Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Doporučení UVB Pogona

Předem prosím o odpuštění

Vím že se to tady řeší pořád dokola, ale ani po projítí většiny příspěvků jsem nenašel jednoznačnou odpověď.

Zařizuji Vousatkám nové terárium a hodila by se mi rada od někoho kdo se líp vyzná.
Trh je přehlcen produkty a popis produktu je vždy nastaven tak, aby produkt prodal.

v současném tera mám podmínky už vyladěné, ale nedokážu se dobrat výsledku k téhle velikosti.
Raději se zeptám, než udělat nevyhovující prostředí.

Otázka 1. Zní : Jakou UVB žárovku do Terária 2x1x1 m (dxvxš) aby UVB mělo účinek na co největší vzdálenost, a neublížilo agamám když se dostanou blíž ke zdroji.
mám vyhlédlou Reptile UVB200 nebo Solar Glo a chtěl bych ji usadit co nejvýš.

Nejlépe kompakt, klidně dva, do předřadníku se mi jít nechce, jelikož to není jednorázová investice, a zařízení takovéhoto tera už je i tak docela vytěžující. Možná časem.

Otázka 2. Zní : O topných kamenech jsem toho četl dost, a někdo ho nemůže vystát, další ho vychvalují do nebe. Kde je pravda?

Za odpovědi předem děkuji.
Chovu Zdar!

Tak na to jsem zvědavej. Protože tady je výbojka jasná volba, ne - li hned 2. Je to obrovskej prostor a vytopit to a nasvítit nebude jen tak. Reptile podle mě uplná zbytečnost, navíc, pokud ji posadíš někam ke stropu.
Ale je tu vousatkářů mrak, tak snad se najdou i jiní, co odpoví.

2x1x1 bude hlavne problem nasvietit. Tam bude treba aspon 8 linearok.

S ohladom na to ze za 10 rokov sa ten predradnik naozaj moze pokazit to naozaj nie je jednorazova investicia. Rozhodne je to mensi naklad nez kazdy polrok menena Reptile alebo kazdy rok vybojka.

V tak velkom terariu jednoznacne vybojka - a nie len jedna. Ak das Reptile hore, tak ten utlm UVB bude po 70cm ceste tak vysoky, ze dole nenameras nic.

Pravda s vyhrevnymi kamenmi je niekde uprostred. Obecne na tom nebude nic zle, ale hrozi ze pogony u zaciatocnikov skoncia v tmavom terariu s jednou ziarovkou a vyhrevnym kamenom zo zverimexu.

Děkuji za plodnou odpověď, zkuste mi tedy prosím říct jak vysoko pověsit ten reptile 200 aby to mělo účinek, ale pozitivní. Nechci je upéct (moc uv taky není ideální, pokud vím).
Nějaké hodnocení toho solar glo?
Arcadia D3 mi taky cinklo do oka.

přijde mi to jako nejlepší možnost.

někde jsem četl že ten předřaník vydrží kolem 8000 hodin, pak je potřeba nový.

stejně ho chci koupit časem, teď jsem se díval, že jsou i levnější než od lucky reptile a bright sun. (dávat za předřaník 3000,- se mi nechce, zvlášť když žárovka stojí dalších 1200,-)

k topnému kameni - většina lidí argumentuje tím že je nepřirozené aby teplo šlo odspod a hrozí poranění orgánů.
logicky si myslím, že v přírodě jsou kameny vyhřáté od slunce tudíž efekt stejný.

k těm lineárám , myslím že 4 podélně budou stačit, svítivost cca 6K kelvinů

Pokud se pletu , opravtě mě. Děkuji.

Reptile 200 tam můžete věšet jak chcete a bude k ničemu. UVB vyzařuje do vzdálenosti cca 20 cm, optimální vzdálenost je někde na 15cm a hřeje tak do vzdálenosti cca 3cm, takže v podstatě vůbec. Pro dospělé zvíře vyloženě nevhodná, protože by se muselo nacpat v podstatě až uplně k ní. Její využití je možné třeba u mláďat, nebo menších ještěrů, ale ne u vousatky, která má 50cm. To je jako kdybyste si chtěl číst a místo světla měl v obýváku pověšenou baterku.

Solar glo i Arcadie D3 jsou rozhodně lepší volbou. Takhle velký prostor v žádném případě nevytopí ani neosvětlí, takže počítejte s potřebou minimálně dvou, nebo jedné a pak na několika místech halogen, který stojí výrazně méně, nemusí nutně vyzařovat UVB a bude prostě jenom hřát. Rozdíl těchto lamp oproti lampám s předřadníkem je, že vydrží méně a jejich svítivost není tak velká. Není to tudíž zdaleka tak výhodné jak by se na první pohled zdálo.

Lineárky by ty čtyři stačit mohly, pokud to budou alespoň 36Wky, tak možná teoreticky i 3, ale to záleží na tom jak bude vypadat pozadí, jak bude členité, aby bylo osvícené maximum terárka.

Topný kámen má několik ale. Primárně agama je naučená vnímat a vstřebávat teplo zhora a to potřebuje. Když bude ležet na topném kameni, možná jí to trošku zahřeje, ale zdaleka jí to nedodá potřebné sluneční záření (světlo a UVB). Topný kámen navíc zdaleka nemůže takovýhle prostor vyhřát, tudíž tam bude v podstatě zbytečně.

Abychom ochránili rostliny, zvířata, či dekorace před popálením, je doporučena min. vzdálenost cca 20 cm (pro 80W), 50 cm (pro 100W) a 60 cm (pro 160W).
UVB E27 Solar Raptor Econlux
Taky vypadá zajímavě, jen jestli jim věřit ty vzdálenosti.

Reptile 200 je kompakt s ucinnym dosahem dejme tomu max. 30-40 cm (a to jeste prehanim), je to skutecne nevhodne do takhle velkeho teraria. Tim nijak nezatracuju, ale ma to jine urceni. To se tyce vsech "zarivek" a kompaktu. Do toho vaseho patri minimalne 2 slusne vybojky ( viz www.terashop.cz - nechte si tam poradit). Nereste zivotnost predradniku, pokud jednou funguje a je to slusny vyrobek, je takrka "na veky".

Linearky - kelviny je "teplota", ne "svitivost" ale souhlas ze bych asi zkusil 2 dvojtrubicove svitidla s necim poradnym.

Topne kameny - smysl to ma pokud se pouziji rozumne. Ale pokud tam date ty 2 vybojky, udelat stejne mnohem jednoduseji vyhrevne misto pod nimi - normalni kamen ktery se nahreje.

Nevím tedy pro kolik agamek to máte,ty lineárky určitě...ale jako zrdoje UVB i tepla zárověň by se tady myslím vyplatilo pořídit ten twin předřadník a šupla bych jim tam na něj 2x 70w třeba sunluxky...v zavěšení mají být kolem 30ti cm...vytvoříte jim tak 2 kvalitní výhřevná místa. Pak samozřejmě proměřit a pořípadně dodat nějaké ty halogenky na doohřev.Topné kameny dávám jen k hadům...ale je věc názoru.

Všem opět děkuji za postřehy .
co se týče výhřevnosti, určitě bych to neřešil přes lampy UVB ale přes výhřevné žárovky.
Asi nejvíc se mi líbí arcadie D3 zavěšená cca 30cm nad výhřevným místem. zbytek bych dosvítil halogeny. Pokud je to ideální.
s tou teplotou a svítivostí jsem to popletl , nikdo není dokonalý.Hlavně že se chápeme.
Co se týče předřadníku, viděl bych to jako možnost druhou, až se zbrchám finančně ze stavby a zařízení tohoto terária. Původní tera bych chtěl ponechat ve funkčním stavu a pořídit něco do něj...

Pořádná lampa s UV má právě tu výhodu, že vyřeší jak výhřev, tak UVB. Jinými slovy, zvíře se vyhřívá a zároveň chytá UVB. Když bude v terárku na většině míst jenom výhřevný halogen, může se stát, že se agama bude vyhřívat pod halogenem a nebude chytat žádný UVB. Proto se doporučuje používat spíš UVB lampy, než halogeny. Pokud tam ale dáš jednu dvě lampy, byť ty bez předřadníku a k tomu nějaký halogeny, je to pořád lepší varianta než kompakt. Časem podle mě sám dospěješ k názoru že jsou ty UV lampy s předřadníkem lepší, ale to uvidíš :)

netvrdím že nejsou, rád bych je koupil hned, momentálně ale hledám dočasnou "náhradu" . jak jsem psal v příspěvku výš, musím se zbrchat z investice do stavby a zařízení.

Pokud souhlasíte s volbou arcadie d3, jakou watáž zvolit?
Děkuji

Jasný, pak bych asi šel cestou nějaký dočasný lampy bez předřadníku, nebo něčeho podobného a k tomu ty halogeny, které dobře hřejou a moc nestojí ani to moc nežere. Ta watáž už moc nehraje roli. Ted jsem se snažil tu Arcadii D3 najít v nějaký eshopu, ale nic mi to nenašlo, takže to asi bude chtít něco podobnýho - třeba tuhle Raptorku http://www.robimaus.cz/cs/u/898-lampa-100w-uvb-e27 -solar-raptor-4260142864625.html.

Volil bych asi tu 100Wku, ta 160Wka už podle mě zbytečně žere a o moc víc nesvítí ani nehřeje.

Mě osobně by zajímalo,kolik stupnů bude kousek od výhřevných halogenů....Budeš tam mít pokojovou teplotu,což je naprosto logický,jelikož teplo stoupá vzhůru...A jestli si myslíš,že se vousatka bude potulovat někde při 20 stupních,tak tomu moc nevěřím...Takže bych to viděl tak,že se budou od rána do večera povalovat pod žárovkou a v akci je uvidíš večer,až si odběhnou do kouta,kde budou chrnět....Pokud by jsi se chtěl v takovém terárku dostat aspoň na 30 stupnů,musel bys tam mít nějaké elektrické topítko,nejlépe s ventilátorem.Počítej s příkonem přes 2000W.Proč myslíš,že v zoologických mají v pavilonech plazů takové teplo??Protože je vyhřívaný celý pavilon.Myslím,že zrovna na velikosti terárka plazy moc nebazírují....

Ventilátor tam bude už kvůli cirkulaci vzduchu. Výhřevnost nebude až takový problém používám infra s termostatem. Myslím že když se rozmístí správně teplotu to udrží. Detaily bych řešil za provozu, pořád je to vlastní stavba a nechávám si prostor pro případné změny.

vzhledem k takovému prostoru není dobré spoléhat pouze na větrání, které může a nemusí být dostatečné. Já to řeším ventilátorem ze zdroje pc napojený na 4.5V adaptér. (má nízké otáčky a je tichý) Mám ho na boční stěně vedle ventilace (kruhové otvory s mřížkou), tudíž vzduch to prožene a průběžně mění za nový.
Každý den jim to na 10 min pouštím, a nevypadá že by je to trápilo. mřížka se nalakuje a schová do 3D pozadí - zvíře se k ní nedostane a nekazí to dojem přírodního vzhledu..

Opět se jedná jen o můj názor, pokud je špatný, rád se poučím.