Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zanedbaná, špatně živená agama - jak pomoci?

Hezký den všem :-)
Ujala jsem se cca 7mi letého samce Agamy vousaté z neideálních podmínek. Vím jístě, že poslední měsíc neměl výhřev (praskla mu žárovka) a delší dobu byl krmen převážně psíma konzervama (min. rok). Má 50cm, ale pouhých 300g. Nevím, kolik přesně by měl vážit samec v tomto věku a při míře 50cm, ale že je hodně hubený vidím. :-(
Mám ho doma dva dny. V teráriu (D120cmxŠ40cmxV60cm) má výbojku SunLux UV 50W PAR 30 a zářivku OPPLE FISB T5 21 N/ 6500. Jediný jeho pohyb je večer si zalézt spát a ráno přelézt zpět pod výbojku, a okukovat okolí, vyloženě apatický se mi nejeví. Dostal misku s vodou, druhou misku se salátem a pustila jsem mu do terárka nějaké cvrčky, ale nemám je spočítané, takže neumím říct, zda si nějakého nezobnul. Salát je netnutý (pochybuju, že za poslední rok vůbec zeleninu dostával) a na cvrčky koukal, ale lovit nešel. Dneska jsem mu zkoušela cvrčka nabízet pinzetou (vím, že konzervu dostával z vidličky), ale odstrkoval mě přední nohou a nevzal si.
Vzhledem k tomu, že měsíc neměl teplo a minimum světla předpokládám, že hibernoval a teď se tedy intenzivně sluní pod výbojkou. Za jak dlouho po hibernaci by se měl zase snažit jíst? Mám mu zkusit nabídnout psí konzervu, na kterou byl zvyklý, nebo tyto zvyklosti u agam nehrají takovou roli a měl by si bez problémů vzít i hmyz? Jak často má smysl vážit, abych měla přehled zda přibírá a nebo naopak hubne? Kolik mu dát času do případného řešení s veterinářem? Počítám, že může hrát určitou roli i stres z přesunu a nového prostředí, tak mu chci dát min. několik dní než si zvykne, ale kdyby se nějak výrazně horšil, tak samozřejmě půjdu hned.
Zkušenost mám zatím jen s jednou Agamou, kterou má moje mamka, ale to je žravec, který si hmyz v terárku loví sám a zeleninu miluje, tak je pro mě každý problém oříškem. Moc děkuji všem zkušenějším za rady. :-)

Ta kondice je bidna, ale myslim ze ne vylozene na umreni takze zatim bych to nevidel uplne cerne. Hlavne pokud nema nejake vyrazne deformace a muze se normalne pohybovat. V tuhle chvili se musi hlavne "probrat" v podstate ze zimovani, to muze trvat klidne i nekolik tydnu. Pokud si sam zaleze pod vybojku, je to OK. Dulezity je dostatek svetla a tepla (kolem 30°C v prostoru pres den, svitit cca. 12 hodin)

Zkuste nabizet i jine druhy hmyzu - nez to nechat volne po terarku tak spis z pinzety/z ruky. Zkusil bych rozezrat sarancaty, svaby, nebo co jim nejvic chutna - zophobasy, to obvykle neodmitnou. (nejsou uplne nejvhodnejsi, ale je to porad rozumnejsi nez agame cpat psi konzervu). Agamy velmi ochotne reaguji na cerstve svleceny hmyz, dokud je jeste bily - cerstve svlecenym svabem by jste ho mohli nejspis ukecat. :-)

Pokud nic nechce, zkuste mu dat aspon trochu napit - staci nakapat na cumak a poolizuje se, casto si pak sami dojdou k misce s vodou. Vazit ma smysl v radu treba mesicu, ted pro klid v dusi treba jednou tydne - jednou za dva tydny aby jste videli ze nehubne. Jinak jak pisete - doprat hlavne klid, at si zvykne. To ze nebude zrat treba jeste 2 tydny neni az tak podstatne - kvuli tomu neumre.

Tak jsem nadšená a hlásím, že agamák žere! :-) Cvrčky si loví, ale zatím se mi zdá slabý, aby za nimi popoběhnul, takže jsem mu je naháněla. Spořádal jich min. deset, tak doufám, že už bude všechno v pořádku.
Koupila jsem ty teploměry a měřím. Na výhřevném místě má 38°C, ale výbojku má 33cm vysoko, takže jí posunu kousek níž a myslím, že by to mělo být v pořádku (píšou, že má být mezi 25-30cm vysoko). Na nejchladnějším místě má 23°C, což je taky míň než bych chtěla, ale zatím je to jen akvárium bez zadních stěn a v obýváku, kde je umístěné, máme chladněji. Celkově se ta teplota pohybuje od 23°C do 30°C. Takže vyrobíme stěny (plánujem polystyrém, tak doufám, že bude i dost izolovat) a doufám, že se to zlepší, jinak ještě dořeším nějakou další žárovku. Bydlení měl zařizované narychlo, abych ho dostala do lepších podmínek, tak má základ a zbytek budem ještě dodělávat. :-)
Jen má ještě průjem, tak kdyby se to brzo nezlepšilo (tak týden? přisuzuju to tomu krmení psíma konzervama a přesunu do nového), zanesu trus na rozbor.
Přidávám pár fotek (bohužel jen z mobilu).