Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nahrazení zářivek pomocí LED

Zdravím vás,

Vím že se tu toto téma řešilo i několikrát, ale zatím jsem nenašel v podstatě přesnou odpověď.

Moje otázka tedy zní zda se dají nahradit klasické dosvětlovací zářivky s teplotou 6 500K (příklad pro vousatky) led svítidly?

Našel jsem například http://www.terarijni-potreby.cz/led-osvetleni/dayl ight-solar-raptor-led-90-cm a chci se zeptat jak to tedy je.

Jde tedy pomocí takových LED svítidel nahradit klasické a osvědčené zářivky?

Předem díky za jakoukoliv přínosnou odpověď.

Kubajz025

Ahoj. Nechci zakládat nové téma, napíšu to tedy sem. Nahradil jsem úsporku dvěma led pásky cca 30 cm dlouhých. Je to v teráriu 80x50x60 výška. K tomu mám UV výbojku. Mám tilikvu a od té doby, co jde vyměnil osvětlení, tak je více schovaná nez venku. Každý den se vyjde nahrát na par hodin pod UV, bez problému dlabe i pije, ale vždycky se po pár hodinách sková. Dříve před výměnou courala po terárku více. Je tedy možné, že jí vadí světlo z led pásků. Jsou to klasické pásky s barvou 6500 K. Diky za odpověď.

U LED pásků je bohužel problém s tím, že zdaleka ne všechny mají potřebný spektrum světla, který většina plazů potřebuje k tomu, aby vůbec něco viděli. Nám to přijde ok, většina zvířat však vidí daleko širší spektrum světla a to u LED vypadá jinak. Zkus to na chvilku vyměnit zase za lineárku a uvidíš zda se začne chovat zase normálně. Když člověk trošku víc hledá, tak se dá najít informace, že se už vyrábí LED pásky, který by to spektrum měli mít v pohodě, ale musí se to hlídat a pokud si člověk není jistej, tak je asi lepší je používat pouze tam, kde to nevadí - u kytek, nebo u obojživelníků, kterým to světlo vyhovuje a nevadí.

Tak ono to tím být nemusí, ale zkusil bych to, protože je to pravděpodobný. U těch LED pásků je potřeba si hlídat spektrum světla, což se bohužel často neuvádí, takže člověk musí fakt pátra a hledat, aby našel takový, který to splňují. Tady je nějaký povídání k tomu proč je potřeba hlídat spektrum světla a co to je http://www.reptilesmagazine.com/Reptile-Health/Hab itats-Care/Reptile-Lighting-Information/ a tady je patrně jedna ukázka LEDkovýho světla, který to spektrum splňuje http://whitepython.com/product/daylight-white-led- lights/

Ještě nic takovýho nejni. Je nutný to zpachtit z více druhů diod, aby to bylo vyloženě funkční. Nebo k LED přidat jiný zdroj - trubice atp. - ale řeč je o denních ještěrech se čtyřma druhama čípků v sítnici. U hadů a nočních ještěrů atp. je to zas jinak.

Bile LED mas jen ty "studene" nebo "teple" bile, a tak nejak neco "mezi" podle toho jak se co povede/nepovede pri vyrobe, ale spektrum je porad zhruba stejne - pozvolny nastup zespoda (= je dost malo nejnizsi cervene) hrb kolem zlute-zelene (luminofor) dira dolu a ostry hrb kolem modre (samotne vyzarovani chipem - ktere pak budi ten luminofor). Pad dolu, z horniho konce spektra tam je taky celkem prd. Nevim o tom ze by v posledni dobe kdokoliv prisel s necim tachnologicky jinym, ono to pro lidi ma uz relativne vyhovujici CRI, tak se jen resi vyssi ucinnost, lepsi odvod tepla z chipu atd.

- single-chip nejspis neco jineho vymyslet nejde, kdyby s chtel plne spektrum tak by jsi ho musel skladat z vice ruznych chipu - vyplnit ty "diry" jinymi.Ty existuji, mas i led na pomezi fialove a UV-A (= to co chybi plazum nejvic asi) tak i cervene z druheho konce. Ale nevim o tom ze by tak nejaky vyrobce skladal dokupy neco "lepsiho" ???

Zrovna phelsumy vnímají světlo v širším spektru než ledky mají, takže u těch bych se toho bál. Ono to že to někdo používá díky relativně krátké době co jsou ledky dostupný nic moc neznamená. Běžně se používají u žab, ale tam je to právě o tom, že obojživelníci vnímají světlo jinak než ještěři a tudíž jim ty ledky nevadí, stejně jako u rybiček nebo kytek obecně.

Muzete mi prosim dat nejaky zdroj tech informaci o vnimani svetla phelsum? Pokud na to neco existuje, tak me to jako specialistu na tento rod velice zajima. Ja osobne mam u vsech phelsum mam UV+18W LED panel, ale vim opravdu o velike spouste chovatelu, kteri to tak nemaji a chovaji pouze pod LED. Pouze pod LED choval Gonatody a tem to zjevne nevadi, ale nejsou to zrovna heliofilni zvirata.