Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem dotaz k výběru

Dobrý den,

potřeboval bych poradit s výběrem "prvního" menšího ještěra. Krom akvária a terária s pro mě dnes už neznámým druhem ještěra (bylo to asi před 15 lety), které měl otec, s žádným nemám zkušenosti, chci si ale nějakého pořídit (kamarád chová ještěry/kudlanky/štíry celý život, takže pohotového rádce poblíž mám).

Uvažuji o teráriu velikosti cca 60*45*45. Nepotřebuju si ho nijak "brát na ruku" a moc ho celkově rušit, zároveň by ale vzhledově měl být aspon trochu zajímavý. Nevím, jestli pro mě bude leší volbou budto:

gekončík noční (třeba některá z oranžovějších variant), se kterým asi jako začátečník budu mít o něco "méně práce", ale zároven si ho asi až tak "neužiju". Jak moc je noční? Někdo říká, že ho do noci nemám téměř šanci vidět, jiní zas, že už kolem cca 6-7 vylézá jakž takž ven. (sám usínám kolem půlnoci)

nebo nějakou z menších felsum (nigristriata, pasteuri, inexpectata..)? ty asi "více uvidím", zároveň ale asi budou náročnější na údržbu (rosení, víc rostlin atd..)

Co byste doporučili?

Ono se na takovýto dotaz dost blbě odpovídá, lepší by bylo, když zkusíš prostě chvíli sedět u internetu a procházet si web kdo co chová, jak je to velký a podle toho si aspon říct "tohle se mi líbí, takže něco takovýho". Variant je strašně moc, od menších druhů agam, přes ještěrky až po ty gekončíky, nebo třeba phelsumky, pro který už je to docela velký, ale zas by tam mohla být větší skupinka.