Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agama vousatá - křeče

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat :
zhruba před 3 týdny se mi vylíhla moje první snůška Agam vousatých celkem 18 ks. Doba inkubace 87-95 dní při teplotě 27C. Po vylíhnutí byly agamy umístěny do samla beden, které byly zařízeny následovně. Nad každou bednou je T5 14W zářivka 870 lm 6700K + 40W bodová žárovka + UVB Exo Terra Reptile 200 13W. Jsou rozděleny po 9ks všechny se rozežraly na zeleném a na dubiích.Krmení obaluji 4x týdně ve vitamínech JBL TerraVit a všechny své zvířata rosím vodou do které přidávám jednou za 14dní kapku AD3 na 2L rozstrikovace. Poslední dobou sleduji,že jedno mládě jako by chytlo záchvat prohlo se v páteři, cukají mu nohy po chvilce cca 30s je vše vpořádku a mládě je vitální a běhá. Zajímalo by mě čím to může být ? Napadají mě tyto věci :
-nějak nemocné mládě přeci jen při počtu mládat je to možné, podotýkám jedno mládě ze snůšky mělo částečně deformovaný ocas
- Hypervitaminóza nebo předávkování AD3 ? Po zjištění jsem vysadil vitamíny i vodu s AD3 pro mládata
- počínající rachtitida ? podotýkám UVB je nové a vzdálenost od zvířat 10 cm

Děkuji za všechny konstrukvní nápady a rady.
Děkuji Lenka Hálová

to je hypokalcemie, naprosto typický příznak. Objevuje se vždycky první u nejslabších zvířat. Pokud tam máš zdroj UV, tak vůbec nedávej AD3- zřejměs je přestřelila, což vyvolalo tu hypokalcémii. Takže jak už bylo psáno, dávat teď jen čistý vápník (UV samože ponechat) a doufat, že to agamky rozchodí.

Takže předpokládám ,že mi doporučíte plastin, že ? No já jen chtěla, aby prci dobře prosperovali a nechtěla jsem jim způsobit toto utrpení :( . Je nějaký způsob, jak bych jim mohla pomoct zpracovat ten vitamín nebo se s tím musí agama poprat sama ?
Všem moc děkuji za rady, budu informovat o vývoji agamek.

Zase to AD3...to je tu fakt každou chvíli a stejně spousta lidí nevěří tomu, že to nemaj kupovat a dávkovat tak nějak od oka kapku do vody nebo jednou měsíčně do tlamy. Takových agam předávkovaných AD3kou už tu byl zástup a hromada navrch..a teď si vemte, jaký musí mít u těch zvířat dopad třeba na ledviny jen podávání o maličko vyšších dávek, než by mělo být. Podle mě v době, kdy se dá za pár stovek koupit UVB žárovka, je nesmysl kapat vitaminové koncentráty.
Pokud máte v terárku UVB, je naprostý nesmysl ještě vedle toho kapat AD3, to je pak hned...

Takže předpokládám ,že mi doporučíte plastin, že ?

Buď, nebo třeba Biomin H, Microcalcium od JBL, mletý vápenec... co seženeš dřív.

Je nějaký způsob, jak bych jim mohla pomoct zpracovat ten vitamín nebo se s tím musí agama poprat sama

Co nejdřív začít podávat ten vápník a doufat.

Fakt si tady někdo myslí,že kapka hydrovitu na dva litry v rozprašovači někomu zkurví játra??Všichni vědí,že hydrovit vyprchá,takže si myslím,že pokud jí ty dva litry stačily na 14 dní,tak vlastně vůbec hydrovit nedávala-taky jen takové odplivnutí....-.Ale ono si to občas chce přečíst,na co odpovídám....Prostě bychom měli vzít na vědomí,že ta doba,kdy přežily všechny mimina vousatek,je pryč...Jsou už tak zdegenerované,že prostě budou padat....

No nevím,i když připustím,že se hydrovit nevypaří,tak dvě kapky měsíčně na 18 zvířat mi nepřijde jako nějaká katastrofa...A to by muselo těch 18 mimin vypít celé čtyři litry,což je už vůbec nesmysl...Co já vím,tak D3 nelze usušit,takže v těch směsích je to jen reklamní trik...Ale třeba se mýlím...Nicméně stejně zadavatelka nepsala,že D3 je v té její směsce...No a v neposlední řadě zadavatelka nepíše,jak staré uv žárovky má,a všichni víme,že už po měsíci je tam UV na polovině nové žárovky....Takže tvrdit,že jsou předávkované uvečkem mi přijde dost odvážné...A to že u vousatek není zdaleka stoprocentní líhnivost jako před pár lety a že mortabilita mládat v prvním měsíci se rovná pomalu životu na svobodě,to také není veřejným tajemstvím...Prostě deset let odchovů při příbuzenské plemenitbě se musí někde projevit....Sice máme krásně barevná zvířata,ale kolik z nás vidělo zvíře nad 50 cm??Ale je to prostě problém všech relativně snadno chovaných druhů a velkému zájmu o ně....

Nemám náladu se dohadovat,ale mě když se u nějakého chovance začnou klepat prstíky,občas se začne kroutit v křečích,tak neváhám a okamžitě nastupuje kapka ADčka...Do druhého dne je klid...Taže naprosto stejné příznaky jsou u nedostatku i přebytku....A ted babo rad...

To je taky stará známá věc. Ale u tebe je to jasný, páč nepoužíváš UV. Pokud by zadavatelka nepodávala žádnej vit. D3 a nesvítila UVB světlem a vyskytly by se u jejích zvířat stejný příznaky, poradil bych jí tu kapku AD3 taky. Jenomže v tomhle případě je prostě evidentně D3 moc.