Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Může být nějaký ještěr "mazlivý"?

V naší rodině jsme na plaze zatížení, tudíž jsme již jich mnoho úspěšně odchovali. Mně osobně jsou nejblíže "ještěrky" a nikdy jsem od nich samozřejmě neočekával nic více, než určitou toleranci, ale když se dívám na manželku jak drbe suchozemskou želvu pod krkem a ona to evidentně naprosto zbožňuje (ta želva :) ), tak mě vlastně tak napadá, jestli i nějaký ještěr by to takhle ocenil?

Snad bych jen ještě podotknul, že třeba leguána jsem nikdy neměl a o těch slýchávám často, že jsou snadno ochočitelný; na druhou stranu taky často slyším, že velmi bolestivě koušou. Jaké máte zkušenosti?

Iguana iguana z vlastní zkušenosti, přišel ke mě jako totální agresor, majitelé se ho báli, nesáhli na něj než v rukavicích, já ho ani moc " nechtěla " nebo nechtěla, nebylo to zvíře, které by bylo pro mě nezbytné a ještě k tomu narostlý 3 letý samec velice teritoriální zvíře, byl tedy nevhodně krmený, takže pořádně růst začal až u mě.
Nechala jsem ho 3 týdny v naprostém klidu, jen krmení, úklid terária, výmena vody, rosení a vše provedeno v klidu a co možná nejmenším rušení, pak jsem na něj začala sahat prodlouženou rukou-větví :-D, pak jsem se osmělila na kratší větev:-D a pak rukou, za asi další 3 týdny, připravila jsem se na rafnutí...a on přivřel oči a nechal se drbat, od té doby jsme největší kamarádi a nechápu, že jsem si nepořídila zeleného lega dřív.Nikdy jsem se na něj nepokoušela sahat v rukavici, z těch má naprostou hrůzu.Kamarád je ale jen se mnou, kohokoliv jiného sešvihá ocasem, nafoukne lalok a jde po něm.jediné co mi nedovolí je, ho zvednout, to hrabe nohama s šavlema na konci samozřejmě, jak divý a protože nechci být samá jizva, tak když ho zvedám, tak ho balím do deky, osušky nebo do něčeho a to je v klidu.Možná i tohle se časem změní, nevím těžko říct. Tahám ho ale minimálně.Takže tohle jsou moje zkušenosti s ochočeným Leguánem zeleným.

Řada krotkých leguánů (Iguana, Cyclura, Ctenosaura, Brachylophus) a někteří hodně krotcí varani nebo želvy drbání na určitých místech mají rádi. Vousatky a gekončíci ho obvykle bez nadšení tolerují a chamíky většinou vysloveně štve. Ještěrky jako takové (Lacertidi) ho většinou taky neradi, ikdyž některé třeba perlovky si drbání na krku taky celkem užívaly. Záleží na druhu a konkrétním zvířeti. Ale pokud si vysloveně někdo chce pořizovat plaza na drbání, tak na to je lepší si pořídit nějakého kontaktního savce. Protože to, že kamarádův legouš se nechá rád drbat na taškách neznamená, že ten tvůj to bude mít rád také.

Moc děkuji za přínosné odpovědi kacabě1 a Aurifer. Přesně to mě zajímalo. :)
Jinak ke konci co píše Aurifer: snad nikoho nenepadne si pořizovat plaze primárně jako mazlíčka, aby ho mohl drbat a chovat. :)