Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rhacodactylus ciliatus Pár

Dobrý den, na ŽE jsem si koupila samečka (narozeného 9.7. 2014) a samičku narozenou (26.6. 2014) zatím jsem je vůbec nevážila. Ale zajímalo by mě, od kdy mohou být spolu v terárku (40x40x70cm). Od prodejce mi bylo řečeno až bude samička vážit přes 35g. Ale to je hmotnost dospělé samičky. V terárku je teď pouze ona. Sameček je v plastovém boxu s rašeliňou, větvičkami a bromélií. To spolu opravdu být až do dospělosti nemohou? Protože jsem četla, že čim dřív jsou spolu, tím lépe si na sebe zvyknou a vyvarujeme se potyčkám, které mohou nastat při seznamování dospělců.
Děkuju za odpovědi

Určitě odděleně. Takhle malý se ještě pářit nemohou, ale o měsíc dva déle už ano a to by mohl být problém. Obecně by spolu měla být zvířata v páru až cca od roku a půl, případně při zmíněné váze samičky nad 35g, optimálně při splnění obou kritérií, protože některé samičky mohou tloustnout rychleji, což ale nezmanená že jsou dospělé a připravené na páření. Důvode je naprosto stejný, jako např. u lidí, prostě když ta samička není dostatečně dospělá, může pro ní případné kladení vajec představovat problém, například v důsledku toho, že kladení vajec organismus vysílí a samička ho v mladém věku a bez dostatečný zásob energie a vápníku nemusí ustát bez následků. Čili doporučení určitě oddělit a neriskovat.

Oni to asi v tuhle dobu budou malý prcci, takže by v tom nějakou dobu mohl přečkat, samozřejmě lepší je mít pro něj prostor spíš na výšku, aby mohl lézt, ale pro pár měsíců starýho prcka to stačí. Naopak ve větším by se ztratil a hůř by se mu lovila potrava, takže pro malé prcky je menší lepší. Pak by bylo lepší mít pro něj větší, teoreticky by mohlo těch 30x30x50 stačit.

Nějak mrtvo ne? Nikdo nic? Mě to docela také zajímá. Ciliáty hodlám chovat, ještě je nemám takže moji odpověď berte s rezervou :-). To oddělení je kvůli množení, aby sameček nezačal dřív než bude samička schopná a připravená. V takto malém věku to nehraje roli... Ale je tu můj odhad, ještě Ciliáty nemám ale mám dost načteno (myslím)