Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem hlína pro želvu

Dobry den,

Mel bych takovy dotaz ohledne substratu pro zelvu zelenavou. Docetl jsem se, ze nejlepsi bude kombinace pisku a hliny. S piskem neni problem, ten jsme sehnali, nicmene si nevim rady s hlinou. Zkouseli jsme vyhrabat neco malo z louky, kterou tu mame, ale temer bez uspechu. Hlina je moc tvrda a plna kameni, snazili jsme se to rozdrolit a prosit, ale z velkeho kyble se nam tim vytvorila jen mala hrstka. Takhle akorat znicime louku a stravime nad tim obrovskeho mnozstvi casu. Tedy k memu dotazu - je nejaka hlina ci substrat, ktery by se dal poridit napriklad v OBI nebo podobnych obchodech, ktery by nebyl pro zelvu nebezpecny?

Dekuji za jakoukoliv radu

Dobrý den,
jde o to, jak starou želvu máte, pokud je to mládě do 2 let, tak hlínu s pískem určitě ne, protože rychle vysychá, bahní, hodně tvrdne a malá želva se pak nedokáže zahrabat. Pro dospělé želvy jakoukoliv hlínu z krtinců, z louky... klidně s kameny, kořeny, vůbec to nevadí a smíchat s pískem zhruba 1:1, ale na poměru nijak zvlášť nezáleží. Kupované hlíny pro rostliny určitě ne, jsou hnojené. Rašelinu také ne, hermanky jsou želvy ze suchých oblastí, takže to chce spíš tu hlínu, písek, štěrk. Rašelina je také dost kyselá. Pro mláďata pak doporučuji lignocel (kokosové vlákno) smíchané s trochou písku. Dost chovatelů má také dobré výsledky s hoblinami.

Zelva je 5 leta :) Meli jsme ji prave docela dlouho na raseline, ale ta se nam neosvedcila, pak jsme zkouseli cisty pisek, ale ten zase vysycha prehnane rychle, zelvicce zacaly jakoby vpadavat okraje desticek dovnitr. Docetl jsem se, ze se to deje hlavne kvuli dehydrataci, proto chceme zkusit tu smes hliny a pisku. Ono problem s tou nasi hlinou je spis v tom, ze z hliny je opravdu minimum a to co jsme vyhrabali, tak to byl plny kybl kameni, nejaky stavebni material a podobne. Bydlime v Praze, takze se tady neco smysluplneho shani hur, proto me zajimalo, jestli neni aspon nejaka kupovana, ktera by prave byla bezpecna. Jinak me napada akorat vyjet nekam za mesto a tam to poshanet.

na lignocel a rašelinu zapomeňte :x:
krtince - jsou i teď + písek (dět. hřiště), do krmné části kameny...
když už nezimujete, tak na spaní zcela MOKRÉ hobliny(bez pilin), máte-li jen jednu klidně přendat do krabice (přepravky/kýble) cca 2 hod po vypnutí světel a celou ji zahrabat, dát na nejchladnější místo v bytě - NE do průvanu, ráno obráceně - musí být nasáklá jak houba :-)
min 1x (lépe 2x) týdně koupel ve vodě cca 25°- 30°C tak 20 min - napije se a vyprázdní
dejte fotku

Pokud nemáte možnost sehnat si hlínu, tak za sebe mohu ještě doporučit lesní hrabanku. Já do ní vmíchávám ještě lignocel pro lepší udržení vlhkosti (asi tak 1/5 celého objemu). Nicméně pokud bude spát v mokrých hoblinách a budete každé ráno poctivě substrát rosit, tak to ani není nutné.

Podľa mojich skúseností je hlina zmiešaná s váhovým pieskom úplne v poriadku.

Takisto sa dá bez problémov použiť zmiešané kokosové vlákno s váhovým pieskom a vodou.
Návod na prípravu nájdete na stránke: http://www.suchozemskekorytnacky.eu/news/vybavenie -teraria/

Vlhkosť udržujeme rosením vodou - večer rozprašovačom napríklad.

Terárium musí byť ale rozdelené na 2 časti: vlhkú (teplú) a suchú (studenú). Korytnačka si sama najlepšie vyberie kedy čo potrebuje.
Veľmi dôležitá časť terária je aj osvetlenie. O ňom sa takisto dočítate v uvedenom článku.