Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozmnožování Python regius - pohlavní dospělost

Pěkný den,

mám pár v jednom teráriu regiusek (snad :-) ).
Samice - délka 100cm, váha 850-900gr, věk 3,5 roku.
Samec - dělka 85cm, váha 600gr, věk 4 roky.

A můj dotaz zní - jsou schopní mít už mláďata, aniž by se samici něco stalo?
Popřípadě co by se samici mohlo stát, kdyby nebyla schopna mít vejce a pářila se se samcem?

Děkji moc za odpovědi :)

loading...

Dobrý den,
samice 3,5 roku a má 900g, tak to je dost málo.
Na věku zas tak moc nezáleží, ale váha samice, která se zařazuje do chovu by měla vážit min. 1250g. Ideální váhe je kolem 1500g a víc.
Pokud by malá samice zabřezla, pokud by to dopadlo dobře, měla by hodně malou snůšku 2 - 3 vejce, ale hlavně by se zabrzdila a v budoucnu by to už nedohnala a měla by stále malé snůšky.
V horším případě by to vůbec nemusela zvládnout a mohla by i uhynout.

Dobrý den,
nemohu s Vámi souhlasit.Na věku záleží.Pohlavní dospělost se neurčuje váhou,ale věkem. Regiusky dospívají ve 4 letech a málo kdy se povede že zabřezne dřív. Alespoň jsem se o tom mohl osobně přesvědčit. Váha samozřejmě hraje taky roli.

Možná jsem to napsal špatně. Samozřejmě, že na věku také záleží. Samice, která bude rok stará se v žádném případě do chovu ještě použít nemůže.
Každopádně samice jsou schopné se rozmnožovat již dříve, než ve čtyřech letech.
Loni jsem dával na páření samici Lemon pastel, které bylo tou dobou 2,5 roku a vážila 1800g. Ve snůšce měla osm zdravých oplozených vajec. Pokud by vážila např. 1000g, v žádném případě by se do chovu ještě použít nedala.
Takže dostatečná váha je základní podmínka pro zařazení samice do chovu :-)
Samci bez problému páří již v roce a půl.

Samci bez problému páří již v roce a půl

Doplním - jsou známé případy samců, kteří se stali otci ve věku 8-9měsíců(a nešlo o jeden případ z milionu), samice jsou pářeny pod tři roky naprosto běžně, jelikož jakmile tělesně splňují patřičnou váhu, nic jim nebrání v tom, stát se matkou. Takže rozhodně záleží na váze zvířete, jak jste uváděl. Ono to platí i opačně - pokud je samice 5-8ti letá, beztak jí je to houby platné, když nemá patřičnou váhu. Dost často totiž díky tomu ani zabřeznout nemůže..

Ono to platí i opačně - pokud je samice 5-8ti letá, beztak jí je to houby platné, když nemá patřičnou váhu. Dost často totiž díky tomu ani zabřeznout nemůže..

V tom případě by se v přírodě nemohli vyskytovat protože nedosáhnou patřičné váhy,kterou mimo jiné určil člověk,a nemnožily by se.V přírodě budete horko těžko hledat samici co bude vážit přes 1500g. a nejsou tak robusní jak zvířata v teráriích a množí se.Jen to nebudou snůšky o 8-9
vejcích ve dvou a půl letch,ale o 5ti vejcích v 5-8mi letech.

Tak v přírodě odpovídající velikosti a váhy dosáhnou také, jen později, protože je tam nikdo pravidelně nekrmí, zvířata se musí více hýbat (pravidelné přesuny na temperovaná místa, jež danému jedinci vyhovují dle stávající situace, což v teráriu odpadá, případně se jedná o posuny v rámci decimetrů), logicky nelze mluvit o optimálních podmínkách jako je to v našich teráriích. Navíc se jedná o dlouhověká zvířata. Regiusky se v přírodě množí více než dobře a podle posledních průzkumů dokonce i častěji, než se uvádělo dříve (dávno není pravda rčení, že se samice regin množí v přírodě ob rok). Když se bavíme o té váze, tak samice přes 1500g rozhodně v přírodě jsou, ostatně to potvrzují zprávy importérů i videa ukazující přímé odchyty P.regius do těch mezi lidmi tak oblíbených "farem"(Ghana, Togo) a to nejen ze současnosti. Bez problémů lze dohledat literární údaje, které uváděli nejrůznější autoři v časech dávno minulých - horní hranici uváděl Isemonger kupříkladu 168cm (publikováno 1968), Fritzsche popisoval v roce 1981 kusy o délce 180cm a Schmidt dva roky předtím společně s dalšími autory 200cm. A když už jsme u té váhy a velikostí - jeden z nejnovějších trendů (on je tedy platný už pár let), je získávání regin z oblastí, kde dosahují řekněme nadstandardních velikostí (samice 1,6-1,8m) a pojí se s tím větší objemy snůšek větších vajec. Jejich zapojení do mutací slibuje docilování většího počtu mláďat v odchovech a zároveň zvyšují šance na odchovy mláďat požadované mutace, jež zpravidla vycházejí na jedno dvě mláďata ve snůšce a to se ještě člověk musí sakra modlit.

Když se tedy vrátím k původní myšlence, že 5-8letá samice nemůže zabřeznout, protože nemá patřičnou váhu, tak to beze zbytku platí. Jestliže zvíře z nějakého důvodu neroste a má i na Vámi uváděných 4letech třeba jen 70cm, asi těžko počítat s tím, že bude reprodukce schopné. Alespoň já o takové samici z přírody ještě neslyšel, ani nečetl

Tak určitě 4letá samice která má 70cm. to jistě reprodukce schopná nebude.Když by v tomhle věku měla opravdu těch 70 ,tak je něco špatně.
Taky jsem o takovéhle samici z přírody neslyšel a ani jsem netvrdil že by snad takováhle samice mohla mít snůšku.Jen tím chci říct že i takové samice , co nedosahují váhy podle přání člověka , se bez problémů množí.
Ty délky co uvádíte podle různých autorů jsou zajímavé a těžko uvěřitelné.Tím netvrdím že to není možné,jen bych rád takový dvou metrový hovado viděl.

Krmím jednou za 10-14dní 2-3 dospělé myši, jako mláďě byla krmena více samozřejmě. Teplota 34°C pod zdrojem žárovkou, 24°C na druhém konci terária, rozměry terária 100x50x70 cm (D x Š x V). Mělo by vše snad býti v pořádku, nevím proč je tak malá. Možná genetika... Ale kdybych měl něco v nepořádku přijmu jakoukoliv radu, či připomínku :-)

Ako dlho ten par chovate?
Moj 3 rocny samec regiusky ma 1.2m a skoro 3 kg(a naozaj nie je obezny).
A ano, su schopne sa rozmnozovat, ale pre samicku to vazne bude o hubu, drzat to v terku, urcite by som do rozmnozovania nezaradil dievca pod 2kg.

Sondoval aj palpoval, proste je to klucina. 1m, to je neuveritelne, preci mlade maju nejakych+- 500cm po vyliahnuti, preto sa my to nezda... Alebo su tie hadiky podrazene, alebo su o mooc mladsie (ale to by pri normalnom krmeni rychlo dohnali).

No tym by som si nebol az tak isty, pravdepodobne u plazov urcuje pohlavnu dospelost telesna masa, nie vek (nechcem sa hadat, rad si precitam vase zdroje), urcite v prirode napriklad regina nedosiahne 1kg v prvom roku , ale tiez som cital o "dwarf" formach mriezky (ktore pri normalnom krmeni dosahuju 5+m), alebo axolotloch, ktore sa rozmnozuju v larvalnom stadiu...

Můj názor je takový že u žádného zvířete neurčuje pohlavní dospělost váha ale věk.Ale nesmí to být samozřejmě nějaký podražený zmetek.O dwarf formách jsem to četl také,ale otázka je,jestli je to opravdu dwarf ,když při normálním krmení mají 5+. O Axolotlech vim kuloví.

No Tym si naozaj niesom isty, mozete mat pravdu, preto by som rad videl vase podklady.
Tak isto som cital o "rychleni" krmnich guttat a podobne.
Ale stale beriem, ze existuje urcity vek, v kytorom organizmuys dosahuje pohlavnu dospelost a tak dalej...

Nevím jaké podklady máte na mysli,žádné nemám,ani nemusím mít pravdu.Je to jenom zkušenost co mám.A taky záleží jestli máte hady na "výrobu" nebo jestli je to koníček.To souvisí třeba z gutkama.Co jsem měl dříve gutky já,měli kolem 150-160cm.Dneska kladou a mají sotva 1 metr.

Nedrzim potvory "na vyrobu", ale vas pohlad na vec ma zoujal, preto som sa pital. Ak by pohlavnu dospelost plaza urcoval vek a nie telesna masa (alebo mozno ich kombinacia), moj pohlad na evoluciu zivota na tajto planete by sa dost zmenil...
Preto som sa z vas snazil vytiahnut nejaky zdroj, nechcel som vas urazit, a ak sa my to podarilo tak primite moje ospravedlnenie.

Tak je třeba si uvědomit že zvířata v zajetí mají úplně jiné podmínky než zvířata ve volné přírodě.Proto nejde srovnávat kdy a za jakých podmínek se budou množit.To co zvíře nabere na váze v "domácích" podmínkách je jinak u zvířete ve volné přírodě.Kdyby se zvířata v divočině měli jak zvířata v zajetí,taky by to změnilo můj pohled na evoluci.
Určitě jste mě ničím neurazil,každý máme svůj názor a pohled na věc.

Jde mě o to aby to nebyla její první a poslední snůška . Jedná se o import z Ghany a v roce 1994 jsem jí koupil na burze v Edenu. Teď má cca 130 cm a cca 1,40 kg. Perfektně baští . Váhám jestli mám to páření vyzkoušet ? Proto mě zajímal názor někoho kdo má zkušenost s podobným problémem. Dík