Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lokalita a chov

U mnohých druhov sa v chovoch uvádza lokalita, pokiaľ je známa. Zaujámalo by ma či sa v chove snažíte vždy páriť zvieratá z tej istej lokality, keďže obšas to zohnať môže byť problém? Zaujíma ma to hlavne u zvierat, ktoré nie sú sfarbením príliš odlišné, v rámci tých lokalít. Ďakujem

loading...

velmi zjednodusene recenou sou v tomhle 3 typy chovatelu:
ti kteri se snazi odchovat cistokrevna lokalitni zvirata...
ti kteri jdou predevsim po vzhledu zvirete a tak selektivne vybiraji pary podle vzhledu bez ohledu na lokalitu...
a ti kteri sou radi za spareni cehokoliv co je doma k dispozici... :-D

Proč? Kdo má chuť, může si lokalitní zvířata opatřit. Ovšem za předpokladu, že si nekoupí dvě tři zvířata, ale koupí si jich deset patnáct, protože až jich část popadá, nebude mít opět s čím pářit a dalšího importu ze stejné lokality se dočkat nemusí.
Druhá věc je, že už importerům solí dodavatelé zvířata z hodně vzdálených lokalit, modelovým příkladem jsou chondropythoni, ale týká se to i dovážených psohlavců a hroznýšů.
Možnost kupovat lokalitní zvířata máme myslím momentálně lepší než kdy jindy, ovšem, to bychom ji museli využívat.. Kolik znáte lidí, co si rádi zaplatí za třeba 12 guayan obou pohlaví na složení 1-2 budoucích chovných skupin(budeme předpokládat, že všichni hroznýši v tomto příkladu jsou skutečně původem Guayana a z jednoho jediného místa, tedy to nejčistší, co můžeme získat vyjma vlastního odchytu na konkrétní lokalitě)???

Druhá věc - třeba u těch hroznýšů je ta, že na dvou stromech kousek od sebe často chytí 2 zcela jinak zbarvené hady a aby se udržela představa kupujících o určité lokalitě, jsou jako lokalita prodáváni hadi se specifickým zbarvením a kresbou. Dalším příkladem může být Indonésie a styl odchytů "lokalit", které pak stejně splácají dohromady. Proto se třeba u chondropythonů hovoří spíše o "formách" než o "lokalitách". Pokud chce člověk čistou lokalitu, zpravidla jediná jistota je zajet si pro ně sám a nebo říct kamarádovi - to ale oficiálně nejde vždy.
Samozřejmě jsou výjimky jako třeba ostrovní druhy, kde to prostě jinde nechytnete - případně unikátní zbarvení či další charakteristické znaky určitých endemitů..

Oni jsou tu i čtvrtí (nejrozšířenější), co spolu páří zvířata bez ohledu na vzhled zvířete a lokalitu, protože mají za to (a nebo už s tou informací kupovali), že to je stejná forma nebo druh. A ejhle ono není. Díky tomu máme v chovu více kříženců, než dokáží nezasvěcení chovatelé pobrat. Mimochodem, nedávná zdejší diskuse o rozdílech bimaculat a dionek a toho co vlastně chováme, hovoří za své. Ani to, že něco máme fenotypicky za stejný druh a k dispozici je "jen forma z jiného údolí" neznamená, že je to geneticky to samé. Jaký to páchá bordel dokazují nepromyšlené introdukce cizího genofondu (byť "stejného" druhu odjinud)do domácích populací například L.viridis, populace E.orbicularis u nás jsou tím přímo pověstně (aktuálně se má za to, že žádné původní bahenky už tu nejsou, vše jsou směsky populací všemožně z Evropy a přilehlých zemí) a už z nich nikdy nic původního nevykřešeme.

Ps: jedna rýpavá poznámka - ty z první skupiny bych chtěl poznat:-D

tak oni tu jsou i druhy co prostě i v rámci 1 druhu tak zvířata ze 2 lokalit nikdy nerozmnžíš, buďto se prostě nepářej (z každý lokality se páří v jiný období) jeden z příkladů jsou Rhadinophis prasinum i když i tam se občas nachází kříženci, ale například Vietnamskou s Thajskou neuděláš a nebo se pářej a je to vždy buďto neoplozený a nebo ztoho jsou jenom kriplové co nepřežijou ani hodinu.

souhlas. Ono i u "obyčejných" regiusek se už několikrát uvádělo, že v rámci jednoho druhu se některé lokality mezi sebou pářit nechtějí, byť se jedná už o ověřené a reprodukce schopné kusy a přitom to samé zvíře odmítající "stejný" druh se ochotně, dobře a plodně páří s P. anchietae.

za 1) čo to má spoločné s témou?

za 2) lepšie popísať podmienky chovu, teplotu v teráriu, interval medzi posledným kŕmením. čo znamená leží? že je zalezený v úkryte (pokiaľ had vyvráti potravu, je treba dopriať mu pauzu) alebo leží len tak vystretý po teráriu? to by asi nič dobré nebolo