Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Testudo horsfieldii - želva čtyřprstá

Zdravíčko.

Máme doma chvíli malou želvičku a podle rady chovatele krmíme v podstatě jen trávou(pampelišky a podobně co roste na zahradě). želvička je celkem čilá, pěkně jí, zdá se vše v pořádku.
Chtěl bych se zeptat čím by jste doporučili krmit v zimě? Chovatel nám doporučil zatím(2-3roky) nezimovat, že by to malá želvička nemusela zvládnout, ale už neporadil čím v zimě krmit(respektive zapoměl jsem se zeptat.). Co by jste mi poradili a čemu se naopak vyhnout? Jakou potravu z těch "tvrdších" zvolit, aby si želva obrousila zoban a drápy, aby jí nepřerostly? Co si myslíte o vysušeném tvrdém pečivu(rohlík, chleba, žádné sladké atd.) ?

Děkuji za odpovědi.

Pečivo nebrat (podle "Jáchyme, hoď ho do stroje" výrok "Zuby nebrat!").
V zimě seno (nebude ho chtít po dobrém, ale dá se nastříhat), listová čekanka, kadeřávek, čínské a pekingské zelí, nahrubo strouhaná mrkev posypaná rozemletými vaječnými skořápkami. Nevýhoda zimního krmení je (většinou) horší zápach, rychlejší plesnivění nebo hnití nezkonzumovaných zbytků, u citlivějších zvířat se mohou při změně diety objevit průjmy, které vůbec nejsou neškodné...

25W s UVA i UVB zářením. značku si nepamatuju, krabici jsem vyhodil, kupoval jsem ji ve zverimexu se zaměřením na plazy. Na vlhčení má misku s vodou a hobliny rosím. Hobliny nejspíš nejsou nejlepší podklad, ale brzy bude nové terárium a tam plánuji substrát z rašeliny a písku.

25W s UVA i UVB zářením. značku si nepamatuju, krabici jsem vyhodil,

chyba nemusí být OK
pokud jde o Reptiglo 10, tak by ho musela mít přivázaný na zádech a i tak slabota
na velký ž. stůl je bez konkurence Ultra Vitalux 300W
do malých netuším

kupoval jsem ji ve zverimexu se zaměřením na plazy.

to nic neznamená, až na nepatrné vyjímky je 90%prodavačů zcela mimo mísu

Miska s vodou na navlhčení nestačí, zcela mokré (prosáte bez pilin) hobliny jsou na spaní ideální.
Máte-li jen pár želv doporučuji hobliny dát do přepravky, kyblíku apod. úplně mimo tera a tam želvíky
po vytuhnutí - např. osvětlení vypnuté v 18:OO, tak třa v 20 či 21 přendat do naprosto mokrých hoblin
a tam je zahrábnout a dát do nejchladnější místnosti v bytě (ne do průvanu)- ráno obráceně
ráno musí být želvátko "nasáté jak houba"
pokud máte velký ž. stůl, lze hoblinám "vyčlenit" jeden roh, ale nedosáhnete tak většího nočního poklesu teplot

Nepodceňujte to !

plánuji substrát z rašeliny a písku.

kyselá rašelina je pro ně nepřirozená, stejnou službu (a levněji) udělá obyč. zem - ideál z krtinců na NEHNOJENÉ zahradě smíchaná s pískem (do pískovišť) 1díl zem : 1-2díly pís.

Díky za rady. Mám "menší" terárko(50x70cm) a v něm jednu želvičku. Část pilin kolem misky je promočená dostatečně, želvák vodu z misky vylívá když prolézá. Co se týče substrátu z rašeliny a písku, napsal jsem rašelina, ale není to přímo rašelina(blbě jsem se vyjádřil) je to hlína s kokosovými vlákny(kokosubra se to jmenuje) a písek (1 díl hlíny 2 díly písku). Co se týče žárovky - 300W je do tak malého terárka zbytečně moc... mám tu samou 25W i u hada a i u želvy a vše je OK ;-)

Vnímám text a píšete srozumitelňe, každopádně ani nikde na netu ani od chovatele od kterého želvičku mám jsem tohle neslyšel, všude píší že želváka stačí pravidelně denně koupat nebo mu dopřát misku s vodou kam může vlézt, ppř terárko denně rosit. Samozřejmě miska nesmí být hluboká aby se želva neutopila.

nikde na netu ani od chovatele od kterého želvičku mám jsem tohle neslyšel, všude píší že želváka stačí pravidelně denně koupat nebo mu dopřát misku s vodou kam může vlézt, ppř terárko denně rosit.

To právě nestačí, výsledkem jsou pak ty zdeformované, nemocné želvičky, jejichž fotek je plný internet. Pokud chcete mít zdravou želvičku, která se má dobře, tak poslechněte kolegu, ví o čem píše ;-) Jinak informace musíte hledat na adekvátních zdrojích, ne na růžových blogíscích lidí, co mají 1 želvičku a už ji měsíc moří v takových a onakých podmínkách a napsali si o tom blogísek.

Když se zamyslíte nad tím, jak ta želva žije v přírodě- myslíte si, že se tam každý den zajde vykoupat do nějaké louže? samozřejmě že ne, většinu roku tam žádné louže nejsou. Ale zato se každý večer zahrabe do vlhkého úkrytu a padne rosa. Želvy v přírodě prakticky nepijí, není co, ale právě "pijí" celým povrchem těla, nasávají vlhkost krunýřem. A pokud nemohou, tak trpí dehydratací, protože na pití vody z misky nejsou uzpůsobené. Což má pak za následky nejen deformaci krunýře, ale taky onemocnění ledvin a později smrt. Takže se želva místo 70let dožije - tedy doživoří tak 8-10let.

nikde na netu ani od chovatele od kterého želvičku mám jsem tohle neslyšel, všude píší že želváka stačí pravidelně denně koupat nebo mu dopřát misku s vodou kam může vlézt, ppř terárko denně rosit.

tady máte info od pro mne NEJ borce v ČR na testuda :-)

buďte tak laskav a vzájmu vaší želvy si je přečtěte (hlavně bod JEDNA , kde pojednává o vlhkosti)

http://www.zelvy.wbs.cz/Zakladni-potreby-zelv---.h tml

a budete-li se řídit i body 2 a 3 bude to jen DOBŘE a pak můžou vaši ZDRAVOU želvu podědit i vaše vnoučata :-)