Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Bazilišek zelený - Prodej v LBC

Ahoj :) K vánocům si přeju Baziliška zeleného a zatím nevím kde ho koupit :/ Jsem z Libereckého kraje a přemýšlel sem o pár obchodech... Neporadili by jste mi kde ho mam v LBC koupit? Kupuji zvířata čistě z obchodů a ne od lidí jako třeba ty inzeráty, však t oznáte. No nevíte kde by se v LBC dal sehnat? Případně něco jako Superzoo, Profizoo, atd. Kdyžtak stranku kde ho uvidím že je na prodej děkuju :3 :)

Jen technická .. proč nechceš kupovat přímo od lidí/chovatelů? To dáš radši třikrát/čtyřikrát tolik v pochybném obchodě, kde to zvíře na 99% bude v katastrofálních podmínkách a v ještě horším stavu? Má to nějaký skrytý význam, který mi uniká??

Tak to ber jako první radu. Zapomeň, že existují zverimexi a podobné obchody. O baziliškovy si toho co nejvíce najdi na netu a pořádně to prostuduj. Pak si najdi buď tady nebo na iFauně chovatele, který bazilišky prodává a kontaktuj ho. Jak zvíře, tak terárko a vybavení sháněj přes net nebo na burze ( v Liberci je ). Ušetříš na tom spoustu peněz a nebudeš kupovat zbytečnosti.

Danieli, vzhledem k tomu, že je ti 13 a hledáš rady, tak se ti pokusím vysvětlit, jak se má situace se zverimexama a soukromými chovateli. Zverimexy nakupují zvířata právě buď od těch chovatelů, nebo z importů. Což je pro začátečníka ta horší varianta, protože zvířata z importů - to znamená odchycená ve volné přírodě a přivezená sem mají obvykle svých problémů dost. Musela přežít transport, kdy byla často dlouhodobě vystavena nevhodným podmínkám a mohlo to poznamenat jejich zdraví. Navíc tahle zvířata vždycky mají nějaké parazity- ty mají všechna zvířata z přírody. A ti paraziti jim někdy mohou časem nadělat další zdravotní problémy, nebo dokonce je zabít. Navíc tahle zvířata člověka neberou jako kamaráda, ale jako hrozbu, takže se obvykle bojí a přítomnost člověka je stresuje, na což také mohou umřít. A navíc si musí zvyknout na život v teráriu. Takže pro začátečníka je to velmi špatná volba. A ikdyž ve zverimexu koupí ta zvířata od chovatele, tak ho dají do terária kde se předtím vystřídalo X jiných zvířat, takže se tam i ten odchovový plazík často něčím nakazí. Navíc oni se snaží na zvířatech vydělat a předpokládají, že tam to zvíře nebude dlouho, tak mu nedají to, co potřebuje, aby pro ně jeho držení nebylo prodělečné. To je 1 důvod a druhý je často ten, že prodavači ve zverexu o často ani neví, co ta zvířata potřebují. A k počáteční ceně toho zvířete - když ho koupí třeba za 500,- kč, tak si připočtou marži, v které jsou započítány celé náklady jako elektřina, voda, nájem, platy zaměstnanců atd, takže finální cena je třeba 4x vyšší než cena od toho chovatele, od koho ho koupili. A zvíře když v těch nevyhovujících podmínkách musí žít třeba několik měsíců i let, tak se to projeví na jeho zdraví. takže ty si tam pak ve finále koupíš předražené, nemocné zvíře. A to asi nechceš, ne?

Když si to zvíře koupíš od chovatele, který ho opravdu odchoval, tak máš jistotu, že to zvíře se opravdu narodilo v lidské péči a nemusí si tedy zvykat na člověka a zajetí. Navíc ten chovatel ví, co to zvíře potřebuje, takže obvykle dokáže poradit, na rozdíl od prodavače ve zverimexu. A dál, většina chovatelů poskytne mláďatům to, co potřebují. A pak ta mláďata prodávají za tu počáteční cenu, bez té marže.

Jak to tady tak čtu, napsala bych si k Vánocům spíš o nějakou literaturu o chovu bazilišků. Nechci tě podceňovat, ale myslím si, že máš ještě hodně co studovat, pokud se chceš v chovu vyhnout začátečnickým přešlapům. Zverimex, pet shop apod., je to poslední místo, kam bych si šla koupit terarijní zvíře...tam o ně profesionálně postaráno opravdu není, kromě toho, že by sis pravděpodobně koupil nějaký importovaný "faremní odchov". Soukromý chovatel je v tomhle případě ta nejlepší volba.

Nemůžu než souhlasit s Auri.Nicméně ti tu každý popisuje základní odpověď na tvůj prvotní dotaz.Já ti k tomu povím něco trošku jinak.Nevím, kde jsi se vzhlédnul v baziliškovi, ale je to ještěr, kterého neochočíš-v tom pravém slova smyslu. Pořád to bude splašený janek, kterého si na ruku nevezmeš,v podstatě ho ani v terárku bez jeho ublížení nechytíš.Je to ještěr pouze na koukání a to si myslím,že si tak úplně nepředstavuješ.Pokud bych ti mohl doporučit, zkus samce Agamy kočinčínské(Physignathus cocincinus).Je to velmi krásný ještěr a daleko lépe "ochočitelný" než Baz.Podívej se na googlu na jeho fotky. Tero potřebuje obdobné.A zase máš dilema.....Buď pořídíš,resp. spíš otec terárko veliké, pak ti doporučuji tero z OSB(případně poradím s jeho stavbou- jsem z Liberce) nebo skleněné, ale to je potřeba stavět na míru přímo v místnosti,páč ti jinak neprojde futrama a nikdo ho neunese.Je také možnost tera menšího. Tam si čumák neotluče,páč nemá možnost se proti sklu rozběhnout.V Liberci znám výrobce pěkných terárií ze skla.

No to je pěkný, ale někde sem četl asi u 2 chovatelů že když ti bazilišci jsou starší tak se nebojí a jsou zvyklí na lidský dotek atd. Vim nehodlám ho hned pouštět po bytě, ale třeba po takových 2-3 rocích když si na mě zvykne, někomu jak sem tak četl normalně běhá po bytě leze na lidi a nebojí se :)

Ahoj
Nevím jak si to myslel s tím pouštění po bytě... Bazilišek mi zrovna nepřijde jako pohodový ještěr na procházení po bytě! Bazilišek je docela stresák a na nějaké procházky se ti... Nehledě na to že se může zranit, al to ty jistě víš :puff: . Jak psal Zeluco tak ideálnější je třeba ta Agama. Ale je to tvoje volba a jestli chceš pořídit baziliška jen do toho :-) a osobně si myslím (tím tě nechci nijak podceňovat) že do Vánoc je krátká doba na to zařídit, nastudovat a koupit baziliška tak aby se mu dařilo. Teraristika není zrovna jednoduchá a nesmí se na ní chvátat. Jinak fandím a snad ze zadaří a splní se ti tvoje přání :-)

Tak odchovoví bazilišci (na rozdíl od importů) zas až takoví stresáci nejsou, jen poněkud janci, no. Ono záleží na tom, co ten mladý muž od toho zvířete očekává - pokud hlavně krásného zeleného ještěra na koukání, tak na to je bazilich výborný. Ona některá zvířata časem i zkrotnou a jsou pak poměrně kontaktní, ale to je kus od kusu a je to potřeba brát spíš jako bonus, než očekávat, že zrovna dotyčné zvíře takové bude. Nedají se k tomu nijak přinutit a buď takoví jsou nebo ne, to je potřeba brát na vědomí a respektovat to konkrétní zvíře. To, že někdo má toho bazilicha krotkého vůbec neznamená, že další jiný bude taky takový. Pokud tazatel chce hlavně kontaktního ještěra, tak na to jsou lepší kočinčíny s podobným vzhledem a nároky, ale více salámistickou povahou, no. U kočinčín je % těch kontaktních zvířat, co se za určitých podmínek dají pouštět po bytě nebo brát na ruku podstatně víc a nejsou tak vyjančené, aby se při úleku v ubikaci uplně rozmlátily, jako to umí bazilišci.

neřekla bych, že do Vánoc málo času. naopak, tazatel má ještě možnost pořádně promyslet, co od toho zvířete vlastně očekává. Já bych ho od baziliška neodrazovala, pokud bude schopný respektovat přirozenou (trochu prudkou) povahu tohohle krásného druhu a nebude moc očekávat, že zrovna to jeho zvíře bude "mazel".

To bych zas tak netvrdila...někdo to může mít co se týče chovatelství ve 13 v hlavě víc srovnané, než jiný ve 20. Pokud ten kluk ví, co chce a co od toho zvířete očekávat, může a je ochoten mu poskytnout ty podmínky, co potřebuje- což pak záleží hlavně na rodičích, ale pokud ho v tom podporují, tak to je super-, tak bych v tom problém neviděla. Odchovoví baziliši zas tak problematičtí nejsou, když jim čék dá to co potřebují a respektuje jejich přirozenost. Každý nemusí začínat s vousatkama nebo gekončíky. třeba takoví jemeňáci v podstatě nejsou vůbec zvířata pro začátečníky, ale řada začátečníků adolescentů chov zvládá dobře a řada třeba i starších lidí je umoří. On začátečník - mlaďas nadšenec, co začal ve 13 pak třeba ve 20 už může být celkem zkušený chovatel kde čeho. Fakt bych lidi hned neodsoudila kvůli věku, dotazy tohohle kluka mají hlavu a patu - což u řady tazatelů tady nemají a když je čék požádá, aby nepsali jak tataři a ujasnili si, co vlastně chtějí, tak se hned pohoršují a nakonec z nich pak vypadne, že to jsou maminky/tatínkové 2 dětí atd :-) ..

Takže tomuto mladému muži fandím a pokud je přesvědčen, že bazilišek je přesně to zvíře, které opravdu chce a může mu zajistit potřebné podmínky, tak ať do toho jde a já mu budu držet palce.

Díky :) No já samozřejmě jako ho nehodlám pouštět po bytě :) (Máme dva Fr. Buldočky, takže by to asi nedopadlo nejlíp :) ) Ale já spíš myslel něco jako že když otevřu terarium tak že nebude zdrhat třeba že si ho i pochovám a samozřejmě že to nebudu dělt hned :) Třeba za 1,2,3 až si na mě prostě zvykne :)

Jako že ten bazilišek měl volnější způsob života v bytě... Nevím kde sem to četl :/ Jinak bych ti/vám hned poslal odkaz. A já jen aby jste si nemysleli že jsem takový neználek :) Do vánoc si chci prostudovat tolik článku a knih že to budu nejspíš zvládat. PS: Samozřejmě že mi i občas pomohou rodiče :D

Pokial fandia rodicia,je to fajn.Velke tera,svetla,atd,si vyziada svoja.Snad na skusku zacat chovat svaby,cvrcky,vela sa toho clovek nauci...aj ked dnes niesme odkazany na chov krmenia...snad len zaspominat jak sme zacinali lovom uzoviek a mlokov o prazdninah...dnes je to inde...:-) drzim palce

Pokud ho fakt chceš, nenech se odradit. Možná bazilišek není typický zvíře pro začátečníka, ale pokud máš v plánu pořídit mu velké terárium a počítáš s tím, že se možná neochočí, tak do toho jdi. Člověk by měl chovat to, co ho nadchlo a ne náhražku. Tím nechci říct, že kočinčína není pěkná, ale bazilišek to není.

Možná nejlepší by bylo, kdyby sis v inzerci našel někoho, kdo je skutečně odchovává, vzal si na něj kontakt a postupně s ním vše krok za krokem probíral a třeba se k němu dojel podívat přímo na terárium - aby ti ukázal manipulaci se zvířaty a upozornil tě na případné chyby.