Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ochabnutí svalstva - chameleon

Dobrý večer,
mám chameleona 3 roky starého a jedná se o samce. Asi před půl rokem si poranil jazylku a následkem je, že jej můsíme krmit ručně (otevře tlamku a my mu do ní strčíme švába), ale poslední zhruba dva měsíce to jde z kopca a někdy nežral 3-4 dny, nechtěli jsme to do něj strkat násilím, abychom ho nestresovali. Avšak už došlo i na to násilné otevření tlamy a bez toho se už asi neobejdeme. Nevypadá to, že by byl vystresovanej, ale začíná být více apatický. Dříve byl všechny napadal a syčel na nás. Jenže teď už takové reakce nemá, i kdybych s ním házela a já nevím co, tak je mu to jedno. Jenže se vyskytnul další problém a to ten, že mu začali ochabovat zadní nohy. Když ho mám v ruce, tak předníma nohama se zatíná ze všech sil, ale zadníma, i když mě pevně drží, tak ty zadní nezatne. Následně v teráriu padá z větví. Za každou radu budu vděčná.
Jinak jej chováme v teráriu 60x50x100 (dělka x šířka x výška), UVB i UVA, podáváme vitamíny (1x týdně) a čistý vápník z lékárny na doporučení veterinárního specialisty (obalujeme veškerý hmyz), krmíme šváby, vlhkost dobrá (automatické stříkání - 2-3x denně)

Dříve jsme krmili cvrčky, ale s těma cvrčkama je to teď těžší, špatně se mu dávají do tlamy (skáčou). A je asi lepší když mu dáváme 1 švába abychom ho nestresovali, než plno cvrčků mu tám rvát. Je ale fakt, že stravu má stále stejnou. Pro lepší chycení švába dokonce švábovi ustřihujeme nohy, aby neměl možnost se snažit odstrkovat z tlamy ven a navíc ty nožky mají docela ostrý.

Jenže v čem to pomůže, vlhkost si myslím nemá co dělat s jeho problémem, jelikož infekce z plísní vzniká pouze pozřením plísně a to ve formě potravy. Napadl mě i vápník, že by ho mohl mít nedostatek, jenže když ho mám na ruce, tak zabere předníma nohama, ale zadníma ne, jenže uchop má silný na všech 4. Potom je tu ještě to, že se mu to stalo ze dne na den

Neroztřikuje to moc a za celé tři roky tam žádné plísně neměl, má dobré větrání a vlhkost vzduchu má normální, není to, že by stříkal půl minuty nějaký větší proud, ale mě by hlavně zajímalo, co s ním je, jelikož to ochabnutí v nohách určitě nesouvisí s nadměrnou vlkostí nebo plísněmi

Co je normální vlhkost vzduchu? :) Měřili jste to vlhkoměrem?

Možné je v zásadě všechno, organismus zvířete může být z čehokoliv vyčerpaný (třeba například z boje s infekcemi z nadměrné vlhkosti) a mít nějaký problém, kvůli kterému špatně vstřebává vápník. A nebo pak mě napadá předávkování vitamínů. Obojí by mělo být řešitelné s veterinářem.

Jaké UVB tam máte a jak je staré? A obecně, jak často jste jej v průběhu let měnili?

UVB má jednou vyměněné.

A co je to konkrétně za UVB? V každém případě ale pokud máte chameleona celé ty tři roky, tak i při sebelepším zdroji jste už jej dávno měla mít vyměněný nejméně 2x (jedna lampa max cca na rok). A ptala jsem se, jak je starý aktuální zdroj...

Vlhkost vytvořená umělým rozprašováním byla vyhovující dle potřebám zvířete (40-50%)

Těch 40 - 50% je asi vyhovující, nicméně vzhledem k tomu, že to je obvyklá průměrná pokojová vlhkost a v Jemenu je velmi často dosti sucho, příjde mi zbytečně jej tako často rosit. U dospělých chameleonů se to už nedělá, rosí se jen občas ;-)

UVB by se mělo vyměňovat, protože jeho životnost je velmi omezená, po určité době už prostě nefunguje, nevydává téměř žádné (pokud vůbec nějaké) UVB a tudíž je sice hezké, že zvíře dostává vápník a vitamíny, ale stará UVB zářivka prokazuje stejnou službu jako kdyby tam vůbec nebyla. Nejlepší zdroj dostupný na trhu by se měl měnit cca každý rok, vyjímečně lze (po přeměřené lampy) to ponechávat déle, ale je potřeba se opravdu ujistit, že vůbec ještě něco vyzařuje. U jiných zdrojů se může jednat i o životnost pouhého půl roku. Navíc každé to UVB má jinou účinnost již na začátku a ne všechna jsou vhodná pro chameleony, proto jsem se Vás několik krát ptala na to, jaké UVB tam konkrétně máte :)

Ono se to koneckonců pravděpodobně začalo zhoršovat v době, kdy mu začalo být všechno jedno, jak jste popisovala. V každém případě teď už to asi nezjistíme, zkuste kontaktovat veterináře (ať už svého nebo nějakého jiného), aby jej vyšetřil a případně poradil, zda se s tím ještě dá něco dělat. Z jaké jste oblasti? V Praze mám velmi dobré zkušenosti s panem MVDr. Slobodou.

Zkuste tu kdyžtak také pohledat v tématech - léčba křivice, nedostatek UVB a podobná témata, možná tam naleznete nějaký nápad, jak ho postavit zpátky na nohy :)

Tak tak, navíc 10.0 je na chameleona možná trochu moc, což v praxi znamená, že 2x za život dostal nadbytečnou pálku UVB a pak po zbytek doby strádal na jeho velký nedostatek.

Jinak jak jste tu uváděla, že z vlhkosti hrozí jen plíseň a k té se dostane jen přes potravu, myslím, že to není tak úplně pravda. Infekce se může ke zvířeti v prostředí s nadměrnou vlhkostí dostat téměř z čehokoliv, nadbytečným rosením tedy zvíře zbytečně vyčerpáváte, protože ač to často není vidět, organismus zvířete může bojovat s množstvím různých nepřízní. Když k tomu ještě dostává jen šváby, taky to nepřidá - zvířata jsou zvyklá na pestrý jídelníček a pokud se omezíme na celý život jen na jedno jídlo, připravíme zvíře o důležité látky, které jinak v přírodě načerpává právě tím, že aspoň čas od času sní i něco jiného.

v tom případě jaká UVB je nejlepší a jak často se musí vyměňovat? Pokud jde o to rosení, tak teď jsem sundávala celý přístroj a dívala se, jak je přesně nastavený, tak sem se mýlila, stříká mu to po 10 hodinách, to znamená, že jen jednou denně a pak nemá možnost, jelikož časovač přeruší celý interval a ráno při zpuštění se to restartuje, avšak v létě bylo svícení delší takže to bylo 2x denně.
A když jsme u toho svícení, tak mám i vousatky. Měla jsem tři, ale jelikož nastal problém s dominantním samcem, tak si jej vzala teta. Teta koupila do terária tepelnou zářivku, ale karamickou, hřeje víc, ale nesvítí. Já na ni přešla taky, jelikož jsem koupila už tolik žárovek, které mi praskali co chvíla, jsem asi kupovala nějaký vadný. Jenže od té doby mi přijde, že agamy furt spí, není to tím, že tam není ta záře z toho světla? Ale u UVB mají taky, které svítí dobře, to jsem měnila nedávno, protože jsme měli špatný kontakt, teď nevím co je to za značku, ale je to taková ta trubicová podlouhlá, tuším tak metr dlouhá.

v tom případě jaká UVB je nejlepší a jak často se musí vyměňovat?

Tenhle odkaz doporučuji přečíst, jsou tam případně i odkazy na témata ohledně UVB chameleon-jemensky

V každém případě z toho co vím, tak pokud ReptiGlo (aktuální název ReptileUVB), tak pro chameleony se obvykle dává 100 http://www.exo-terra.com/download/high_res/product s/images/SET%20BOX_Reptile%20UVB100_EU_RGB.jpg (na obrázku ideálně ta větší) - podle starých názvů by to mělo být ReptiGlo 5.0. Tyto by se měli měnit zhruba co půl roku a měly by být dostatečně blízko zvířete (tedy co nejblíže výhřevné žárovce a tak, aby se chameleon mohl dostat do vzdálenosti cca 10 - 20 cm od té UVB.

Další možností jsou lineární UVB zářivky a z těch pokud vím jsou za nejlepší považovány zářivky od společnosti Arcadia (dělají i kompakty - 67.jpg), lineární existují myslím s 12%, 10% a 6% UVB. 12% se dává agamám, chameleonovi by tudíž mělo bohatě stačit 6%. Tyto zdroje se myslím také musí měnit každých půl roku - tři čtvrtě.

A pak je nejlepší možnost a to jsou výbojky. To jsou zdroje, které lze měnit bez problémů jednou ročně, jde o nejkvalitnější zdroje vůbec, ale vyžadují většinou minimální vzdálenost od zvířete cca 30 - 50cm, takže se většinou dává zvenčí terária.

V kažém případě bych doporučovala projít si výše uvedený odkaz, tam najdete tuto tématiku vcelku podrobně rozepsanou.

Já na ni přešla taky, jelikož jsem koupila už tolik žárovek, které mi praskali co chvíla, jsem asi kupovala nějaký vadný. Jenže od té doby mi přijde, že agamy furt spí, není to tím, že tam není ta záře z toho světla?

Velmi pravděpodobně to tím bude. Agamy jsou hodně ovlivnitelné intenzitou světla a pokud není terárium dostatečně osvětlené nebo zahřáté, tak jsou prostě "nezábavné" a líné :) My na velikost 40x50x90 máme 60cm lineární zářivku na světlo, UVB zářivku a velkou bodovou žárovku a osvítí to "tak akorát". Pokud tam aktuálně ze světla máte jen tu UVB lineární a máte asi větší terárko (vzhledem k tomu, že máte dvě ty agamy), myslím si osobně, že tam bude opravdu velká tma. Pokud jinak je dostatečně teplo a chtěla byste se vyhnout žárovkám, tak prostě kupte obyčejné lineární osvětlovací zářivky (jako třeba do kuchyně) a dejte je nahoru vedle té UVB s nějakým rozumným rozestupem. Dobrým testem je vlézt s foťákem dovnitř terária a podívat se na jaké ISO by to fotoaparát chtěl fotit (čím menší, tím lepší).

Dazdovy tropicky Jemen.B-) V podstate vydrzal dost dlho,rosit dva,tri krat denne...Mrazak...neviem ake odpovede cakate,ked veter.povedal,ze mate vse ok.,urcite vam pomoze lepsie...jo,a ked rozmacknete pinzetou cvrckovi klb na nohe,skakat nebude...

mrazak...to si nemyslím...chamík každé ráno i odpoledne stál u trysky a čekal na rozprašování, dalo by se říct, že se mu to líbí...a jestli jde o to, jestli věřím veterináři...tak věřím, jelikož to byl odborník zaměřený na terarijní zvířata...a pokud vím, tak šváb je výživnější než nějaký chudý cvrček ze zverimexu