Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem pár dotazů ohledně světla a nového terária pro suchozemskou želvu

Ahoj, máme skoro 15 let suchozemskou želvu. Budu jí dělat nové terárium. Želva je velká 10cm, nové terárium bude velké 80x50xvýška (ještě nevím. Dle potřeby). Želva je každý rok zimována, pravidelně vitamíny od veterináře přes plazy, 1x týdně koupána aby se vyčistila. Když jsou slunečné dny, dáváme ji pravidelně na sluníčko do výběhu nebo na balkon. Želvu dáváme skoro každý den proběhnout po bytě, když jsme na chalupě, tak má velký venkovní výběh.
1) Nikdy jsme nepoužili žárovku s UV zářením, má jen v květníku žárovku 25W. Chtěl bych se zeptat, když chceme koupit do nového terária žárovku se slunečními paprsky,jestli existuje žárovka s paprsky a tepelná dohromady (aby zároveň vydávala teplo). Byl jsem v Petcentru, nabídli mi jen žárovku takovou spirálovitou, velká asi 15 cm, a prý musím k této žárovce koupit ještě tepelnou žárovku (nabízeli mi 100W). Nějak se mi to nezdá, proto se ptám tady vás odborníků. Pod květníkem má placatý velký kámen, pěkně se pod žárovkou vyvaluje. Spodek žárovky je od vrchní části krunýře cca 9 cm. Stačí to? Kolik by měla mít teplotu pod světlem?
2) Další věc co se chci zeptat, když ji každý týden koupene na cca půl hodiny ve vaně s teplou vodou, pěkně se vyčistí a napije ( samozřejmě je tam vody cca 3cm) Bazének jsme z terária vyndali, pořád ho převracela. Salát, zelí, pampelišky a jiné, jí stříkáme vodou, a posypeme těma vitamínama. Stačí jí ta voda?
3) Z polystyrénu má udělanou zadní stěnu a jeskyni, na obojím jsou nalepeny malé kamínky. Chtěl bych nějakou změnu, ale nevím jakou, nemám žádnou inspiraci. Jak to máte vy?
Moc díky za info, určitě mi ještě neco napadne. M.

A to je nějaká univerzální "želva obecná"?? Vůbec nezmiňujete, jaký je to druh...a každý druh má samouřejmě trochu jiné nároky na podmínky chovu.

máme skoro 15 let suchozemskou želvu. Budu jí dělat nové terárium. Želva je velká 10cm

A nepřijde vám to trošku divné?
Tady najdete spoustu informací:
euzelva.cz

Skús stránku opakovane otvoriť aj mne to občas blbne.Ja som reagoval iba na osvetlenie,posúdenie terka nechám na skúsenejších.
UVB zdroje sa väčšinou umiestňujú okolo 30-35 cm od zvieraťa.Platí to samozrejme u kvalitných,kompakty sú už v tejto vzdialenosti neúčinné.Treba popozerať aj ten odkaz na euželvu.Venuje sa špeciálne korytnačkám.
uv-zdroje-el-zarizeni
vse-o-teplotach
teraria-vybehy
atd..

Myslíš, že to naše stávající terárium je nevyhovující?

Ano, je velmi nevyhovující. Ta želva taky podle toho vypadá, je šíleně vyschlá (a asi i má přerostlý zoban)

Co tam je špatně krom světel je hlavně ten substrát, každá suchozemská želva nutně musí mít možnost se na noc zahrabat do vlhkého kyprého substrátu, a tu možnost tam na těch kamíncích prostě nemá. Protudujte si dobře ty podmínky chovu, co už vám sem poslali kolegové a novou ubikaci jí podle toho zařiďte.

Zdravím. Přidám se s dotazem ohledně vlhkosti na noc. Jedná se o S. Pardalis a C. Sulcata.
Snažila jsem se jim v jednom rohu terárií vždy navečer provlhčovat substrát, cca 10 cm vrstvu, ale nikdy toho dobrovolně nevyužili, když jsem je tam strčila, zase odešli na suché místo.
Přemisťovat je na noc do bedny s vlhkým substrátem ze které není úniku (jak někdo doporučuje) mi přijde pro želvy dost stresující a nechce se mi to praktikovat. Nyní reším vlhkost tak, že po zhasnutí světel přehodím želvám přes karapax 3 vrstvy mokré plínky (té klasické bavlněné), popř ještě narosím místo kde želva na noc ,,zaparkovala" - občas tam zůstane, občas odejde jinam - do sucha, ovšem alespoň s ,,županem" na karapaxu. Ráno když ,,župan" sundám, je pod ním karapax stále vlhký a nacuclý. Želvy alespoň jednou (když stihnu tak dvakrát) týdně koupu.
Myslíte, že to stačí nebo to mám řešit jinak?
Popř. mi vysvětlete chování želv (co dělám špatně), že chtějí spát v suchu?
Díky za odpovědi.

Nyní reším vlhkost tak, že po zhasnutí světel přehodím želvám přes karapax 3 vrstvy mokré plínky (té klasické bavlněné), popř ještě narosím místo kde želva na noc ,,zaparkovala"

Taky řešení. Ono někdy je to chce fakt do toho vlhka přenášet a zahrábnout, večer po usnutí, pak už většinou nepřeparkují. Páč jim to někdy nedochází dost dlouho, že by to taky mohly udělat samy. Ale s tou plínou na krunýři to asi bude fungovat taky..pokud ty želvy mají nacucaný, nevyschlý krunýř a jsou ok, tak to tak prostě dělej dál.

Terárium by ste mali prispôsobiť potrebám korytnačky.
Malo by byť rozdelené na 2 časti: vlhkú (teplú) a suchú (studenú). V teplej časti je umiestnené osvetlenie výhrevné + UVB. Určite je ale potrebné aby mala korytnačka k dispozícii UVB svetlo.

Takisto substrát, ktorý máte teraz je podľa mňa nevyhovujúci a chcelo by to zmenu. Misku s vodou určite nevyberajte z terária. Ďalšia vec je, že pod výhrevnou lampou by nemal byť kameň, ale mala by svietiť priamo na substrát.

Prečítajte si článok na stránke: http://www.suchozemskekorytnacky.eu/druhy-korytnac iek/korytnacka-stepna/

A takisto sa môžete inšpirovať teráriami: http://www.suchozemskekorytnacky.eu/teraria-vybehy /