Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pomoc - had se nechce svléknout

Zdravím Vás, všechny chovatele,
má docela závažný problém se svým Hroznýšem královským. Je to asi 13 dní, co jsem začal pozorovat první příznaky, že se bude svlékat. Začal se zakalovat, toto zakalení trvalo cca 6 dní, pak se odkalil a začal se intenzivně koupat, ve vodě byl naložen klidně i 24h. Tak jsem čekal, že už se konečně svlékne, ale tak dva dny zpátky, už se nekoupe a chová se úplně normálně jako by žádný svlek neabsolvoval - vyhřívá se, je i dost aktivní.
Když ho vezmu do ruky jsou na něm vidět jakoby "dvě" kůže, jedna je taková volnější. A celkově je hrubší. Ještě musím dodat, že hada mám cca 3 měsíce, během tohoto období se už jednou svlékal a to proběhlo úplně v pohodě, svlečka vcelku, nepotrhaná.

Podmínky v teráriu : terárium je větrané pouze ze shora, teplota nepřesahuje 25°C, pod žárovkou max. 32°C, ale během svleku mu ji tlumím na poloviční výkon, takže těch 32°C tam teď není. Během svleku jsem zvýšil intenzitu vlhčení na cca 5x denně, jinak vlhčím 2x denně /ráno a večer/. Teď v poslední době vlhčím ještě více a především hada samotného. Jinak v teráriu jsou dva kameny /jeden vyhřívaný, ale není teď zapnut/, úkryt, kytka, pařez na šplhání a samozřejmně miska s vodou. Podestýlka je rašelina s pilinama míchaná cca 1:1

Ještě k hadovi : je cca 9 měsíců starý a měří 62cm, žere živý myšky. Zatím je poměrně aktivní, takže ho to nijak neomezuje.

Prosím o pomoc, co mám dělat v takovéto situaci. Jsem docela znepokojen, nechci o něj přijít :-(
Děkuji za každou pomoc!

Děkuji všem zúčastněným za pomoc!
Hada jsem dneska vykoupal v heřmánkovém odvaru a po zhruba minutě mu kůže kousek za hlavou praskla a zbytek těla se svléknul úplně v pohodě. S hlavou to bylo horší, ale s pinzetou jsem mu sundal i kůži z hlavy, měl ji už trochu přischlou, nevím proč, vlhkost v teráriu držím vysoko.
Každopádně je celý svlečený a nyní je zalezlý v úkrytu, asi to pro něj bylo hodně stresující. V pondělí dostane myšku a snad už bude v pořádku.
Ještě jednou děkuji. :-)

Tak je to tu opět.
Asi před 10 dni se opět had začal připravovat na svlek - zakalení. Avšak do dnešní doby se nesvléknul, cca před třemi dny se odkalil a opakuje se to co minule - teď už ani neví, že nějaký svlek by měl probíhat. Leží klidně pod žárovkou a ničeho si nevšímá. Raději ho ani nevyndavám.

Někde zde na poradně jsem četl, že by se s hadem vůbec nemělo manipulovat, že by se mohla narušit svlékací fáze - mě by zajímalo, co dělat, když se opravdu naruší.

Teď mám o hada větší strach než posledně /proto píšu dříve/, problém je v tom, že už docela dlouho nekadil a krmen byl naposledy 14. ledna, teď by měl mít v sobě 3 myši, který ještě nevykálel, je na něm vidět, že je na "konci" silnější, ale výkal nikde.

Nemám zajít k veterináři ? Nebo ho mám svléknout svépomocí ? Bude pak větší šance, že se vykadí ? Protože jsem mu řekl, že nedostane napapat dříve, než se vykadí.

Podmínky v tera změněny nebyly, žárovka 60W, teplota pod žárovkou ~32°C, ve zbytku ~25°C, snažím se více vlhčit než normálně.
Prosím, opět potřebuji radu.
Děkuji moc
Filip

B komplex je zbytečnej, sice se doporučuje ho podávat na podporu svleku, ale spíš tehdy, když má had nějaké kožní onemocnění nebo má na kůži nějakou ránu, a je potřeba, aby had kvůli regeneraci častěji svlékal kůži. Počkejte do svleku, mně se hadi vy*erou, když se svlíkaj a to přímo do kůže. Teď prostě čekat a nechat zvíře v klidu.