Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem lihnuti vajec

Dobry den,
mam dotaz. Nejsem si jista zda pisu spravne, ale zkusim to. Zjistili jsme, ze mame doma samecka a samicku. Samicka uz nam nejakou dobu moc neji. Porad na sebe se sameckem dorazi a lezou po sobe. Ve ctvrtek v noci jsme zjistili dle internetu a vsech priznaku, ze je samicka nejspis oplodnena. Zacala si v akvarku hledat misto k vylihnuti vajicek. Ted jen nevime. Mame samicku od samecka oddelit, aby na vylihnuti mela klid nebo je nechat spolecne a pockat az se vajicka vylihnou? Bojime se, aby je nevylihla do vody. Popripade kam bychom meli samicku umistit? Nekde psali, ze staci do krabice s hlinou kde si sama sve misto najde, sle to se nam moc nezda. Zelvicky mame moc radi, ale v tomhle jsme opravdu nezkuseni. Predem dekuji za informace a za odpovedi. :-)

Dobrý den, nechám stranou to, že samice vejce nelíhne, ale klade, a pokusím se Vám odpovědět. Želvy nechte společně, protože stejně asi nemáte kam samici dát a navíc by jí to jen způsobilo další stres. Do akvária přidejte květináč bez děr vespodu tak, aby do něj nemohla natéct voda a naplňte ho jemným pískem (ideálně čistým z akvaristiky), ten mírně navlhčete. Květináč nebo jakákoli jiná nádoba by měl být alespoň stejně široký a stejně hluboký jako krunýř samice. Želva samozřejmě musí mít do květináče jednoduchý přístup. Potom bude na Vás, zda se pokusíte o odchov. Předpokládám že máte želvy nádherné, u těch by měla být při inkubaci teplota cca 26-30 °C a mláďata se líhnou kolem 70. dne inkubace. Nebudu tu popisovat podmínky pr zdárný vývoj vajec, to si musíte najít v jednom ze stovek článků nebo knih.
Pokud želvě neposkytnete vhodné kladiště, může snůšku zadržet, což znamená zdravotní komplikaci. Pokud snese vejce do vody, je nutné je co nejdříve vytáhnout, než zárodek zemře. Jestli na sebe želvy stále doráží, je to pro ně stres, který by se měl řešit. Jak máte velké akvárium? Jestli jsou chovány na malém prostoru je to pro ně nevhodné a můžou trpět „ponorkovou nemocí". Pokud máte želvy opravdu rádi, odpovězte mi prosím na otázku a pokusím se Vám poradit. Děkuji a přeji Vám, aby to dobře dopadlo.