Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Homalopsis buccata

Pozdrav všem, kdysi tu bylo vlákno týkající se tohoto druhu, nicméně příliš podrobné nebylo. Rád bych tedy otevřel nové a zeptal se přímo všech, kteří mají či měli v minulosti něco k dočinění s tímto druhem ve svých chovech. Zahraniční údaje uvádí pro úspěšný chov poměrně vysokou teplotu vody v rozmezí 27,7 - 31,6°C (ta má být již hraniční a při jejím překročení hadi počínají opouštět vodu), různí se údaje o použití osvětlení, či přímo vytápění. Trošku kontra jsou i údaje stran opouštění vody, kdy někteří autoři uvádějí silnou akvatilnost a mimo polehávání na korkové kůře nebo jiných zpola potopených předmětech prakticky neopouštění vody, jiní uvádějí naopak i opouštění vody, byť ne na styl třeba natrixek. Napadá mě zda to nesouvisí právě s nevhodnou teplotou vody a naopak zdrojem nad souší, která to zvířeti umožňuje. Nevím na kolik se dá jejich chov připodobnit k chovu acrochordů (ti mi vodu neopoustěli při odpovídající péči nikdy a upřímně na to ani nemají extra stavbu těla). Na rozdíl od nich prý homalopsisky nepropadají plísňovým onemocněním a měly by být v chovu "tvrdší". Uvítám tedy jakékoliv připomínky a podrobnosti z Vašich zkušeností jak s chovem, tak případným odchovem, čemu se vyvarovat a naopak, co se Vám osvědčilo. Díky

Homalopsisky a Enhydrisky jsou třeba proti bradavicím ukrutně tvrdí a bezproblémoví hadi. Pokud je čék nekoupí už silně zaplísněné - což nemohu souhlasit, že by na to nebyly náchylné - naopak jsou a to dost. Pokud je člověk koupí zaplísněné, tak je musí urychleně odplísnit třeba koupelemi v Imaverolu (stejně jako bradavice). Páč při zaplísnění jsou schopné fak rychle odejít na celkovou sepsi, stejně jako ty bradavice. A udržovat hodně čistou vodu -což u celkem velkých akvatických rybožravých hadů s rychlým metabolismem není uplně legrace, hrozně sviní vodu. To bradavice jsou proti nim čistotné. A umožnit jim vylézt na tu souš a oschnout. Pokud jsou chované jenom ve vodě bez možnosti výezu, tak jsou na ty plísně dost náchylné. Ony také nejsou moc stavěné na nějaké lození po souši, ale stejně jako Enhydrisky na souš příležitostně vylézají. Na 2str. jim k tomu stačí ostrůvek jako třeba Trachemiskám.

Ohledně teploty - tam u čerstvých importů se mi osvědčila ta teplota okolo 28°C, aby se rozežraly a rozfungovaly. ale po té, co se rozfungujou, naberou kondici a stabilizujou, tak snesou i teploty nižší. Ale pak chtějí lokální zdroj tepla nad ten ostrůvek, protože se pak normálně vyhřívají. Ale vodu občas opouští i když mají teplejší bez lokálního zdroje, prostě to dělají (i v přírodě, viděli jsme je občas vylezlé na větvích ve vodě nebo dokonce na břehu). U bradavic je to jinak -tam pokud hadi častějc opouští vodu, tak je v té vodě něco špatně.

Nemám u nich už topítka, páč přez léto je ta terarijní místnost teplá sama o sobě, ale na zimu jim dávám nad ostrůvek ten lokál. Co se týče krmení tak tam nejsou problémy, žerou jakékoliv živé nebo mrtvé ryby. V kvantech a jako magoři, v tom jsou to takové typické rybožravé užovky, no.

joo, jsou docela dost jedovaté :-) Ikdyž na rozdíl od Enhydrisek nebo bradavic nejsou prakticky vůbec kousavé, tak to rozhodně nepodceňovat...