Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Varan stepní

Zdravím,

prosím o radu od zkušenějších chovatelů Varana stepního. Ujala sem se tak asi ročního samečka varana stepního, kterého se majitel chtěl nevhodně zbavit. Sameček má už 70 cm, je spokojený, velmi dobře žere, snažím se o pestrou stravu (sarančata, holátka, myšky, potkani, kuřecí maso, občas i vepřové) když je napapaný je klidný a zvyká si i na pohlazení a nechá se pochovat, jinak i dobře šlehne ocasem a funí jak kůň :P! Ale už když jsem si ho vzala měl na hlavě bílý flíček viz foto! Nedávala sem tomu žádnou váhu, ale po pár měsících se mu to ,,jakoby" rozlézá a už má i velký flek na zádech, viz foto. Zajímalo by mě co to může být a jak se toho zbavit a zda mu to nějak neškodí. Ale jak říkám, dost pije, žere témeř ob den a není nenasytný i si klidně kousek masa nechá napotom a vylučuje cca každé tři dny, občas se i stane, že je to velmi řídké, ale jen někdy. Jelikož chovám i pár agam jednou, dvakrát za měsíc je i společně s varánkem všechny koupu v teplé čisté vodě. Agamám to velmi pomáhá k vyprazdňování.
Pokud někdo víte co jsou ty fleky zač nebo jste se s tím už někdy setkali, budu moc vděčná za vaše informace. Díky!!

Ahoj.

Co jsou zač=může to být na mnoho způsobů proč k tomu došlo.

Za prvé NEKOUPAT pokud možno sterilní prostředí(co nejméně prašného substrátu př.)
Na jedné fotce to vypadá jak ,dermatida a na tom jednom jako absces.
V každém případě třeba přeléčit(pochybuji,že mu to fikneš a vyčistíš) tak pro začátek:

1.žádná koupel
2.absolutní pokud možno čistota varana i tera
3.kvalitní UV (pomůžeš si s tím)
4.nutno trpělivě a opatrně lokální nálezy stále čistit!!

Na čistění ran možno použít=Betadine-hypermangan-atd.Namotáš na spejli vatu,odličovací tampony atd.a lehce potřeš.

Nemáš zač.Ten Betadin roztok--na hlavě bacha atˇ mu to nenatřeš do očí.
Pokud vše půjde OK rány mu "zmiznou"nesmí mu to bobtnat musí být suché a na pohled se zmenšovat,tak je třeba dát pozor až do druhého svleku(možná mu po ránach půjde hůře)nedrbat dolů ani nic podobného neboj až se to zhojí sundá to dobře---v případě stržení by hrozilo opakování.

Hezkýý :) tak to je paráda... je to muj miláček... když má náladu, tak se úžasně mazlí a miluje hlazení na hlavičce a lochtá ho šimrání na krku :D a ještě otázečka, co volíte jako substrát do terária? Dělám mu nové terárium délka 180x výška 150x hloubka 130... tak co byste mi doporučili?

JInak používám vitamíny - Vitamíny Reptivite + D3, sypu mu to na maso. Pak mám dvě zářivky - Exo-Terra Repti Glo 10.0 - 20W, Repti Glo 2.0 - Zářivka Repti Glo 2.0 20W, které mám zapojené přes ExoTerra Light Unit Glomat 2 x 20W T8 a ještě dvě žárovky na vyhřívání Day Glo Tight Beam 50W, pod kterou tráví nejvíce času a ještě EXO TERRA Reptile UVB100 - 25W, teplota v teráriu se drží okolo 28-30 až 32 stupňů. Pokud byste mi doporučili něco změnit nebo přidat, budu ráda za vaše názory :)

souhlas, ale nechala bych to pro jistotu zkouknout veterinářem a případně udělat seškrab a rozbor. A pak se řídit výsledkem, stepáky už dnešní veterináři celkem umí.

A ještě - varana v žádném případě nekoupat, a už vůbec ne společně s vousatkama :!: Většina stepáků je z importu a jsou jako chodící zoologická zahrada. ikdyž s tím mohou nebo nemusí mít žádné problémy, odchovové vousatky se od nich mohou nakazit kde čím.