Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem A. albiventris - biotopová ubikace

Zdravím,

jelikož jsem se rozhodl předělat všechny moje terária do biotopových ubikací, včetně mích racků, chci se zeptat, jak můžu přizpůsobit co nejvíce biotop těmto ježkům. Proč se ptám tu a né na nějakých fórech o ježcích Vám může být asi jasný.

Mám v plánu použít pro jedno zvíře klasický SAMLAcký box o rozměrech 80x60x40, kde bych na dno použil nějaké kokosové chipsy? rašelinu? písek? nebo směs všeho (zde si nejsem jistý a poprosil bych o radu).

Dále box už udělám dle mého uvážení, nějaké kameny, větve, úkryt,...

Je tohle možné při chovu ježků, nebo je to naprostá hloupost? Pracnější to samozřejmě bude, to je mi jasné, ale jelikož jsme se přestěhovali do nového bytu a 80% terárií musím mít v obýváku, žena si přeje aby to nějak vypadalo.

Děkuji Vám za odpověď.

Snad jen, že zkoušet v boxu zařizovat biotopovou ubikaci mi přijde stejně dobrej nápad, jako zkoušet zapřáhnout pluh za jezevčíka a orat pole :D. Nemyslim to nijak ve zlym, ber to jako srandu. A mít plastbox v obejváku a myslet si, že to bude "nějak vypadat"... podle mě to takto nemá vůbec cenu zkoušet.

BTW: biotopová nádrž by snad měla splňovat v prvé řade to, aby to tam vypadalo jako na lokalitách v přírodě. Tj. pokud víš (což bys jako cvhovatel asi měl), kde ten ježek žije, tak pomocí netu už dnes asi i víš, jak to tam vypadá - tj. jestli je tam písek, kameny atp. A je t hotovo ne...

To je zase odpověď vhodna dotazu. Mam X boxu s jedaky, který mám biotopove zařízene a světe div se vypadá to dost dobře a plni to takový účel co se od boxu ceka.

To že se ptám neznamená ze nevím jak to tam vypadá, spíše me zajímají nějak postřehy lidi co to tak maji/meli. A pokud se nepletu jedna z nich byla Auri.

Jestli teda můžu sdělit svůj názor, tak ježka bych do ničeho jinýho, než do plastovýho boxu nebo akvárka, který se dá jednou za týden vystříkat Savem, nedávala...a to kvůli smradu. Nechtěla bych vidět "biotopově" zařízenou ubikaci pro ježka po pár měsících...respektive bych jí nechtěla cítit :-D
Jako podestýlka pro ježky je nejvhodnější něco, co dobře saje, dobře se vyměňuje a absorbuje pachy (hobliny, Asan, konopná podestýlka apod.)...takže určitě ne to, po čem ježci běhají v přírodě (což je písek s trsy travin).

ono totiz biotopove prostredie v ktorom jezkovia v tej casti Afr. ziju,moze vypadat v boxe dost drsne,ale sam mam vetsinu v boxoh(ne jezky a ne v obyvaku) a myslim si,ze su esteticke:-),ale obyvak a zenska...Ok,Reza ,Aury a podobne postihnute sa nerataju:-)

Jasný Rézo, ono to taky plus mínus takhle mám v plánu, prostě písek, trsy trávy, nějaká rašelina, klacky, kameny, umělé rostliny. Nebude to úplně biotopové, ale prostě něco co vypadá líp než domek, hobliny....

S tím, že je to v boxu, se to jednou za týden vše pořádně vymeje savem a je po problému. Nebo ne ? :)

Já si myslim, že k těm hoblinám stejně časem dojdeš...ale jestli to má být až potom, co si vyzkoušíš každý týden vyhazovat vyměňovat proch*anej písek a drhnout po*raný šutry...tak proč ne, ježkovi je to úplně jedno, jestli bude v tom či onom. Ale stejně tak, jako bych nedala do biotopovýho terárka squámu, bych tam nedala ježka...jen u každýho to má jiný důvod.

A to já zase všechny squámy mám v biotopových terárkách a bez problému :) Třeba se časem k těm hoblinám vrátím, ale zkusit to chci, přecejen jsem zastáncem něčeho co i nějak vypadá, to samé v mých rackách na regiusky, taky zde nemám jen noviny, ukryt, misku, ale kompletní podestýlku, šutr, větev :)

No tak si to prostě udělej, jak uznáš z vhodné...chtěl jsi názory, nebo se pletu? Já nevim, jestli toho ježka už máš a jestli víš, jak se ježek obvykle chová ke svojí ubikaci, co v ní dělá a jak je to po týdnu cítit...a dle mého názoru se to slučuje leda s tím, co se dá velmi snadno vyčistit nebo ještě líp, vyhodit (když úkryt, tak omyvatelný a žádný zbytečný ptákoviny, který budou za chvíli tak leda smrdět až na půdu ;-) ). Ježkovi se bude dařit v obojím, takže to už je vážně jen na chovateli, co mu bude vyhovovat.
Ps.: některé squámy, především ty dospělé a silné, snesou i biotopové terárium a znám lidi, kteří je tak mají...zatím ale od sebe i od většiny ostatních chovatelů vím, že většina (především mláďat) v tom spíš chcípne, takže mám squámy v boxech na ubrousku, s větví, umělou kytkou a miskou, kterou často drhnu. O pár squám jsem v "bitotopech" přišla a problémy s "nafukování hrdla a slintáním" přestaly hned, co jsem je dala na hygienu...ale opět - k tomuhle žádná relevantní studie neexistuje, pouze několik teorií, takže názory na to se různí a každý to dělá trochu jinak.