Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rhacodactylus ciliatus - dávkování vitamínu

Dobrý den
Pořídil jsem si terárium značky ExoTerra Rainforest Habitat kit M. Rozměry jsou 45x45x60. Budu tam chovat pár.
A teď pár otázek:
1. Stačí už výrobci dané osvětlení nebo mám dokoupit jiné?
2. Potřebuju přehledně a stručně poradit s dávkováním vitamínů. Odpověď jsem hledal i zde na TeraPoradně ale odpověď jsem nenašel. Celá konverzace je spekulativní a nepřesná. Proto bych chtěl poradit jako pro Lajka jak dávkovat malému a jak adult jedinci. Krmit budu nejspíše Repashy kašičkou a občas pro spestření (2x týdně) cvrčkama.

Děkuji za odpověď

Martin

ZDRAVÍM....každopádně se nemohu považovat za experta v chovu ciliátů, ale jednoho mám něco přes rok, vypiplal jsem ho od fakt maličkýho mláděte a vypadá zdravě a spokojeně, celkem pravidelně se svléká a žere s chutí to, co mu dám:)tera mám obdobných rozměrů jako vy s tím že je o 10 cm vyšší...jinak můj názor na ExoTerra blablabla kity je takový, že je to celkem zbytečný něco podobnýho vůbec kupovat:D ale to je jen můj názor, každopádně nejdřív k tomu osvětlení ...mám tam obyč 45 watt zářivku kterou jsem před tím používal pro mini akva...mám v tera živý rostliny a ty pod ní celkem prospívají...jinak žádnou jinou žárovku v tera nemám a ciliát zdá se ničím nestrádá, není to tvor který by měl nějáký extra nároky na osvětlení, třeba jako chamík:) vzhledem k jeho původu a způsobu života...:) je to přeci jen noční tvor :) tak abych to shrnul ...zdroj světla u tohoto druhu není zas až tak podstatný (můj názor...moje zkušenost), v tera má ve dne kolem 23-26 stupňů v noci cca kolem 21 a je to v cajku:) každý den rosím...spíš večer...a teď k tý stravě:) jako malej nežral cvrčky ani červy...nic...takže sem ho krmil z ruky a to banánovo jablečnou kaší kterou sem mu vlastnoručně vyráběl..:D a pak jí smíchal s vápníkem a potíral mu tím tlamičku páč nechtěl žrát:) teď ho krmím převážně cvrčky obalenými ve vápníku a občas dostává naškrábaný jablko nebo banán...a má se fajn ...žádná křivice z nedostatku vápníku nebo jiných vitamínů ani nic podobného...je to sytě zbarvený aktivní zdravý ciliát:) pokud chcete můžu přihodit foto ciliáta nebo celého tera:)

Děkuji za odpověď
Ciliáti mě poměrně dost zaujali. Foto sem klidně hodíte ;-) rád se pokochám. Vím že je to noční tvor ale je vůbec někdy vidět? Myslím jestli třeba vylézá kolem alespoň 16-17 hod? Nerad bych si pořídil Ciliáta a pak o něm vědět pouze tak že zmizí krmení a že po teráriu jsou en-óna :-D

No jak tak přemýšlím našel jsem zde na TeraPoradně odkaz na výrobce terárií :-) firma se jmenuje Teraechis tak zkusím kontaktovat a nechat si udělat terárium na zakázku :-) akorát ceník a katalog terárií je z roku 2009 tak doufám že firma ještě funguje a dělá terária. Na Teraechis jsem našel velmi pozitivní komentáře a jejich terária vypadají přímo :-O neskutečně :-)

Jo v pohodě :-) za to že Teraechis funguje jsem rád. Terária jsou jak jsem psal, úžasná. :-) Koupím od nich terárium, když nepotřebují žádné UVB světla atd. asi dám žárovku nad strop terária. Přes sklo teplo projde. Vím že Rhacodactylus bude nejdéle na Vánoce doma. Akorát bude oříšek vybrat barevnou formu :D. Pro ciliáta pojedu asi 21.12 na Tera ČB. Předpokládám že tam budu 2 hodiny čumět jak blbec na plno krabiček a nedokážu si vybrat jakou barvu. :-D to bude ještě starostí :-D

Terárium pro jednoho v pohodě, když bude zařízené dobře, vejde se i pár. Osvětlení u ciliátů opravdu nějak extra důležitý není, sice v přírodě občas chytí skrz listy a stín stromů tu a tam i nějaké UVB, ale vyloženě ho nepotřebuje a přežije bez něj. Ve většině případů je u ciliátů osvětlení hlavně kvůli kytkám, pokud tedy chcete mít v teráriu živé kytky.

CO se vitamínů týče, dávkování u takhle malých zvířat v podstatě nevyřešíte. Odměřovat jim přesnou dávku nemá smysl, protože do nich ani přesnou dávku nedostanete, proto se prostě doporučuje obalovat všechen hmyz ve vitaminech, nejlépe roboran, plastin nebo něco podobného, co moc nestojí a doplní jim to vše potřebné. K tomu je vždycky dobrý dávat občas nějaké ty kašičky, jednak se do nich dá taky zamíchat vitamin, jednak je mají rádi. Případně můžete používat repashy superfood, které je přímo pro ciliáty vyráběné jako instantní krmivo, které už obsahuje vše potřebné, ale i to je dobrý kombinovat s hmyzem.

Z toho taky vyplývá, že se moc nerozlišuje mezi prckem a dospělcem. Prostě všechen hmyz obalovat a tu a tam kašičky, na menším cvrčkovi se toho uchytí méně než na velkém, takže i ten prcek toho dostane méně atd.

Jinak co se terárií týče, mě osobně se nejvíc osvědčilo vzít terárium pouze ze skla, případně s pozadím z korku, do kterého se nemají kam schovat cvrčci, případně jakýkoliv jiný krmný hmyz (šváby apod.). U některých terárií, která na první pohled vypadají krásně, protože jsou hodně členitá tohle bývá problém, tak to berte pouze jako tip na co si dávat pozor při vybírání ;-). Ne každý člen domácnosti je nadšený z toho že hodí do terária cvrčky a pak 3 dny v bytě musí poslouchat jejich koncerty :-D

Jinak exotera má výhodu, že je terárium docela dobře vyrobené, dvířka dobře těsní, z mé zkušenosti nevýhoda, oridinál pozadí je k ničemu, cvrčci do něj velmi rychle vykoušou chodbičky, protože je z polystyrenu bez jakéhokoliv ošetření, strop taky nic moc, je krásně vyndavací, ale otvory pro kabeláž leze krmný hmyz ven, takže se většinou musí zalepit. Ale jestli ho už máte, tak se určitě použít dá.

Děkuji za odpověď.
S tím pozadím je to problém :-D já si docela potrpím na estetickou stránku :-D jediné co mě napadlo je krmit tou Repashy SuperFood a ovocem + hmyz krmit pouze z pinzety nebo z ruky. Rovnou cvrčka zblajzne a nebude cvrkat. Cvrček to bude mít rychle za sebou a my se v klidu vyspíme :-D

To se vzájemně nevylučuje, terárium s "placatým" pozadím z korku a dobře zařízené a hezky osázené kytkama vypadá taky hezky a nemusí mít zrovna na pozadí vyrobenou skalku, ale jasně, chápu, taky se mi terárka od Teraechis líbí, akorát zkušenost je taková jaká je :-). Jinak krmení pouze repashy proč ne, já osobně si myslím že tu a tam nějaký ten hmyz pro spestření neuškodí, ale jsou lidi, kteří krmí jenom repashy a zvířata jsou ok. Na krmení z pinzety bych moc nesázel, jedna věc je, že se to zvířa dá naučit, aby si z pinzety bralo, druhá věc je, že i při krmení z pinzety může cvrček udělat frnk, protože prostě ciliátovi vypadne z huby apod. Plus tedy pravda, mám jich vícero a krmit je pokaždé z pinzety tak asi nedělám nic jiného :-D

Rozhodně chápu, ale bude to moje první terárium s jedním možná dvěma Ciliáty. A chápu že pro člověka který už těch terárií má o něco více :-D tak by to byla velká starost navíc. A toho jednoho malého ciliátka si dokážu ohlídat ;-) je to zkrátka každého názor. Pro Vás jako zkušeného chovatele s mnoha terarky je to nepraktické, ale pro mě jako amatéra s jedním teráriem a jedním nebo dvěma ciliáty je věc druhá. :-)

No tak co se týče té Burzy tak jediná možnost kam se mohu dostat je Tera ČB. Byl jsem tam před pár dny a neviděl jsem, možná jsem špatně koukal :-D jako vždy. Jinak děkuju za všechny rady. Teď už si Ciliátka musím "vychovat" sám. No, asi z toho dělám zbytečnou vědu. On to není žádný špek který by u nás :x: do pár dní...

v tera mám keramickou misku do které cvrčky nahážu...předem je dám do skleničky...nasypu vitamíny zatřesu a šup do misky...je trošku vyšší a obalení cvrčci nemají moc snahu skákat..většinou jen lezou:D gekon je během chvíle sežere