Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Leguán - terárko, zářivka, vitamíny

Ahoj,

jsem úplný začátečník v chovu legoušů. Mam toho hodně načteného, nicméně pár technických věcí mi není úplně jasných. Terárko mám pro lega po užovce (100x50x50 dxhxv) nicméně za půl roku dostane nové velké dospělácké terárko. V tomto malém terárku mám teď UVA 50W zářivku. Takže první dotaz je, zda může mít jen UVA zářivku nebo musí mít i UVB. Co se týče teploty v terárku, tak na jednom konci je 24° a pod zářivkou je tak 35°. Z toho co jsem přečetla jsem pochopila, že UVB moc nehřejí, takže bych musela mít dvě.

Další věc je dokrmování vitamíny a granulemi. Doporučíte mi, prosím, nějaké vitamíny, co se legoušům musí dávat? vím o vápníku. A Dáváte jen zemeinu, nebo občas i granule, co se dají koupit ve zverimexu?

Vím, že těch dotazů je strašně, ale už jsem celá pitomá ze všech těch vláken a článků, které mi nedokázaly odpovědět.

Jsem strasně vděčná všem, co mi pomůžou :)

předem díky :)

UVB mít musí, jinak ten vápník z potravy nedokáže vstřebat. Takže pořiď buď výbojku, co produkuje i UVB a pak budeš mít jak zdroj tepla tak i UV v 1, nebo holt musíš pořídit UVB zdroj zvlášť. Ale pro odrostlého se té výbojce stejně nevyhneš. Co se týče vit/min. směsí, tak se dají použít jakékoliv pro plazy, nebo osvědčená směs Roboranu H+ Plastinu. A jako čistý zdroj vápníku třeba Biomin nebo mletý krmný vápenec atd.

Na granule se vykašli - jednak je legouši moc nežerou a když tak spíš z nouze, navíc ty komerčně vyráběné jsou pro ně nevhodné. Když si přečteš složení, tak tam vesměs dominují obilniny a ty by legouši neměli dostávat vůbec. Takže v létě plevele, listy nejedovatých stromů + trocha ovoce, v zimě zelenina.