Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Tiliqua gigas (tilikva obrovská), zahrabává se.

Přeji pěkný den všem,
potřebuji radu. Před 14 dny jsem si domu přivezl tři tilikvi, vše probíhalo v pořádku. Jídlo mizí ještěrky jsou aktivní. Včera jsem, ale jednu tilikvu našel v nejchladnějším místě terária zahrabanou ve vlhké rašelině. Koukala jen hlava. Vytáhl jsem ji a byla úplně studená. Dal jsem ji tedy pod lampu k ostatním a ten den normálně fungovala. Nažrala se a vyhřívala se.
Nicméně dnes jsem přišel domů a tilikva opět zahrabaná. Nevíte čím by to mohlo být? Ostatní dvě jsou normálně aktivní. Nahřívají se pod lampou, žerou, vše se zdá být v pořádku.

Terárium: 100x50x50cm (klasika, větrání dole, hore) - dxvsh. Jedna bodovka 60W - pod žárovkou 35 - 40°C, nejchladnější místo 22°C. Rosím každý večer - právě ve vlhkosti je jediný rozdíl (po rozjetí terária rašelina + lignocel vysychal a byla tedy vyšší vlhkost). Krmím vším možným: hroznové víno, vařené maso - nejčastěji kuřecí, vajíčko, strouhaná mrkev / jablko, šneci, cvrčci, občas kočičí konzerva... Denně jídlo měním. Obaluji v roboranu.
Ještěrky mají cca. 3 měsíce, jsou z domácího chovu, žádný import! Pohlaví nevím, mělo by se jednat o trio, ale všichni víme jak to je s určováním pohlaví u těchto scinků...

Takže nějaké rady? Mám ji pro jistotu šoupnout do karantény? Ještě dodám, zrovna se svlékají, dvě jsou téměř svlečené. Ta jedna zahrabaná je zakalená.

Díky moc za každou užitečnou radu.
Vítek.

loading...

Jasně. Přemýšlím, že to udělám stejně. Mám to 50/50 rašelina + lignocel a nic moc. Asi zajedu do květinářství a pořídím právě tu mulčovací kůru. Mech bereš z lesa? Zeptám se, čím vším krmíš? Převládá ovoce a zelenina nebo hmyz? Co si myslíš o konzervách (moje je milují, ale prý jsou dost tučné). Používáš nějakou UVB výbojku? Nějaké vitamíny? Já na potravu sypu roboran H + Nutri Mix Rep Calci plus, ale že by jim to nějak výrazně šmakovalo se říct nedá :-).

Mládata žerou všechno, takže přiměřeně velký šneky, hmyz, ovoce, zelenina, co je zrovna po ruce. Ten hmyz dávám zabitej, protože se mi stávalo, že v zápalu boje při nahánění hmyzu si kousaly do ocásků. Mládatům konzervy nedávám vůbec.

Dospělý jsou vybíravější, Ale od jara do podzimu krmím jenom šneky, sem tam hrušku nebo banán, nic jinýho nežerou v sezoně, V zimě dávám rozmražený šneky a zeleninu nebo ovoce ochucený konzervou. S konzervama opatrně jsou tam chemický konzervanty a neni to zdravý pro psa/kočku natož pro plaza. Vitamíny nepoužívám vůbec, Mládatům když tak posypu jídlo mletýma skořápkama. UVB nepoužívám.
Cvrčky žerou bez problémů, ale mají velkou spotřebu, tak jim je nedávám, občas jim koupim šváby Blaberus.

UV určitě používat! Stačí sice slabší, ale používat. Mám to ověřeno z více zdrojů i z vlastní zkušenosti. U jednoho samce jsme nechali UV moc dlouho (mají se měnit po půl roce, max roce) takže se vysvítilo a samec byl čím dál míň akční. Sice žral a svlíkal se, ale jinak většinou navezenej na chladný straně tera a nic... Po výměně UV najednou i samec jak vyměněnej. Znovu zvědavej a akční.
Navíc bez UV člověk riskuje například tohle: mbd1.jpg Tohle je samozřejmě extrémní příklad, ale bez UV ty zvířata prostě nejsou schopný správně zpracovávat vápník.
Rozmanitá dieta je taky důležitá, ideálně vyváženej poměr masa a zeleniny. Např. na stránkách bluetongueskinks.net je úžasná tabulka, kde jsou vypsaný různý druhy potravy a jak často by je měl scink dostávat (nejde sdílet přímej odkaz, ale v záložce caresheet vyhledat food chart, ono ten caresheet celkově stojí za přečtení) Pokud máš správně vyváženou dietu, doplňky stravy nejsou potřeba. My jako základ děláme masovo zeleninovou směsku a můžou se po tom utlouct :D
PS: když už konzervy, tak koupit nějaký kvalitnější

Tiliqvy jsou tvrďáci a vydrží leccos. Četla jsem například o případech, kdy lidi gigasky zimovali, a stejně to přežily. To ale neznamená, že by se k nim člověk neměl chovat jak nejlíp to jde. Jsou to úžasná zvířata :) (pro upřesnění, některé druhy se zimují, ale gigasky zrovna ne. Proto je důležité mít správně určený druh a vědět jak se o něj starat)
Doporučuji vyfiltrovat příspěvky ID Aurifer (např. tady http://www.teraporadna.cz/q/view/54007-tiliqua-sci ncoides-scincidae-tilikva-obrovska)

Ahoj, mohl bych se zeptat mám problém najít někoho kdo vůbec tyto nádherné tvory prodává, procoural jsem tolik bazarů a stránek, ale nic jsem nenašel tak se ptám tady....
dík za odpovědi :)

ony se zas tak často nechovají, aspoň tady v ČR, takže nabídka není zas tak závratná jako třeba u vousatek nebo jemeňáků. Kontaktujte třeba kolegu Pavlucha, ten je odchovává a zamluvte si u něj mládata. Já musela chov tilikví zrušit kvůli alergii.

Jak řekla Aurifer u nás nejsou, tak rozšířené. Každopádně když prohlédám poštu určitě seženu kontakt na klučinu, který je odchovává. Je z Mladé Boleslavy a při převzetí tvrdil, že má každý rok mladé... Když tak mi napiš SZ nebo na mail: vitek.smejkal@gmail.com a já ti dám kontakt ;-)... Mám od něj naprosto luxusní trio, zrovna tady na ně koukám. Opravdu super ještěrky, krása...

Přikládám foto poté co jsem si je pořídil. Novější bohužel nemám :-).

[https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak- xfp1/v/t1.0-9/q82/p180x540/1798036_102017971387287 68_8114273003448970989_n.jpg?oh=46293b26ac4c218a1d 92b1d67564d5c7&oe=553AC27E&__gda__=1429602030_0aa4 f5493fa2331119750810be24ba5f]