Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Podmínky v teráriu

Ahoj,
chtěl bych se zeptat, jak má být zařízený terárium pro Hroznýše Královského, především podestýlka. Nyní ho mám dva měsíce a zdá se být zdravý a aktivní. Ale je to asi týden zpátky co jsem si koupil rovněž do terária teploměro-vlhkoměr, viz foto. A problém je v tom, že ten vlhkoměr ukazuje poměrně nesmyslné hodnoty, někdy i okolo 40% vlhkosti, i kdyz v místnosti vlhkost neklesne pod 55%. Je pravda, že to není žádná kvalita, stál 110,-Kč, ale stejně mě to docela znepokojuje.
Nedávno se had svlákal, tak jsem vlhčil cca 3x za den, vlhkost vždy vylítla někam až k 90% a pak padala opět k 40%. Avšak had se svlékl úplně v pohodě, svlečka celá, nepotrhaná. Když se svlékal, tak jsem mu ztlumil vyhřívající žárovku, aby nepřischnul.
Podestýlku mám momentálně rašelinu s pilinami, míchané cca 1:1.
Zdroje tepla jsou dva : topná žárovka, nějaká Sun Glo 60W a topný kámen /ale ten nezapínám, had na něm nelehává/
PLus tam mám jednu UVB žárovku 26W.
Teď poté co se svlékl, tak hodně lehává právě pod UVB žárovkou.
Terárium mám skleněné, odvětrávané pouze ze shora. Teploty se u žárovky drží okolo 33°C, ve zbytku terária okolo 24°C, viz foto.

No můj dotaz směřuje hlavně k tomu teploměro-vlhkoměru, jestli tomu mám věřit nebo to pořádně kecá, popřípadě jaké máte zkušenosti s ním ?
A jako další by mě zajímalo, jakou podestýlku pro hady používáte Vy. Kdysi jsem tam měl lignocel, ale ten jsem po čase vyhodil, když jsem zjistil jeho problémy.
Děkuji

20141122-105759-zip /neporařilo se mi to nahrát na tento hosting/

Vlhkost neřeším, u svých hroznýšů mám větší misku s vodou do které si had vleze když potřebuje.
Co se týče substrátu zde se meze nekladou někdo používá papírové obrousky, někdo rašelinu s pískem, v dnešní době je toho na trhu spousty a záleží co se chovateli líbí. Osobně používám piniovou kůru.
Jinak ta UVB žárovka je tam celkem zbytečná, k tomu větrání je lepší mít terárium s křízovým větráním kvůli cirkulaci vzduchu

Vlhkost v teráriu, kort s vlhkoměrem za kilo, bych vůbec neřešil. Když se to zvíře svléká bez problémů a svlečka je v celku, tak bych nějakou vlhkost vůbec neřešil. Jinak to větrání jen ze shora je málo. Oceňuju to UVB. Já, co jsem měl možnost ho dát k hadům, tak ty zvířata byla na barvách úplně jinak, než bez UV. Přisvítíval jsem cca tři hodky denně a bylo to fakt znát.

Ještě bych se chtěl zeptat na pár věcí a nechce se mi zakládat nové vlákno.
Had teď těsně po svleku začal vyhledávat právě UVB žárovku, přes den, kdy je žárovka v provozu, tak neleží nikde jinde než právě pod žárovkou. Na kůži mu vznikly takový, jak to jen popsat, modro-fialový flíčky, ale jsou vidět pouze z určitých úhlů. Tak nevím jestli to je na škodu nebo ne, ale asi ne. Chtěl jsem to vyfotit, ale foťák to prostě nezachytne v nějaký rozumný míře, aby to bylo vidět.