Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Krajta královská nežere

Zdravím,
Měli byste, prosím, nějaký tip, jak přinutit hada žrát? Je to krajta královská, pinstripe, stáří 6 měsíců. Máme ji doma měsíc. Teplota a vlhkost ideální, má dva úkryty – jeden v teple a druhý v chladnější části. Majitel, od kterého jsme ji koupili, nám tvrdil, že je rozkrmená a žere živé co 5 – 7 dní. Jenomže my jsme zkoušeli vše, co víme, abychom ji pomohli – skákavku do terária, pak holátka, čerstvě zabitou myší jsme ji dráždili po těle, rozmražená holátka spolu s hadem v menším faunaboxu, také přes noc, dokonce i holátka pokapaná pár kapkami z tuňákové konzervy. Žrádla si vůbec nevšímá, jakoby nevěděla, k čemu to je – nemá typické esíčko za krkem. Spíš jí myš leze po těle a očuchává ji drze ze všech stran, aniž by ji to vyprovokovalo k nějaké akci. Víte, co s tím? Doma už máme víc než rok jednoho krajťáka, který je úplně bez problémů.
Děkujeme za tipy.

Dobrý den být vámi zkontroloval bych nejprve tlamu jestli nejsou otoky,zarudnutí atd. potom dýchání jestli se had nadechuje správně v intervalech nebo nefuní, zakalení očí a nakonec kloaku čistotu, otoky. Jestli tohle vše je v pořádku tak bych vyzkoušel křečka roboráka (pozor občas se stává návykové), který by mu měl zachutnat více než myš u hroznýšů se mi to občas stane taky, že mi nevezmou myš a vyžadují pouze křečky, protože jestli jsem to pochopil dobře tak vám nepřijímá potravu už měsíc což je na šesti měsíční mládě docela dlouhá doba. Může to být také způsobené (nechci nikoho urážet ani obviňovat je to pouze dedukce ) chovem předchozího majitele pokud měl více mláďat u sebe, hodně prodejců dělá totiž to, že nahází do terária počet myší jako je hadů a někdo si vezme dvě tři a na ostatní se nedostává takže hadi dostávají žrádlo 5-7 dní ale ne všichni chovaní jedinci, kteří jsou potom menší než ti ostatní,protože na ně nevyšla řada.Doufám že vám to aspoň trochu pomůže protože jak už tu bylo řečeno bez fota , délky jedince , teploty v teráriu, vybavení terária + velikosti terária, už nevím jak bych vám mohl poradit. :-)

Díky za radu, zkusím toho křečka. Jinak otoky tlamy nemá, dýchání čisté, do svleku zatím nejde (nemá patrné zakalení očí), kloaka se také zdá v poho. Terárko má 80x50x50, délka hada 60cm, teplota v tera 26 - 32 přes den, 21 - 24 přes noc, vlhkost 40 - 55%. Přeprava hada od kupce domů byla jen 5min. Připadá mi, jako by had nikdy svou kořist neulovil - jakoby neměl žádné reflexy, když vidí myš (esíčko za krkem, zrychlené dýchání, kmitání jazykem úplně chybí). Po jaké době (když nezabere křeček) máme násilně krmit?

Násilné krmení bych nechal až jako úplně poslední východisko krajty jsou v jídle držáci ty dva měsíce vydržej hlavně samečci kvůli zimnímu klidu ,takže mít trpělivost a pořád zkoušet každý týden (ne den) ,zkusil bych upravit spíše terárium lepší pro krajty a i pro vás je vyšší,lépe se potom reguluje teplota a vlhkost podle určitého biotopu,had si potom zaleze přesně kam potřebuje,po vnitřní straně terária dát aspoň dvě kůry na úkryt, dostatek větví,vitamínovou žárovku a uvidíte jak jemu/jí bude dobře ;)

čekal jsem kdo se na tento zajímavý vitamínový tip optá, též by mě to zajímalo, ale shánět jí nebudu :-). Stejně tak je zajímavá finta zadavatele s tímto: "dokonce i holátka pokapaná pár kapkami z tuňákové konzervy", to je opravdu myšleno vážně? používá to ještě někdo? jen by mě zajímalo, jak by to mohlo toho hada vyprovokovat k lepšímu apetitu :?:

se omlouvám, ale kapat na kořist olej z konzervy?! kdo vám to poradil? :-) Krajtu královskou mám 15let, krmení bez problémů, za tu dobu jsem i vypozoroval kdy začne mít chuť na kořist, časem to poznáte také, jinak o těchto krajtách je všeobecně známo, že přes zimní období s příjmem potravy stávkují-neberou si, ta má si vzala potkana naposledy 4.10. a počítám, že si vezme až tak v březnu a nijak absolutně nijak tím nestrádá. Něco jiného je to u mláďat jako máte vy, žerou častěji, ale také přes zimní období si prostě nevezmou aspoň né tak často jak přes léto. Zjistěte si v kterou dobu a čím krmil předchozí majitel a krmte stejně, dále tento druh krajt se nemusí nějak moc zvlhčovat, prakticky stačí v období svleku, ve volné přírodě obývá sušší prostředí.
Co chci vážně zdůraznit, NIKDY nenechávejte jakoukoliv kořist společně s hadem bez dozoru v terárku a už vůbec ne celou noc, pokud nemá o potravu evidentně zájem, hlodavce vyndejte a zkuste dát jindy. obzvlášť myši jsou v případě ohrožení pěkný mrchy a dokáží hada i pěkně okousat, záměrně píšu okousat a né pokousat, viz odkaz:
http://www.ifauna.cz/terarijni-zvirata/forum/r/det ail/701899/potkam-me-pokousal-hada
ta teplota by asi mohla být OK, možná bych zkusil ji zvednout na 35°C, možná je ale v tuto dobu nažraná a nemá potřebu lovit další kořist, násilně bych určitě nekrmil, pro hada je to dost stresující. Dále to asi chce i nějaký ten čas než si zvykne na nové prostředí/podmínky. Dal bych jí klidně tři týdny pauzu a pak jí tam hodil malou myšku, nebo malého křečka, který bude přiměřeně velký její velikosti, křečci nejsou tak divocí jak myši.

Zdravím,
v listopadu jsem si pořídíl krajtu stejné barevné mutace jako Vy a také jsem řešil podobný problém.
Je to sameček a o kořist vůbec nejevil zájem, navíc se před kořistí vždy snažil schovat jako by se jí bál. Osobně si také myslím, že je dobré zatím pokračovat ve stejé potravě na jakou byl zvyklý od malička, jak tu už psal Stanleyu. Dále by mohlo pomoci nasimulovat podmínky, na které byl zvyklý.Dále je důležité nechat hada dostatečně aklimatizovat a zřídit mu i několik úkrytů. Pokud jsou mláďata odchovávána v rack systému nebo malých tera, může pro ně být stresem třeba příliš velká nádrž ( i stím jsem se už setkal ). Já jsem svůj problém vyřešil tak, že jsem nechal prcka aklimatizovat, až začal sám šmejdit po tera. Což se někdy děje až v hluboké noci. Když začal šmejdit, položil jsem v jeho blízkosti malou mastomyšku a zhasnul (myslím v místnosti, tera už bylo zhaslé ) a ejhle on zaútočil. Po pár opakování toho postupu jsem se dostal do fáze, kdy už nemusím zhasínat a prcek zaútočí vždy když uvidí kořist. Podobný problém jsem řešil opět u samce formy pastel, kterého jsem si pořídil v létě. Ten vylezl z úkrytu pořádně až po měsíci. Sice se bojí ještě dnes, ale žere bez problémů.

Zvláště samci v zimě odmítají potravu. U mě pokaždé říjen až březen. Ale v 6ti měsících mi ještě žrali normálně. Někdo radil křečka, já radím pískomila. Krajty doma se z nich můžou zbláznit a dokonce dovezené krajty z Ghany mi je žerou i když vše ostatní odmítají.

Tak s těma pískomilama plně souhlasím s Lukasem K, mám stejnou zkušenost. Po křečkách měly moje krajty řídkou a zapáchající stolici. Někdy však může být problém přejít potom na jinou potravu. Jedna moje krajta dodnes nebere nic jiného než pískomila a neoblafnu ji ani pachováním. Na druhou stranu pokud se bude jednat o jednu krajtu, můžete si pořídit pár pískomilů a chovat si je ( téměř vůbec nezapáchají ), nebo koupit někde na burze za přijatelnou cenu.

Zdravím, měla jsem podobný problém a moje nežrala půl roku, během půl roku sežrala 2 holátka ,nabízela jsem všechno možné a nic, potom jednou jsem jí po xté nabídla myš a hurá hned po ní chnapla, a už je v pohodě a od té doby žere normálně.

Díky všem za tipy! Vyzkoušela jsem všechno, ale nic nezabralo. Krajťátko začalo vypadat jako vyzáblý trojúhelník - mělo povislou kůži po stranách těla a hlavně za hlavou, už ani nelozilo a bylo jakoby bez energie... O potravu nejevilo zájem, ať už jsme nabídli cokoli. Potrava ji spíš obtěžovala - lozila po ní, drápala ji.. Tak jsem zvolila násliné krmení. Doufám, že jsem neuděla špatnou volbu - je jí cca půl roku a vypadá, jakoby nikdy nežrala. Prodejce se mi taky nepodařilo kontaktovat:-( Co myslíte, mám pokračovat v násilném krmení dokud nebude had vypadat fit nebo radši nee? Díky.

Zdravím všechny!
Problém je již vyřešen: po zkoušení a předhazování čehokoliv živého i čerstvě zabitého a také po pár týdnech šetrnějšího, leč násilného krmení myšími holaty, se krajtička chytla! Rozežrala se na čerstvě zabité myšce. Díky vám za ochotu a příspěvky. Btw je mi fakt líto, že se mezi "hadařema" objevují i takoví velkochovatelé, kteří dají všechny mladé do racku a pak jim tam všem házejí potravu najednou:-( Trošku zvrácená představa o přírodním výběru...

Tak i už u mě nastal problém . Tak se chci zeptat jestli je to normální že i u 1/2 roční reginy nastala zimní nežravost. Protože na svuj věk je malá (170g) tři týdny nežrala
Tera
80dx70vx50h
Teploty
32-26C
Substrát
rašelina+písek
A fotky jestli budou potřeba tak až se dostanu k foťáku.
A nebo ještě lepší je video watch
Edit: ukryt tam má jen sem ho na krmení vidělal aby to nepřekáželo má tam kůru a starej akvarijní kořen přes ten se svlékala.

Nezoufej, zkusili jsme násilné krmení myšími holaty v týdenních intervalech. Hodně lidí mi tu radilo, že to nemám dělat, že se časem chytne nebo že mám krmit pomocí sondy, protože cpát ji holátka do tlamy není šetrné a hlavně také je pro hady stresující. Ale přesto po zhodnocení všech pozitiv i negativ jsem zkusila násilné krmení malými holátky. Trvalo to zhruba pár týdnů, krajtička trochu zesílila a vzpamatovala se a začala sama jíst i lovit obyč živé myši. A pravidelně. Jestli má z toho trauma nevím, ale žije. A není ani trochu agresivní a kousavá :-*

probůh, hlavně ji ničim necpi...pokud to už byl rozkrmený had, tak nežere z nějakého důvodu. který se buď odstraní sám (fyziologické nežraní), nebo je potřeba ho odstranit. ale rozhodně ne cpát toho hada násilím, tím mu ještě zbytečně přiděláš trauma. On když nebude mít důvod nežrat, tak bude žrát sám.

Necpat..rozhodně ne regínu, která sama žrala! Pár mi jich pod rukama prošlo a jsou hold vybíravý..u dospělců je roční půst celkem normální, ale u mláděte ne..
Zkus mastomyši..mají specifický pach a nikdy mi je žádná regína neodmítla..a z toho tvýho videa je vidět, že lovit umí ;-)
K tomu rozkrmování: Je velkej rozdíl mezi uměle (násilně) rozkrmeným mládětem a mládětem co dva měsíce nežralo a nakonec se chytlo, to je prostě silnější a odolnější ;-) Stres dělá svoje..

To neva, že neměli džungaráky, když si vzala mastomyš. Tam šlo o to jí zkusit dát něco jiného, co si sama vezme. Džungarákům nebo jiným křečkům, pískomilům atd taky většinou neodolají, proto jsem ho navrhla. Ono se stává, že had co žral něco to časem začne odmítat, tak pak chovatel musí vyzkoušet, co zrovna chce. Pak většinou pomůže změnit kořist, nebo třeba jen její stav - mě někteří hadi co normálně lovili časem začli odmítad živé a chtěli zabité stažené. A po čase se zase vrátili k živému. Je to o tom vyzkoušet, co to zvíře aktuálně chce - odstranit příčinu, proč samo nežere. V tomhle případě ta příčina byla to, že začal odmítat myši. Ale hlavně ho necpat násilím.