Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Želví stul pro sulcatu

Dobrý den,

k vánocum jsem si přála od muže, aby me sulcatě postavil ,,želví stul,, . Mohla bych poprosit o inspiraci jak by měl ideálně vypadat ? Bude ho dělat z OSB desek a ráda bych, aby želvě pár let vydržel momentálně má něco kolem 6 kg ( želva roste poměrně pomalu a nejspíš ani příliš velke velikosti nedosáhne ). Kvuli velikosti bude na zemi. Rozměr 2mx1,5m mohl by stačit ? Jaký ohřev zvolit?
Děkuji a budu ráda za fotky vašich želvích stolu hlavně pro větší druhy želv.

Pokud tedy chcete želví stůl z OSB desek, doporučuji je ošetřit nějakým nátěrem (barvy a laky s atestem na hračky) + bych ještě do želvího stolu udělal "vanu" z jezírkové fólie. Tak zamezíte kontaktu vody (vlhkého substrátu) s deskou, což značně prodlouží životnost. S velikostí - čím větší, tím lepší.

K ohřevu: To si musíte zajistit tak, aby byly ve výběhu dostatečné teploty. Želvy jsou to africké, takže na rozdíl od pralesních bych dal silný sálavý zdroj tepla (výbojka, UV vývojka). Zřejmě jich budete potřebovat více a rozmísti je po celém výběhu tak, abyste měla teploty v ubikaci tak, jak mají být pro tento druh.

Většina lidí, kteří mají větší želvy je má přes rok venku a v zimě pro ně mají nějaké zařízení, kde mohou želvy zimu přečkat se sníženou aktivitou. Stůl o dané velikosti by teoreticky mohl stačit. Co se osvětlení a tepla týče, záleží kde stůl bude umístěn. Určitě na jednom místě výbojka, která by měla asi během zimy svítit kratší dobu, třeba jen přes poledne. Do dalších částí výběhu klasicky nějaký úkryt, kam se želva bude moci zahrabat. Pokud neznáte, zkuste se podívat třeba sem geochelone-sulcata-chov.

Děkuju. Přes leto venku je pokud je opravdu vhodná teplota to má výběh přes celý dvur. Ale větší část roku tráví doma ( září-květen) tak, že nějaká snížená aktivita se u me želvy nekoná. Ale i tak děkuju muž už na něm pracuje tak pak hodím fotky ..

Tak jak bylo napsáno, sranda výběh se špatným teplotním gradientem a osvětlením... První příspěvek řekl asi nejvíc, je to sice drahý jako prase včetně údržby, ale je to třeba pro vytvoření zdravého prostředí.

Když ji tam dáte 2 dobré zářivky a nějaký úkryt (nečekaně je taky třeba...) tak to sice není ideál, ale mohlo by to dostačovat :-)

Když bude mít kam se zahrabat, úkryt zas tak nepotřebuje. Stejně tak jedno výhřevné místo s UV bohatě stačí. Zvážil bych doporučovanou další zářivku na dosvětlení, ale to záleží jaké světlo ve výběhu opravdu je, fotka může zkreslovat. Osobně bych se spíš zeptal, kde má prostor s vlhkým substrátem pro zahrabání. Většinou bývá na jedné straně výběhu výhřevné místo, uprostřed nějaký kámen nebo miska na jídlo a pití a na druhém konci vlhké místo s případným úkrytem pro zahrabání. Tady to podle fotky vypadá, že je v druhém konci výběhu jídlo a miska s vodou, což znamená, že se asi želva nemá kam na noc zahrabat.

Rovněž mi to světlo přijde hodně blízko k želvě, co tam máte za lampu?

No vzhledem k tomu,že má 6 kilo,tak to už není žádný mimčo a vypadá moc dobře....Takže za mě,děláte to doted moc dobře a myslím si,že v tom budete pokračovat...Mám osmikilovou,chovaná v podobných podmínkách a taky si myslím,že je vše OK...Chovu zdar

breptal - děkuji za názor. Mohla bych vědět proč vám o přijde jako sranda výběh ? Vidíte měla jsem za to , že jsem želvě nechala vybudovat prostředí ve kterem si bude cítit v období, kdy musí být v bytě dobře. Mohla bych vidět vaše prostory pro chov velkých želv?

Nevím jak vaše velke želvy, ale má sulcata nějaký ukryt nevyhledává - ono i vzhledem k jejím rozměrum už je to opravdu pořádná bouda. Jak už tu někdo psal želva je hrabe a to hodně na noc si vykope jámu a uloží se do ní. V letě na dvoře kope opravdu velmi pěkne jámy :)

VilemC - osvětlení - ano máte pravdu fotka zkresluje , fotila jsem někdy v 18 hodin bylo už dost šero. Vlastně svítila jen želva. Jinak lampa už je usazená správně ( kabel ještě zhora nebyl pořádně uchycen a sjel mi dolu ).Terárium je umístěno pod snížený strop, kde je meziprostor a je nad ní ještě klasické osvětlení. V lampě má výhřevnou 150W žárovku plus dávámněkolikrát týdně Osram Ultra-Vitalux 300W ( až se pořídí druhá lampa bude vedle ).

No a k vlhkemu koutu a miskám na jídlo a vodu : anovím o tom ,že se to takhle doporučuje, ale v praxi u takto velkeho tvora je to jine. Misky nepřipadají v uvahu tohle je tank co nepřevrhne to pošlame a hlavně zahrabe. Vlhký kout mužu dělat jak chci, ale vhledem k tomu, že želva,když se nenahřívá a nežere tak hrabe a přesouvá substrát je vcelku k ničemu. Dokud to byla malá do 2kg želvička mohla jsem si dovolit vlhkou stranu ( ve ktere nespala - když byl malá do toho 1 roka tak jsem čekala až usne a přesunula ji do vlhkých hoblin a zahrabala nebo přikryla trávou a porosila.
Ted ji aspon p otom co se někam na noc zalehne postříkám vodou + během dne tu chladno učást rosim . Misky vedu jen pokud dávám např. natsrouhanou mrkev a vodu v prostoru nemá - 1x týdně se koupe a jídlo má vlhčene.

straslav - super, pochlubte se bvaší sulcatou a jak ji máte starou při 8 kg ?

Jsem moc ráda, že se tu začalo diskutovat určitě si rad cenim a nedostatky vylepšim :)

zdravím, sulcaty mám dvě, ale zatím maličké - dvouleté, přes léto venku, jinak doma, také jsem zvolila želví stůl, nocméně těm našim zatím stačí menší - také přemýšlím kam vhodně umístím něco většího....já mám u nich i část, kde je písek, úkryt mají jen ve venkovním výběhu, doma také ne. Ale možná, že by ho uvítaly, ostatní evropské druhy úkryty mají...tak asi předělám :-)
Jedna sulcata už asi měsíc pospává a téměř neaktivuje, čekám, zda je to sníženou aktivitou, nebo je někde problém, ale druhá je aktivní, bez známek jakéhokoli problému....