Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem suchý krunýř

Dobrý den,

Dostali jsme do péče želvu zelenavou. Po přečtení zdejších rad k chovu je pro želvu zařízené terárum se substrátem mix hlína+písek, na jedné straně vlhčeno, na druhé straně výhřevná žárovka+UVB. Krmena luční směsí, občas posypeme dodatečně vápníkem (drcené vaječné skořápky), přes noc spí zahrabaná v hodně vlhkých hoblinách. Nicméně k problému. Všimli jsme si, že kromě mírných deformací krunýře (se kterými jak jsem pochopila již nic neuděláme) jej má velmi suchý. Okraj (světlý přírustek krunýře) vypadá, že se každou chvíli začne loupat (trochu jako když se lidský nehet rozvrství, ještě k tomu nedošlo, ale při pohledu ze strany tam je k tomu tendence) a na samotném krunýři (na těch plíškách) je krunýř takový vysušený a lehce ošoupaný. obrázek Dle původního majitele se toto řeší namázáním Niveou nebo podobným přípravkem (místo vlhčeného místa na noc měla želva právě namazaný krunýř čas od času). Chtěla bych se tedy zeptat na radu, jak toto vylepšit. Želva je u nás opravdu chvíli a nevím ani za jakou dobu toto vůbec lze zlepšit. Jestli to půjde samo, jestli jí jen chyběla vlhkost, nebo máme opravdu začít želvu mazat případně to řešit jinak. Krunýř je jinak velmi pevný, nikde se neprohýbá, želva je dostatečně těžká, velmi aktivní a žádné jiné potíže u ní pozorovány nejsou, pouze toto.

Předem děkuji za jakoukoliv radu

Dobrý den,

Snažili jsme se od té doby udržet stejné hydratující podmínky (přes noc ve vlhku, cca 2x týdně koupání, miska s vodou v teráriu, rosení terária). Je to lepší, ale příjde mi, že to není stále tak ideální jak by mělo být - když se ráno želva dostane z mokrého substrátu, je krunýř v pohodě, ale často už k večeru prokoukne ten vysušený povrch plíšku. Když jsme museli na víkend odjet a želva přes noc zůstávala v teráriu - měla tam vlhké místo v rohu, ale nebyla pochopitelně tak dobře zabalená jako když spí v mokrých hoblinách, tak se během této jediné noci vrátily plíšky do původního vysušeného stavu. Navíc týden zpátky začala téměř každý den vypouštět vodu z kloakálních vaků, ale to jen tak, aniž by k tomu měla nějaký vnější podnět. Je třeba pod výhřevnou žárovkou a pak se jde najíst a najednou vypustí vodu. Nebo občas už když je pod tou výhřevnou žárovkou. Dočetli jsme se, že to některé želvy dělají buď ze stresu (což tady nejspíš není ten případ, ze stresu nám toto dělala např. při převozu autem, tady s ní ale nikdo nemanipuluje a je ve stále stejném prostředí) a nebo když usoudí, že mají dostatek vody a tak přebytečnou vypustí. Jenže to zas odporuje těm vysušeným plíškům.

Mám v tom trochu zmatek. Želva je jinak vitální, žere, v zásadě vůbec s ničím nemá problém, ale tohle mě trochu trápí.

Předem děkuji za jakoukoliv radu

Želvu netřeba vlhčit ani dvakrát týdně koupat, stačí jí miska s vodou a spaní v již zmíněných vlhkých hoblinách, než bude mít krunýř pěkný tak to fakt bude trvat dlouho.Jestli máte přes jaro-podzim mít želvu venku, tak ji dejte ven a uvidíte, že tam se jí krunýř krásně provlhčí, já ani nedávám hobliny, sama se zahrabe na noc do hlíny pod drn.
To vypouštění vody to nevím, to moje Želva dělá taky, ale nijak to neřeším, nějak tu vodu musí vypudit.
Želva se hydratuje krunýřem odspoda, takže vršek může mít to spaní v suchu po jedné noci suchý.Dál bych ji dávala na noc do vlhkých hoblin a časem to bude dobré.

pokud pořídíš želvu se zdevastovaným krunýřem, tak nemůžeš očekávat, že bude výstavní. Dát ji částěčně (uplně to většinou už nejde) do pořádku je běh na dlouhou trať. A odchlíplá, odumřelá rohovina "neoživne", ale časem se musí sama sloupnout. Takže ty "plíšky" neřeš. prostě dej želvě to, co potřebuje a nech to být. Jinak to vypouštění vody z kloakálních vaků je normální, pokud jí mají dost, tak ji vypouští.