Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dipsosaurus dorsalis - odchov mláďat?

Mám párek leguána Dipsosaurus dorsalis 2 roky. Daří se jim dobře, jsou akční a mají chuť k jídlu, ale zatím jsem je vůbec neviděla s žádnou snahou o páření. Chtěla bych nějaká mláďata zdárně odchovat, protože jsou to opravdu úchvatná zvířátka, nádherní. O chovu tohoto druhu jsem se nikde moc nedočetla a už vůbec ne, zda v domácích podmínkách je možné zdárně odchovat mláďata. Proto se obracím na vás, třeba s nimi máte zkušenosti nebo víte, kde si o nich přečtu více informací. Žijí v podmínkách jako agamy vousaté, jak jsem se dozvěděla při koupi, ale předpokládám, že zde bude nějaký rozdíl, aby měli chuť k páření.

Já měl skupinku 1,2 původem z importu, čtyři roky a rozmnožit se mi je nezadařilo. Letos mi jedna samička chcípla, zůstal mi páreček. Zkoušel jsem zimování i při 14-15stupních, i při pokojové teplotě. Na jaře chci zkusit krmit jiným složením bylin, než převážne smetánkou, jestli to nezabere na nastartování páření.

Ještě jsem neměla odvahu zimovat, bojím se, aby jim to neublížilo. Začínám letos. Pár to určitě je. Můžete mi ještě zopakovat postup, jak zazimovat? Nejsem si jistá s tím, po jaké době ubírat osvětlení a o okolik stupňů, hodin. A další věc, různí se názory, zda po celou dobu zimování dávat zelenou stravu s vitaminy nebo pouze a jen vodu. Máte někdo nějaký odkaz na chov právě tohoto druhu?

Tady je velmi pěkný článek, kde je všechno popsáno:
http://www.biotropics.com/html/dipsosaurus_dorsali s.html

K zimování je dobrý mít terárium v místnosti, kde v zimním období klesají noční teploty na 18 a dení jsou maximálně 20 stupnů,
Pak třeba od půlky září z těch 14 hodin denně snižuji dobu osvitu až na 8 hodin denně začátkem listopadu, to už leguánci
přestávají vylézat se ráno nahřát,noční teploty klesají na 18, v půlce listopadu už nevylézají z nor, vypnu světlo nalepím na
dvířka noviny,aby tam nešlo světlo. Vevnitř mají velkou misku s čerstvou vodou,mističku se zrním a nasušené listy smetánky.

Díky moc za rady a odkaz, uvítala bych spíše v AJ, ale poradím si :-) Na 8 hodin snižujeme tedy veškeré svícení, UVA i UVB? A úplně se potom vypíná obojí osvětlení? A ještě jeden dotaz, jakým druhem zrní krmíte? Krmíte jím i během roku? Děkuji za váš čas a rady.

To zrní tam dávám jen pro dobrý pocit, oni stejně během zimování nic nežerou a spí, při 20 stupních mají metabolismus v útlumu.
. Mám tam 70W výbojku Sunlux a dvě zářivkový trubice 30w , v řijnu vypnu 70w výbojku a dám tam tu samou
ale 50w a vypnu jednu zářivku. Nic na tom není, představte si jak na podzim ubývá síla slunečního záření a zkracuje se den,
a tohle simulujete v teráriu. Samozřejmě je třeba vše přizpůsobit zvířatům, začínat s přípravou zimování podle jejich kondice, aktivity atd.,
ty termíny které jsem uvedl berte pouze orientačně.
Krmení si nastudujte podle článků o chovu trnorepů, těch je na netu hodně, ono i to osvětlení je stejný, zadetejte si do googlu spíš vědecký
název Uromastyx.

Gratuluji i k takovému úspěchu. Docílit páření i snůšku je ohromný úspěch. Třeba se z některého ještě nějaké vylíhne a když to nyní nevyšlo, tak příště. Dík za fotky, jsou to nádherné kousky. Jsem zvědavá na výsledek, určitě sem napiš. Hodně štěstí, držím pěsti.