Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem F.Pardalis - jak poznat (ne)oplodněnost vajec?

Zdravím,

Prosím zkušenější chovatelé pardálů o radu, jak jednoznačně určit, jestli jsou pardálí vejce oplodněná. Existuje takový způsob? Pokud ano, je aplikovatelný na vejce jakéhokoliv stáří?

Dotaz se samozřejmě vztahuje k vejcím, u kterých není na první pohled patrné, že už jsou KO, tedy nejsou seschlá, žlutá, zhroucená do sebe, neroste na nich koberec apod.

Našel jsem zde k této otázce vlákno zhruba z roku 2012, kde se píše o červených žilkách viditelných při prosvětlení vejce. Z tohoto vlákna ale není patrné, jak spolehlivým indikátorem (ne)viditelnost žilek je, případně jestli je tu ještě nějaký jiný "trik".

Předem děkuji za rady a přeji hodně chovatelských úspěchů!

Někdy je už u čerstvě nakladených vajec při prosvícení silnějším světlem vidět růžový zárodečný terčík, jindy se objeví až po několika dnech. Ty žilky jsou pak vidět až po určité době vývoje zárodku a jsou 100% indikátorem oplozenosti a "života" vejce. V neoplozeném vejci není vidět růžový zárodečný terčík a žilky se nevytvoří ani po delší době inkubace. Pokud tam je i po delší době a za správných inkubačních podmínek pořád jen "žlutá mlha", tak to vejce je pravděpodobně neoplozené.

Ptám se proto, že se mi stává až překvapivě často, že se vejce drží X měsíců, pak se zkazí. Vejce vždy rozříznu a zjistím, že je komplet plné žluté hmoty. Po žádném vyvinutějším zárodku ani stopy. Toto se mi poměrně často stává i u sedmiměsíčních vajec, která se od svého prvního dne svou velikostí zdvojnásobila, jsou bílá, vypadají silně, ale pak se jednoho dne začnou kazit. Mým rekordmanem se teď za pár dní zřejmě vejce, které se začalo kazit v 8 měsících a cca 2 dnech. Ze zkušenosti předpokládám, že jestli ho opravdu budu vyhazovat, opět v něm nenajdu žádné větší embryo..

Hm tak to jsem na tom naprosto stejně... Proto jsem chtěl poradit způsob, kterým můžu co nejdřív poznat, že vejce dřív nebo později stejně poputuje do smetí a nečekat zase třeba těch 7 měsíců.

Ty žilky, jak radila Aurifer, beru jako způsob pro potvrzení, že vejce je určitě oplodněné, ale hádám, že to, že žádné žilky nevidím, nemusí být naopak nutně 100% důkaz toho, že vejce je neoplodněné.. U jedné snůšky jsem například před vrhem namíchal samici zřejmě o něco vlhčí substrát a všechna vejce z tohoto vrhu jsou jakoby celá zaprášená drobnými částečkami rašeliny, takže tam stejně neprosvítím nic...

Můžu se ještě zeptat, jestli si myslíte, že je opravdu tak moc důležité inkubovat vejce přesně v té poloze, v jaké je samice při vrhu uložila do substrátu, jak se tvrdí v některých videích a Care sheetech?

Díky

ty žilky se vytvoří v průběhu vývoje zárodku, jsou těsně pod skořápkou (proto jsou dobře vidět) a zásobují embryo kyslíkem. Takže pokud je vejce sice oplozené, ale z nějakého důvodu se nevyvíjí, tak se tam ani ty žilky nevytvoří. Ale zároděčný terčík tam je většinou ze začátku vidět. Pokud ale vejce odumře, tak se terčík rozpadne do jakoby krvavé skvrnky. Nicméně odumřelé, nevyvíjející se nebo neoplozené vejce může vydržet nekolabovat fakt i několik měsíců, taky se mi stává. Většinou když není uplně zmáknutá taktika inkubace. Stávalo se mi to dost u vajec, která samice snesly "na zimu".

Co se týče té přesně stejné polohy, tak ona zas tak uplně přesně stejná být nemusí. Tam je podstatné právě to, aby zárodečný terčík nebo už embryo bylo "směrem nahoru". Protože po nakladení zárodečný terčík "vyplave" k povrchu a žloutek se usadí dole. Pokud se pak vejce otočí "vzhůru nohama", tak žloutek zase působením gravitace klesne dolů, protože plazí vejce nemají poutka, která by ho držela. A udusí tím zárodek.