Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agama vousatá - písek v břiše

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jedná se o agamu vousatou, zjistili jsme že má něco tvrdého v břiše, tak jsme s ní šli k veterinářovi. Ten jí udělal rentgen a zjistil že má v sobě skoro přes celý žaludek písek z terárka. Jediná cesta kterou to z ní dostat by byla operace, jenže naše agamka je tak malá, že nám říkal že by to s největší pravděpodobností nepřežila. Druhou možnost nám dal tu, že jí máme zkusit po kapkách dávat nějaké kapky co obsahujou glukozu a když ani to do týdne nezabere, tak buď přijít na tu operaci, která nám ale nezaručuje že přežije a nebo ji nechat utratit...TAk jsem se chtěla zeptat jestli s tím někdo z vás máte nějaké zkušenosti a jestli máme ještě vůbec nějakou šanci že přežije díky těm kapkám. Děkuji

Písek jsem koupila ve zverimexu, určený přímo pro agamy, název Vám kdyžtak napíšu pozděj až budu doma. Jinak agamu jsem kupovala letos v únoru a ve zverimexu mi řekli že má 2 měsíce...od té doby co jsem ji koupila nám ale vůbec neroste ( měří jen 21 cm) potravu přijímá všechnu, cvrčky, ovoce, rukolu zelí atd..Veterinář se specializuje i na exotická zvířata, pracuje i v Zoo.

ten zverimexi piesok vacsinou stoji za kocku a je zbytocne drahy. Treba klasicky piesok do pieskovisk z hobbymarketov. V kazdom pripade ak naozaj ma v crevach piesok, treba piesok z teraria vybrat aby ho dalej nekonzumovala. Agama ho k zivotu nepotrebuje - miesto piesku dajte obycajne papierove obrusky.

Ako je to s vylucovanim - pisete ze prijma potravu, logicky z nej musi ist nieco von. Ak by ten problem s pieskom bol tak zavazny, ze by blokoval traviace ustrojenstvo, tak by nic nevylucovala.

Od unora (pol rok) vobec nenarastla?

Mozno skor ako pojde agama na operaciu a kadi, zobrat cerstvy exkrement na rozbor parazitov.

Vitaminy/vapnik davate? UVB lampu ma?

Skuste hodit foto teraria a agamy

to terárko zas tak hrozné není, ale chtělo by to dosvítit lineárkou, páč tam má dost tmu. Ten lokální zdroj má i zdroj UVB? Agama nevypadá nic moc, no...od zvířete ze zverexu se to ale dá čekat, ona totiž může být i o dost starší, než tvrdili, ale "podražená". Taková zvířata pak moc nerostou ani v dobrých podmínkách a dostatku krmení. To žraní písku je většinou způsobené nedostatkem minerálií v potravě, což ale může být už od předtím z toho zverexu. Ten vápník jí dáváš jak často a co to je za přípravek?

Ale teď k věci. Pokud je takhle ucpaná pískem, ta by jí to chtělo sondou dát trochu vlažného olivového nebo slunečnicového oleje s probiotikama, vyhřát v teplé vodě a pak opatrně a jemně promasírovat bříško. Tohle pár dní opakovat a pak se uvidí, jestli něco vyloučí nebo ne. Místo toho písku jí tam dej jen papírové utěrky. Pokud nezačne vylučovat a nebude žrát, tak by asi pak bylo na místě ji utratit...ono třeba ucpání kamínky u větších zvířat se dá řešit chirurgicky, ale v případě písku u malých zvířat to prakticky nejde, v tom má ten vet pravdu.

Má UVB..my jí zatím dáváme to co nám dal ten veterinář, zkusíme kdyžtak i ten olivový olej. Jinak ji každý den vyhříváme ve vodě a masírujeme bříško. Vápník jsme jí dávali pokaždé jak jsme ji krmili, to bylo každý den nebo každý druhý. Teď ale nevím jestli jí vůbec máme dávat jídlo, protože to břicho má čímdál větší. Ten vápník posílám níže.

Ahoj, tak dneska jsem přišel s Ámosem z veteriny a po rozhovoru s profesorem co tam byl mám docela dilema. Říkal mi o tom kolik operují agamek co mají písek v břichu. Bavili jsme se o tom jak žijí v Austrálii a je to spíše kamení, skály příp. beton, asfalt ve městech. V Austrálii jsem žil a agamy viděl a mohu s tím souhlasit. Takže by mě zajímalo jestli je někdo chováte na kamínkách, oblázcích nebo na něčem podobným. Díky za info