiadultních gonyosom, fungovaly suprově, braly čerstvě zabitý myši přímo z peánu, zvířata jsem prodal známýmu a tomu fungujou taky super, páří se mu, má vejce, ale berou myši jenom živý a to v noci. Proč? Nevím. Možná nemá ten grif při krmení peánem, nevím, ale proč jenom v noci? Možná protože je má v obyváku a potřebují klid. A takhle se dá spekulovat se vším. A tak to je, poradit- dobře, bude to k něčemu-nejspíš ne, proč- protože si tu zkušenost, musí udělat každý sám.

Jsem začátečník , gonyosomy jsou moji první hadi a když tak čtu o problémech s krmením , tak mám asi štěstí . Samička pořízená ve 2 měsících hned lovila skákavky a byla nebojácná , ubytovaná v kuchyni . Sameček měl při pořízení asi 3 měsíce , byl vzrůstem mnohem drobnější a o dost bázlivější než samička v jeho věku . Protože to byla rychlá koupě , umístila jsem ho provizorně v malém a podle dopručovaných rozměrů naprosto nevyhovujícím teráriu ( 60 x 40 x 35 d,š,v) .Pokud jsem se ho zpočátku , podle instrukcí , snažila krmit z pinzety a ještě k tomu třepajícím holetem , byl z toho stresovaný a utíkal před tím . Neměla jsem na to nervy ,násilím jsem na něj jít nechtěla , zkusila jsem mu tedy nehybná ,rozmražená holata ( vždy 2-3) položit na korkový tubus , ve kterém se rád ukrýval a nechala ho o samotě . Překvapivě mu pak chuť k jídlu nechyběla ,všechna holata během chvíle zmizela :-) V tom malém teráriu žil a konzumoval i lovil spokojeně celkem dlouho .
Nyní už je mu přes dva roky a ve velkém tera (120x60x80 ) v pohodě loví živé myši. Ale když jsem k němu zkusila dát samici , utíká před ní , nemám na to nervy a tak se bojím nechat mu jí tam déle , aby nebyl stresovaný :-) Tak jim dám raději ještě čas . Nic se asi nemá lámat přes koleno .
A jinak asi souhlasím s tím , že úhyn plaza způsobil stres z násilného krmení nebo spíš z držení . Za "starých časů", kdy ještě neexistovaly zákony proti týrání zvířat , byl při výuce patologické fyziologie na téma stress prováděn pokus s živým potkanem , který se zafixova do ruličky od toaletního papíru a měřil se čas , za jak dlouho dojde k exitu důsledkem stresu.