Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prosím o rady ohledně chameleona pardálího Furcifer pardalis

Dobrý den zdavím všechny a predem dekuji za odpovedi

četl jsem toho velmi mnoho zde i na jinych webech ale tak neak stale tapu poridil jsem si chameleona pardiloho po predchozich dobrych zkusenostech s pagekony rasnatymy kterym se u me dari dobre vim ale ze nejsou tak narocni jak chamik

Tak k memu mozna problemu vcera jsem prisel domu chamik ze zacal krasne svlekat otiral se ale mam jen bambusi v terariu zatim a ty jsou hladke a zive kytky a nesvlekli se mu tapky a kousek ocasu tak nevim co stim...

Tak se chci zepat co stim?

Rosím rano a vecer pri naroseni do 85procent vlhkost po 1 hodine priblizne 60-70 procent a stale pomalu klesa asi na 60 procent

jinak je chamik mlade nevim presny vek mam asi 14 dni jen, delka tela bez ocasu asi tak do 10cm

terarium je delka 80 sirka 40 vyska 50 vim ze ma byt vyssi ale tohle je jen tak na 2-3 mesice max pak bude mit vysoke podklad pisek+raselina pisou 1 ku 1 mam mozna trosku vice pisku

svitim uvb exoterra 13w(chodi k ni ale treba na 5cm tak myslim ze by to melo stacit) a 40w na teplo od exoterry dale bila zarivka nad terariem plus bodovka ledkova nad terariem

krmim crvcky da jich tak 5 denne obaluju v reptivitu tak 3x do tydne a 2x jen v kalciu z lekarny ale kalcium je i v kobylkach davam jim mango,banan,zluty meloun s repivitem a kalciem dohromady

tak nevim jestli nedelam neco spatne treba to roseni vic kalcia nebo tak neco

a nevim jestli jsem nezapomel neco popsat

dale fakt jsem za tohle na sebe nasranej s prominutim vcera jsem cetl temer vse co se dalo a psalo se ze to muze byt malou vzdusnou vlhkosti ale nekde zas ze nema bejt vysoka atd ale psalo se i to ze ho muzu vzit ven a trosku mu pomoct nechtel jsem pinzetou nebo necim jen aby se otrel treba o me kdyz jsou ty bambusi tak hladky a on mi utekl na gauc ja jsem ho chtel chiti ale ve vsi opatrnosti a nechtic ho BOUCHL DO HLAVICKY ale jen rukou a fakt malo a ma tam ted takove dve cerne tecky zmizi???? nemohl jsem mu neco udelat jsem fakt nasrnaje na sebe zmizi mu to???

Predem vsem dekuji za rady a omlouvam se za pravipis cestina mi nikdy nesla

Nejsem odborník na pardály, ale napíšu svůj názor. ;-)

1. Něž jste koupil chameleona, měl jste si to na 100% nastudovat a ujistit se, že je terárium správně zařízené.
2. 13w reptiglo je dle mne málo. Chtělo by to spíše 25w.
3. 40w výhřevnou můžete příště koupit obyčejnou bodovku z elektra. Je to to samé, jen levnější.
4. Dále bych rosil 2x denně a chamík se svlékne sám. Nesvléká celé tělo najednou jako např had. Svléká se postupně. Pokud se nesvlékne po delší dobu, teprve bych to začal řešit.
5. 3x tydně reptivit je možná zbytečně moc. Pro mláděta se myslím doporučuje 2x týdně vitamín a 6x vápník. U dospělých ty vitamíny 1x týdně a 2-3x vápník.

hlavne proboha neros jak šilenec.. to je zdarna cesta do pekla.. to ze si nesvlik nohy bych neřesil,, jen bych kouknul na ocasek.. jestli mu svlecka nepridusi ocasek.. pokud ano..namocit a nechanicky odstranit.. ..
hlavni pruser je v tom ze vlastne vubec nevis co delas a poridl sis zvire ktery neni ani tak moc narocny.. ale chyby ktery delas ho 100% odvaří..
1) rosit jen 1x denne lehce porosit listy aby si sliznul kapky.. pokud neoblizuje kapky.. nema zizen.. takze nepropadat panice.. a nechat ho v klidu..
2) Vapnik 6x tydne ,reptivit 1x tydne.. v dospelosti 3x tydne vapnik a 1x reptivit..
3)jak je starech cham? tohle jsou zakladni veci ktere by ti mel povedet chovatel ... pokud je v tele 10cm tak to je cca 4 mesicni prcek..
4) krmeni neomezuj.. cpi ho co to pujde..klidne 15 cvrcku.. a v 1 roce zivota pomalu omezovat..
5)terarko nic moc.. podklad raseliny a piskem netreba resit.. pokud teda neplanujes biotopove terarium.. ja mam u samcu igelitovej ubrus.. (jako podklad)
6)reptiglo 13w je docela male pro takovou nadrz.. urcite dokoupit 26w .. a pripadne sem vlozit fotky terarka. teplota pod zarovkou je jaka?.. meril jsi to?.
7)BAMBUS... kravina.. vyhodit.. a dat poradny vetve s mekou kurou.. cham musi vynalozim hodne usili aby se udrzel na bambusce.. jsou znamy pripady ze chamikum natekaji nohy.. jak urputne se drzí..

8) pokud ti utece malej chameleon... je jen jedina rada... netahej ho ven

FOTO by asi bylo vhodné
ale jak jsem psal vejš.. terarko..krmeni . potrebu mineralu a vapniku bys mel prodiskutovat s chovatelem.. jinak jeste ti dam odkaz na clanek... Míša zajisté dovolí
http://www.zelvyctvercova.com/cs/40-koupe-chameleo na/78-na-co-si-dat-pozor-pri-koupi-chameleona.html

http://www.zelvyctvercova.com/cs/34-terarium-pro-c hameleony/69-terarium-pro-chameleony-pardali.html

Tak opravdu dekuji za rychle prispevky

1. takze vitaminy a vapnik jsou jasne, vic vapniku min reptivitu

2. davam mu tam vic kobylek ale sni proste jen 6 malych pod 1cm nebo 3-4 1,5-2 cm ale vic proste nechce

3. reptiglo ma nad sebou a chodi pod nej opravdu na 4cm treba jen a vyhriva se, stejnak myslite ze to nestaci??

4. bambus tam mam ale je slabounky vim ze klouze ale prave pro to tam ma slaby obepne ho cely nozickou myslite ze i taak je to problem bojim se dat jine vetve z venku kuli neakem plisnim atd jedine tu vrubu, musim se jit cihnou ale jsem ve meste tak moc nevim kam takhle na rychlo

5. jak je to teda s tim rosenim nekdo pise 2x denne nekdo pise 1x denne a malo ale dyt ma mit okolo 60-80 procent to pisou vsude kdyz budu rosit jen jednou a malo tak tam bude mit okolo 50 procent tak co je v poradku kdyz narosim tak je vse suche tak do hodiny

jinak jak jsem psal tohle je jen ze je maly jinak si necham udelat jine vysoke treba do 14 dni jestli mi budete davat cocku tak jeste driv... musim zavolat a nechat ho udelat mame tady v liberci neaky kluky co to delaj chodim na fauna trhy a docela se mi libej

To terárko je teda bída, je fakt nízký. Nový ať je orientovaný na vejšku. A větrání je pro pardála malý, chce to určitě celej strop plus pruh pod dvířkama, to je bez debat. Pak si můžeš klidně dovolit rosit 2x denně (podle mě je to ok I pro dospělýho pardála, ale striktně za předpokladu, že se rosí lehce a terárko dostatečně větrá). V týhle kobce mu ros radši jen jednou a co nejdřív pořiď nový pořádný terárko.
Ten bambus je hrůza. Nějaký plísně vůbec neřeš, najdi pořádnou košatou větev (nebo víc, podle toho, jak bude velká a rozvětvená), osprchuj jí horkou vodou a nech dobře vyschnout, to je všechno, co potřebuješ.
A 38 je pro malýho pardála zbytečnej hic.
A taky se příště vykašli na tmavý pozadí, akorát to zbytečně ubírá světlo.

Kdyby jsi venku nesehnal kroucenou vrbu, tak zkus najít nějaký obchod s květinami, či okrasnými stromky. Tam by snad mohli mít pár větviček. Hlavně né tu skluzavku z bambusu.
A ještě se při téhle příležitosti zeptám rádců. Může chamík okusovat listy z kroucené (či i jiné) vrby? Neuškodí mu to. Nevím jestli nejsou jedovaté. Chci si domů pořídit stromek (kroucenou vrbu), aby se chamík mohl proběhnout a prolézt.

terarko fakt biba bídoucí.. ale kdyz se to nejak vhodne zaridi tak na prechodnou dobu by se dalo prihmourit oko... ale to vetrani je zaklad.. ono se vsude piše o vlhkosti u pardálu.. ale je to blud z wikiedie.. ono na madagaskaru je vlhkost vetší.. ale ja treba vlhkost vubec neřesim.. ono obyc pokojova je neco kolem 55% ..
bambus vyhod.. venku smikni vetev.. hlinu vyndej a na dno dej treba kuchynsky uterky.. cvrcky se mu snaz podavat v nepuhlednej krabicce aby se nehonil po celym terarku.. mohl by pak mit nohy jako zavodni krocan.. teplotu urcite snízit.. a hlavne dat pozor at se nespalí.. a zacit budovat nove terarko..
ja mam treba takovyhle terarka.. dvere síť.. strop síť

OK chapu, vrbu mam, mam dat i pryc ten korek?? a dat svetle zelene pozadi?? teplotu jsem snizil vetrani mam pruh dole pres cele a nahore pruh pres cele a myslim ze to asi vetra kdyz narosim tak je za chvili sucho

jinak dalsi problem nebo problem nevim svleknul se a byl krasne barevny ale ted uz od vcera je cely tmavy az cerny ale kdyz leze tak je normalne barevny i v noci je zeleny??? Jsem z toho uz zelenej JA

ok ted jsem byl cihnout na nej doma a barvu mel ok uz, ale kdyz me videl tak byl zas tmavej asi ho seru ja, a nebo jsem si uvedomil ze ted dva dny nosim ruzovou(lososova barva) mikinu, jinak jsem mu tam ted hodil 2 kobylky tak skoda ze jsem si to neprecetl driv na obed jsu domu a dam mu je do krabicky, a zitra se tam pokusim dam vice te vrby a asi tam dam mam velkou tropickou kytku od toho pana co je prodava na fauna trhach tu jak je na kure a v mechu to asi muzu ne cim vic zelene tim lip a da se z ni pit

Určitě je to mnohem lepší (i to teda mnohem líp vypadá), ale vrbu klidně ještě přidej, takhle tam je zbytečně nevyužitej prostor... I tak ale co nejdřív začni makat na novym terárku, teď už ten chameleon začne růst docela rychle a hlavně to větrání takhle fakt nestačí...

Znám lidi a viděl jsem jejich chovy,co jako první začali množit pardály u nás a neměli pardály v klecích...Jo měli,ale přes léto ve venkovních voliérách...Souhlasím s tím,přidat větve,jinak bych viděl vše ok,hlavně mu dopřát klid...Fakt je ten,že porostou jak z vody,to terárko chce řešit...Dříve jsem měl čtyři páry a mám takové tušení,že už někde na devíti měsících měly vejce...Jenže to bylo ještě v době,kdy se musela dělat pauza s poklesem na 18 stupnů v době inkubace,což jsem nevěděl,jelikož to každý tutlal...Dnes už v kdový jaký generaci už toto pominulo-vím z doslechu-,jelikož jsem je neuměl odchovat-přes asi 300 vajec-,tudíš mě nakrkly a už je dlouho nemám...Ale třeba jednou jim odpustím,jsou to krásná zvířata...

A přesně tyhle chovatelé taky nezávisle na sobě svorně razej názor, že na to, jestli se pardalisové v pohodě vylíhnou, nebo ne a jestli budou dál životaschopný, nemá vliv teplota ani různý diapauzy, jak se všude možně píše, ale kvalita snůšky a především chovnýho materiálu, potažmo jejich kondice apod., což se dá třeba na rozdíl od jemeňáků, který si vystačej "s málem", snadno zeslonit. A co jsem tak slyšela od chovatelů, tak spoustě lidem se údajně léta nedaří množit pardalise ne proto, že nemaj správnej postup inkubace - kterej všichni tutlaj, ale proto, že si nekoupili dobrý zvířata (hlavně, pokud je to Xtá generace chovaná v zajetí) nebo nemaj samice ve 100% kondici a to se odrazí v kvalitě snůšky. Pak už je to stejný, jako u jemeňáků - když jsou ty vajíčka kvalitní, vylíhnou se i na hnoji, položený někde v krabičce na terárku, jen to prostě chce nemít imbreední pár. Taky důvod, proč v dnešní době, kdy je všude pardalisů až po kkt, chovatelé přesto kupujou několikanásobně dražší a zaparazitovaný importy je ten, že právě v tý Xtý generaci už se dobře nemnožej nebo dokonce vůbec nedaj dobrou snůšku, na rozdíl třeba od F1 - F2. Ale to jsou jen takový chovatelský drby a kdo ví, jak to je...zhruba takhle mi to řeklo několik chovatelů nezávisle na sobě a mě by to smysl docela dávalo.
Jinak ať jen nemelu, tak co se týče toho terárka, tak do doby, než odroste do velkýho - finálního a snad už dobře vymyšlenýho a zařízenýho :-), je to OK.

S tím musím souhlasit...A s tou inkubací je to prostě tak,že když už to někomu vyjde,tak bude stejně dál vykládat,jak je inkubuje při pokojovce....Ono je to celkem logický,když je bude množit každý,budou brzo po pajdě jako jemenáci...Mám kamaráda,který měl asi 50 vajec,dal je normál do inkubátoru na 28 jako skoro vše a vylezlo šest mimin a tři zařvaly do týdne.A ted,je to ůspěšný odchov,nebo není?Samo že chodí a všem tvrdí,že udělal pardály při stálé teplotě.S ůspěchy se chlubí každý rád,ale občas se neřeknou celý fakta...