Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem automatizace do terária/akvária

Dobrý den,
ve zkratce, jsem vášnivým teraristou a také studentem VŠ technicko-managerského studia. Jako individuální projekt jsem si zvolil udělat do svého terária automatizaci, tj. počítač, který za mě bude hlídat teplotu s vlhkostí, postupně stmívat a rozednívat světla a nastavit denní dobu a teplotu (s možností nastavit až na každý den jinou teplotu a dobu svícení, praktičtější ale bude na týdny), zařízení bude mít display, přes který půjde vše plně nastavit.
Jako týmový projekt bych chtěl založit firmu, kde bych chtěl tento "produkt" ať už v takovéhle, nebo jednodušší/složitější modifikaci vyrábět. Otázkou je, zda by o něco podobného bylo zájem, proto zde dávám anketu kolik by jste v případě zájmu byli ochotni do něčeho podobného investovat (jako student totiž nejsem schopen dosáhnout výrobních cen jako v Číně). Cílem této ankety je zjistit, zda se mám pokusit zadělat tuto díru na trhu (osobně jsem nic podobného k prodeji nenašel, proto si to vyrábím sám), nebo se snažit uplatnit někde jinde.
Je třeba taky brát v potaz to, že nemám v plánu zakládat nějakou obří korporaci s ročním obratem několika milionů, ale v pár lidech se pokusit založit takovou firmu, která nebude ve ztrátách. Předem děkuji za odhlasování, případné komentáře, nadávky, připomínky nebo také vhodné nápady v tomto duchu, které by se daly realizovat.
LeRay

Jake by to melo mit mit vstupy - vystupy? Jak se to bude chovat v pripade vypadku, bude to mit zalohovane RTC a konfiguraci? Nez krabicku s jednocipem, displayem a par tlacitky bych osobne uvital spis krabicku s jednocipem bez displaye a tlacitek, ale schopnou si povidat s PC (tabletem, chytromobilem...) rozumne webmenu pro ovladani/nastaveni/statistiky...

V aktuálním řešení je vstup ze síťového napájení a ovládací tlačítka, výstupy jsou přes svorkovnici, do které přijdou zapojit objímka, topné těleso, napájecí transformátor čerpadla a display. V případě výpadku je záloha provedena pomocí záložní baterie. Ovládání přes PC/Android není vůbec špatný nápad, na to už je ale potřeba zapojit do projektu další lidi, kteří to umí, což už spadá až do fáze týmového projektu. Děkuji za připomínku.

Tento návrh vypadá velice zajímavě. Jsem lajk, takže k tomu nic moc technického nepovím. Každopdáně bych to trošku vylepšil a pak bych neměl problém, dát za to větší částku peněz.
Takže určitě se mi líbí reakce lucifera. Pokud by bylo možné udělat nějakou "krabičku", která by neměla tlačítka ani displej, ale šla by spojit s počítačem / mobilem / tabletem, třeba přes wifi, bylo by to ideální. Na pc bych si stáhl nějaký program a tím bych dokázal regulovat teplotu v teráriích. Pokud tato "krabička" dokáže ovládat pouze jedno terárium, nemá to pro mě smysl, ale pokud by byla možnost ovládat jednou touto krabičkou třeba více terárií (byly by různé verze - pro jedno terárium nejlevnější, pro pět těrárií dražší, pro deset, dvacet to samé a pak by se dalo udělat třeba něco extra pro zoologické zahrady atd.. - snad mě chápeš). Prostě nějaký program, který by přes nějakou krabičku ovládal terária, zní to zajímavě. Taková věc by mi ušetřila dost času. Úplně to vidím :-D.
Tedy pokud by to bylo tak jak píšeš (krabička s displejem na jedno terárium) nemá to pro mě moc smysl. Za takovou krabičku bych dal třeba 700 - 1000Kč max. Ale pokud by bylo možné ovládat několik terárií zároveň byl bych ochoten za to zaplatit i více jak 2 - 3000Kč +.

Pravděpodobně ti má reakce nijak nepomůže, ale myslím si, že něco takového by určitě dokázalo nějakou tu kačku vynést (asi)...

Tohle je věc, o které přemýšlím už dlouho. Sběrnice čidel teploty, vlhkosti napojená k PC, ukládání dat do grafů, kde by byly hodnoty vidět v čase. A pak druhá fáze - ovládání topení, ventilace a pod., aby se tyto hodnoty samy regulovaly. Pokud třeba odchovám nějaký "špek", můžu další rok hodnoty zkopírovat a udělat stejné podmínky, za jakých jsem zvířata rozmnožil ... Na netu jsem nějaké sběrnice našel, ale jsou to tisíce Kč. Další věc je software ..

Něco podobnýho vyrábíme s přítelem. Máme onewire čidla na teploty, připojený k Raspberry Pi. Každých 5 minut se teploty zapisujou do csv a vykresluje se grafík za posledních 24h. Grafík je přístupný i z venku, takže kdykoliv a odkudkoliv kontroluju teploty. Taky už je vyrobená zásuvka spínaná relátkama, to spínání půjde nejspíš ještě přes Arduino. K tomu budu v nejbližší době psát program, aby to udržovalo nastavenou teplotu. V plánu jsou i čidla vlhkosti. Možná ještě bude připojenej display s aktuální teplotou. Primárně jsem Android vývojářka, takže program na Android nejspíš bude taky.

Ahoj, ja uz s tim take nejakou dobu koketuju. Vzdycky to u me, ale selze na casu a ze stejneho duvodu jsem to ani nechtel prodavat, ale nekam hodit zdrojaky a schemata. Zatim je muj favorit prave raspberry pi, ktere bych spojil s i2c sbernici na cidla + nejake to spinani. Data bych hrnul spise do databaze nezli do toho CSV, ale je to zajimava alternativa :-). Interface bych udelal nejspis pres web rozhrani, je to takove nejuniverzalsi s tim, ze jsem mel v planu udelat tam xmlrpc rozhrani a moznost takova to zarizeni dat do clusteru a ridit a sbirat data nejak centralne. To reseni na ktere mirim ja je pro pomerne hodne zarizeni a treba i ve vice lokalitach, protoze i2c sbernice ma limit na 256 kouscich a taky kabelaz by asi byla peklo.

No my to myslim taky máme přes tu i2c sběrnici, kolem toho hardwaru se moc nemotám, jsem programátorka, takže si teď nejsem jistá. Můžeš mít one wire čidla a ty mít za sebou na jedno kabelu. Teď už to tak máme. Jeden kabel (máme to na klasickym Ethernetu) a u každýho terária je tišták s připojeným čidlem a kabel pokračuje dál. Pak už seš jen omezenej tím aby mělo každý čidlo svoje ID. Ten tišťák s čidlem ti můžu nafotit večer. Teď mám u sebe jen foto prvního prototypu zásuvky s relátkama a Raspberry Pi s tou sběrnicí. To hafo drtátků na tý bastl desce se časem smrskne na jeden tišťák.

Data taky cpeme do databáze a pak se z ní každejch 5 minut kreslí grafy a cpe se to i do toho csv.

Tak po dnešní konzultaci jsme projekt lehce překopali. Ve finále to tedy bude bez displeje a tlačítek, ovládat se to bude přes bluetooth nebo wifi (záleží na tom, co bude výhodnější), tudíž připadá v úvahu kromě počítače ovládání i pře mobil/tablet. Verze kterou stavím bude "ovládat" dvoj-terárium, v případě, že by bylo třeba ovládat i další terária, tak už s tím nebude tak veliký problém. Jestli Vás napadají další připomínky a vylepšení, nebojte se o ně podělit.

Nechal bych tomu i nějaký drátový připojení. Takže třeba USB. Drát je drát.
Dobrý by bylo aby ta řídící škatulka byla jedna stejná, v základu třeba pro tři terária, ale dala se rozšiřovat pomocí modulů na víc terárií. nebo si vybrat třeba modul na víc teplotních senzorů. Páč každej třeba nebude potřebovat měřit a regulovat vlhkost....Prostě aby si to každej mohl přizpůsobit na míru aniž by musel pokaždý kupovat i tu novou řídící jednotku

Když jsem začínal s teraristikou tak jsem si také zahrával s myšlenkou automatizace terárií, dnes po nějaké době musím říct, že jediný co se osvědčilo je termostat a spínací hodiny. Abych popravdě řekl, čím víc to bylo přetechnizované tím víc se to sralo.Jakou máte představu o záruce ? Kolik sepnutí budete mít garantováno ?A takto bych mohl pokračovat je tu spousta věcí, které jako ty "výrobce" musíš zabezpečit.
A proto říkám, " Ne děkuji, nemám zájem "

PS: trošku mi to připomíná na škole ročníkovou práci "realizace a ovládání jaderné elektrárny" přes Logo od Siemensu.

Tak ze zákona je záruka 2 roky, ale vzhledem k tomu, že budu znát zařízení do posledního šroubečku, tak nebude problém diagnostikovat poruchu a danou součástku vyměnit a to i po uplynutí 2 let. Otázkou je, jestli tahle myšlenka bude fungovat i v praxi, ale znám pouze jediný způsob jak to zjisti. :-D

PS: trošku mi to připomíná na škole ročníkovou práci "realizace a ovládání jaderné elektrárny" přes Logo od Siemensu.

PS: To "PS" jsem nepochopil. :-D

A já zase jako jediný budu kafrat..:-)A ještě by to chtělo automatický krmítko a už nebude třeba se o zvířata vůbec starat,natož přemýšlet...Trochu mě to připomíná tu japonskou krabičku,myslím pikaču nebo jak,co se nosila v kapse a musela se tlačítky krmit a venčit....Trochu mě straší ten fakt,jak vše automatizujeme a lidstvo je čím dál línější nejen makat,ale už i myslet...

Taky úhel pohledu. Můj je zase ten co nejvěrohodněji napodobit biotop, ve kterém dané zvíře žije, což se s termostatem a rozprašovačem dělá jen obtížně. A podle mého názoru lenost donutila člověka přemýšlet, tudíž s tou leností ti musím dát za pravdu, ale o to víc musí člověk myslet. Jo a jmenovalo se to tamagoči (nevím jak se to přesně píše).

No sice bych něco na sledování uvítal, ale s tvrzením, že se automatizací dá napodobit biotop bych moc nesouhlasil. Je potřeba si uvědomit, že to jak se terárium bude chovat ve vztahu k vlhkosti atd. ovlivňuje spousta dalších věcí a nemyslím si, že se to dá vyřešit jenom tím, že do něj fláknu "robota", kterej bude pravidelně vypínat lampy, nebo všechno kropit. Taky jsem si kdysi představoval že napojím lampy na termostat atd., aby se mi hlídalo, že v něm v létě nebude moc horko, jenže pak člověk zjistí, že se taky díky takovýhle automatizaci může stát, že se lampa zapne a vypne 5x za den a tudíž je efektivnější překopat terárko, aby líp větralo, vyřešit větrání v místnosti atd. a vše upravit tak, aby světlo prostě mohlo svítit i v létě těch cca 10 hodin denně. Ono se pak taky může stát, že díky špatně větranýmu terárku nebude robot dělat nic, protože se vlhkost teoreticky nebude měnit a nebo že bude terárko odpoledne kompletně mokrý, protože se v něm díky špatnýmu větrání vlhkost nedrží apod. Tím neříkám, že by možnost nastavení v PC nebyla dobrá, bral bych jí všemi deseti, ale nemluvil bych o nějaké automatizaci, která podle mě bez logické úvahy a zohlednění aktuální situace v každém jednotlivém teráriu nebude fungovat. Jinými slovy, pokud by to mělo umět, že si nastavím u terárka xy že lampa č.1 bude svíti od - do, lampa č.2 od do, že mi to bude hlídat a ukazovat teploty a archivovat vývoj za nějaké období atd. - beru všemi desti, ale to je prostě jenom nahrazení spínacích hodin a k tomu sledování veličin, nikoliv automatizace :-)

Máš pravdu, ale o to víc promyšlenější bude muset být naprogramování. Třeba například aby nebylo večer tera vytopené, tak tam bude muset být podmínka, aby rosení sepnulo 2x denně max na 10s atp. To vše budu muset dolaďovat v průběhu první zkoušek v provozu.