Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Python sebae albino -existují už odchovaná mláďata?

Čauec,
chtěl bych se zeptat chovatelů, co jezdí do Hammu, nebo :) jinam jestli už narazili na Albino African Rock Python. Mám v plánu se mrknout do Hammu do dvou let a otázka zní, jestli existují už odchované mláďata, nebo ne.
http://www.ukexotics.com/worlds-first-albino-afric an-rock-python.html - odkaz pro stejné nadšence.
Nikde jsem nenarazil při svém bádání na cenu, ale je mě jasný, že to bude v řádu 5000Kč + :D spíš daleko víc ...
Změna předmětu, původně: Albino African Rock Python (Aurifer)

loading...

Dík, no pardon za anglickej název :) spěchal jsem a neuvědomil jsem si to, vzhledem k tomu, že jsem nenašel čistě pod latinským názvem, nebo českým ...
Jinak anglicky zas tak dobře neumím, takže si musím pomáhat :) překladačem, ale nikde v úvodu je psáno, že ho chytili ve volné přírodě ...

A dal je psano jake maji s timhle odchytovym samcem plany. Pokud bude mit Susan stesti, tak se tenhle rok docka prvnich heter a dbl heter albino patternless. Cili na homozygoty si jeste nejaky ten patek pockame a ta cena pak asi nizka nebude. A prave proto ze s temito zviraty tolik lidi nepracuje, budou si i cenu drzet. Jinak ale jsou odchovove pismenkovky relativne pohodovi hadi, stejne jako CB mrizky..

Nevím, neřekl bych. I nyní moji kolegové, co mají v chovu různé mutace reticulatek, které se rozhodně už dobře pár generací nenarodily v divočině, je popisují svorně jako "svině". A to včetně SD verzí. Rozhodně je nelze přirovnávat ani ke constrictorům ani tmavkám. I brongersmaiky jsem měl klidnější než sebae.

Zdravím, na mladé to bohužel nevypadá. Naše hady jsme kupovali jako pár právě v Zoopetu, oba jsou import Ghana. Ale vyklubali se nám z nich 2 samci a ti spolu asi nic moc nezplodí :-) Sháníme holku, ale u tohoto druhu to jde těžko. Navíc máme prcky, kolem těch 3 metrů, takže i kdybychom sehnali holčičku na dopárování, tak na případné odchovy bychom si ještě museli pár let počkat.

Použiju toto vlákno pro svůj dotaz, protože na toto téma se zde také narazilo, takže:
Již reálně existují hybridi mezi reticuatami, PMB a sebae, evidentně plodí životaschopná a plodná mláďata, protože už tu jsou i F2 generace. Jde mi o to, jestli a jak moc se u F1 projevuje heterózní efekt (jestli je to jako třeba u ligerů a tygonů). Budu ráda i za nějaké odkazy, jsem sice mizerný angličtinář, ale google pomůže :-) Předpokládám, že se tihle hybridi nijak moc neprodukují, ale jaká je případně jejich reálná prodejnost a cena? No a mříže a tmavky mají v přírodě z části překrývající se areály, a do Everglades se už mřížky prý taky dostaly. Jak je to s případným křížením těchto druhů ve volné přírodě?
Předem díky všem za odpovědi :-)

Dobře, přestaneme slovíčkařit :-) Heterózní efekt obecně označuje vysokou životaschopnost F1, která je někdy spojená s větší velikostí. Stačí? :-)
Ale vážně by mě hodně zajímaly případné odpovědi na mé dotazy, tedy jestli ty F1 mohou být větší, jak jsou případně prodejné a jestli se kříží i v přírodě :-)

Nikdo nic takového nezaznamenal, ani u dalších hybridů. Zvířata co jsem měl možnost vidět byla většinou drobnější než oba výchozí druhy.

Co se týká jejich dostupnosti a ceny, tak většina těchto zvířat byla produkována v USA. Cena se většinou pohybovala cca $2500-5000. Jak jsem ale již psal, je u těchto hybridů problém z aktuální legislativou a dostat je do Evropy je téměř nemožné. Není možný ani převoz v rámci států USA. To je důvod proč se tam již odchovávají méně. Ostatně i chov a prodej samotných tmavek je tam velmi paralyzovaný.

Nevím o tom, že by byl potvrzený nějaký odchytový bateater, na druhou stranu jsou tito hybridi v Indonesii velice populární, a hned po Jávských a saputrai mřížkách patři k takovým častěji chovaným raritnějším velehadům (mutace jsou pro řadové Indonésany příliš drahé a nedostupené). Tam je odchovávají docela často a úspěšně ve venkovních klecích.

Všem díky za odpovědi :-)
Takže v F1 jsou plodné jen samice i u kříženců krajt. Celková životaschopnost mláďat je tam jaká? A u případných dalších generací při křížení s rodičovskými druhy se plodnost u samců obnovuje nebo ne? Předpokládám, že nějaké mnohogenerační, plánované mezidruhové křížení nikdo nedělal, ale je teoreticky možné dostat se ke kříženci Xté generace, kde už budou plodná a navzájem křížitelná obě pohlaví?
Ceny kříženců v USA mě dost zarazily, překvapuje mě, že je tam na taková zvířata odbyt. Jen si dovolím odbočku...Lidé, jako třeba Bob Clark se živí produkcí mj. barevných mutací mřížek a evidentně mu to vynáší. Jak je možné, že se takhle velká a vlastně i dost drahá zvířata v USA dobře prodávají? U mutačních boa nebo regín to chápu, ale mříže jsou velikostně jinde a málokdo na to má ,,koule" a zařízení...
+ .x.x.x. Jakým způsobem je prodej PMB v USA paralyzovaný? Legislativa, nebo nezájem?

Tady ale nikdo nepsal, ze by byli samci neplodni. Plodna jsou obe pohlavi, jen se obecne nepari tak ochotne a ty snusky nejsou tak kvalitni.
Co se tyka ceny tak nemyslim ze by byl problem je prodat ani v Evrope.
Tak Bob Clark prodava vetsinu svych zvirat do Evropy. Je to chovatel zamereny na kvantitu a v USA uz vetsinou chovatele hledaji neco vic. Co se tyka zajmu tak mrizky jsou uz v prirodni verzi skutecne atraktivni hadi a velke mnozstvi nejruznejsich mutaci, ktere se u nich objevuji, jim na te atraktivite jeste pridava. Velikostne i povahove jsou srovnatelne s tmavkami, takze se urcite najdou lide co o ne maji zajem.
Ano, v USA jsou v nekterych statech tmavky zakazane a v tech co nejsou nesmi prekrocit hranice statu, to same plati i pro jejich hybridy. Protoze ale mezinarodni letiste, ktera odbavuji zasilky zvirat nejsou v kazdem state, je nemozne je poslat z toho vedlejsiho. Napriklad Clark sidli v Oklahome, ale zvirata do Evropy posila z Texasu..

Ono to chce prostudovat něco o křížencích z hlediska historie v přírodě, stavu hybridizace v přírodě třeba jen v České republice a ono to "co je na hraně" člověka záhy přejde. Navíc bez obav, žádný z těchto kříženců neovlivní populace v přírodě, neb je nemohou ovlivnit ani ty naše na oko čisté populace plazů v chovech (a tam je přitom riziko daleko daleko horší, protože nejde o křížence mezidruhové ani mezirodové, ale na poddruhové či lokalitní úrovni s možností ovlivňovat geneticky následně další vývoj konkrétních populací - introdukce balkánských forem a subspecií L.viridis, E.orbicularis a dalších mluví samy za sebe).

Tak já vím, že celá příroda, všechny kravíny a pole jsou plné hybridů :-) A je fakt, že ,,vytvoření" křížence jen tak pro radost a zájmový chov genomy rodičovských druhů vůbec nepoškodí. Na rozdíl od třeba už zmíněného křížení lokalit, nebo třeba i šlechtění barevných forem.
Škoda jen, že se tu nedají moc sehnat...až bude čas a prostory, asi zapojím vlastní chovný materiál :-D

Když udělám křížence, nesnížím genetickou diverzitu rodičovských druhů.
Když je u některých druhů tera zvířat vysoká poptávka po co nejzajímavějších barevných mutacích, tak to logicky znamená křížení příbuzných zvířat, připouštění do chovu i třeba ne úplně životaschopných jedinců, kteří ale nesou požadovanou barvu a naopak vyřazovaní zdravých, ale nevhodně barevných. To celé, podle mě, vede ke snížení genetické diverzity daného druhu a zvýšení podílu kriplíků...

To logicky neznamena krizeni pribuznych zvirat, tuhle logiku mi vysvetlete.. Ono prave cim vic mutaci bude v tom konkretnim kombu, tim bude sirsi geneticka zakladna. Vemte si to na prikladu kobercovek, treba albino pochazi z darwinu, axanthic z coastalu a treba zebra od jungle. Kdyz budu chtit udelat snow zebru, bude se vlastne jednat take o hybrida. Trochu souhlasim s tim, ze pokud se clovek soustredi jen na mutaci, nemusi to byt to nejkvalitnejsi zvire, ale ten chov jde vest ruznymi zpusoby a kvalitnich zvirat je myslim dostatek. ;) Ono taky zalezi na tom zda ma dotycny chovatel radeji zvirata nebo penize. Na druhou stranu je ale Vase prezentace hybridu jako nejakych top zvirat opacny extrem jako jejich uplne zavrhovani..

Já netvrdím, že hybridi jsou top :-) Výš jsem psala, že se mi to přeci jen trochu ekluje, křížit druhy. Na druhou stranu jsou to zvířata atraktivní a jejich ,,stvořením" nikomu a ničemu neublížím :-) Nejsem nijak zvlášť zběhlá ve šlechtění různých mutací a barevných forem, ale myslím si, že minimálně pro upevnění znaku, nebo pro homozygotnost je nějaký ten imbreeding děje. Ale když tak mě opravte. Obecně proti barvičkám nic nemám, jen mě trochu mrzí současný trend, kdy u mnoha druhů můžete koupit zvířata, co jsou jak omalovánky. Ale sehnat přírodně zbarvené zvíře bez toho, aniž by babička byla už nějak jinak barevná mnohdy skoro nejde. A teraristika by snad měla být, alespoň teoreticky, případným rezervoárem zvířat pro reintrodukce (ano, dělají to ZOO, ale i tak...). Mnoho barevných forem u mnoha zvířat se mi líbí víc, než příroda. Ale to, že sehnat opravdu 100% přírodního třeba B.c. bez recesivních genů jiné barvy skoro nejde. A to mě přijde jako hodně špatné...

Nejsem nijak zvlášť zběhlá ve šlechtění různých mutací a barevných forem, ale myslím si, že minimálně pro upevnění znaku, nebo pro homozygotnost je nějaký ten imbreeding děje. Ale když tak mě opravte. Obecně proti barvičkám nic nemám, jen mě trochu mrzí současný trend, kdy u mnoha druhů můžete koupit zvířata, co jsou jak omalovánky. Ale sehnat přírodně zbarvené zvíře bez toho, aniž by babička byla už nějak jinak barevná mnohdy skoro nejde. A teraristika by snad měla být, alespoň teoreticky, případným rezervoárem zvířat pro reintrodukce (ano, dělají to ZOO, ale i tak...). Mnoho barevných forem u mnoha zvířat se mi líbí víc, než příroda. Ale to, že sehnat opravdu 100% přírodního třeba B.c. bez recesivních genů jiné barvy skoro nejde. A to mě přijde jako hodně špatné...

Čistého B.c. splašíte jako nic, ale nikdo ho nechce. To není o tom, že by nebyli dostupní, ale o tom, že prostě lidem se líbí barevné věci, barevné oblečení, barevná auta a stejně tak barevná zvířata a co si budeme nalhávat, valná většina mutací je prostě pestřejší, barevnější, než zvířata přírodní v klasických, ale daleko fádnějších barvách. Není to ani o problematičností, která šla ruku v ruce s importy. Pokud člověk nedělá s těmito zvířaty psí kusy, nehrozí zvracení, odmítání stravy, jednostranná vyhraněnost na jeden typ kořisti atd. Cena nejrůznějších přírodních lokalit a forem klesá níž a níž a výsledek?? Chovatelé zpravidla od jejich množení ustupují, protože o mláďata není prostě zájem. Před půl rokem nám nabízel chovatel v Hammu, který měl stůl za námi, výměnu svých mláďat amarali za albino a sunglow sharpy. Za celou burzu neudal jediné mládě. Mláďata hezká, žádná nedochůdčata, cena na můj vkus parádní. Nestačilo to. Přitom okolo prošlo stovky lidí, kteří jevili naopak zájem o mláďata mutačních hroznýšů a krajt..
Úvaha o tom, že standartní terapopulace jakéhokoliv druhu má plnit funkci rezervoáru genetiky pro reintrodukce je zcestná. Drtivá většina z nich je původem ze zvířat z různých míst, lokalit, perfektně se páří, množí, na svého chovatele nemají žádné valné nároky a jejich chov nečiní potíže, ale myslím, že uznáte, že pokud v jejich krvi koluje krev japonských, vietnamských a thajských zvířat, vpořádku to není a je to asi to samé, jako chtít vypustit v Yellostone namísto vlků německé ovčáky. Všechna zvířata do jednoho v teráriích mimo opravdu poctivě vedené chovy (což skutečně mohou splnit jen zoologické zahrady a podobná zařízení) jsou totožnými mixáky jako jsou naši obyčejní hroznýši s přízviskem domácí. Kdo tvrdí, že ne, ať to laskavě dokáže. Mnoho běžně chovaných terarijních zvířat pochází v chovech jen po pár jedincích (tuhle větu píšu na poradně asi tak po 10.:-D), často po dovezené březí samici, nebo sourozencích, synovi, který pářil matku (z přírody dovezená březí samice porodila mláďata, ale vydržel jen jediný samec a jiný k dispozici nebyl)atd. Dejte si práci a mrkněte se, jak se sem co dostalo, jakým způsobem a jak si byla zvířata příbuzná. Když jsou pak po letech oživena jinou krví, často opět jen tím, že se získá zvíře "totožného" druhu, ale odjinud, protože prostě neseženete samce či samici zrovna ze stejného údolí s totožnou genetikou jako jsou Vaši jedinci. Tímhle jsem doufám odpověděl i na to, že mnohdy není rozdíl mezi mutačním zvířetem a "klasikou" po homozygotní stránce, jak jste nastínila. Naopak, jak psal X.X.X., mnoho mutací je na tom daleko lépe, protože se tam tohle neřeší a při různých kombinacích se naopak heterozní efekt zvyšuje.
Není třeba oplakávat přírodně zbarvená zvířata, zda je to škoda, či není, jelikož to, že nejsou, nebo jsou na ústupu je dílem toho, co se líbí víc ruku v ruce s dostupností. Všimněte si, co lidí chovalo reginy v klasice, o mutace se tu skoro nezakoplo a teď, co to tu zvesela poláci poslali do kytek, má mutační reginu každý, kdo má otvor v zadku, bez ohledu na to, co si kupuje a co to obnáší (viz vlákna Krajta se chová jako blázen - http://tera.poradna.net/q/view/315991-krajta-se-ch ova-jako-blaznen?page=r319980#r319980).
Přitom pokud jste sledovala zájem o mláďata i v dobách pouze klasických regin si trh žádal více importů, protože byly pro kupce levnější, než by připlatil pár set navíc (řádově blbé 4kila) a koupil o 100% bezproblémovější odchovy od chovatele, které se paradoxně prodávaly dlouhou dobu, protože prostě kupec řešil jenom cenu!
Rada zní - pokud Vám schází přírodní zvířata, chovejte pouze je. Nelze nutit ostatní chovat něco, co nechtějí, co se jim nelíbí a k čemu prostě nemají vztah. Je to na každém z nás jestli budeme chovat přírodní zvířata, mutační nebo právě křížence. Není naše povinnost chovat něco z nostalgie. Já chovám oboje, u něčeho mě víc oslovuje mutace, u jiného původní forma (u některých mám i smůlu a mutace nemají), určitá zvířata mi ale nic neříkají, ať jde o jedno či druhé a nechtěl bych je ani zadarmo.
Také by bylo fajn, aby chovatelé na určité úrovni už prostě vzali za fakt to, co je psáno výše. Nelze stavět přírodní zvířata v chovech nad mutace (to lze jen zvířata z přírody, která mají skutečně jasnou genetiku a je známo odkud jsou), nelze shazovat neživotaschopnost mutací a kříženců oproti přírodním jedincům v chovu, protože je to skutečně na pováženou a to nejen poslední rok dva, správně označený prodávaný mezidruhový či mezirodový kříženec není zdaleka takové svinstvo jako běžně nabízený neoznačený mezilokalitní či mezipodruhový kříženec pro terarijní populaci daného druhu (není to tak dávno, co se na forech pranýřovalo naopak za to, že někdo vědomě nabízel správně určeného křížence)a nelze zatracovat jakýkoliv chovatelský směr jen proto, že sám mám směr jiný a byť nevidím do hloubky dané problematiky, oponuji svými zkreslenými názory.

Všechna zvířata do jednoho v teráriích mimo opravdu poctivě vedené chovy (což skutečně mohou splnit jen zoologické zahrady a podobná zařízení) jsou totožnými mixáky jako jsou naši obyčejní hroznýši s přízviskem domácí. Kdo tvrdí, že ne, ať to laskavě dokáže

Ale nejsou, naopak soukromníci co do toho dělají mají na rozdíl od zoo mnohem větší možnosti chovat a i sehnat "čistá" lokalitní zvířata a následně i novou krev.

Ale jo, to se nepřu, ale důležité je tam právě to "soukromníci, co do do toho dělají". Drtivá většina teraristů si prostě zvířata z lokality XY nevozí a na takových zvířatech nechová. Když už takové zvíře získají, nedbají na to, čím to dopárují, to zajímá opět jen zasvěcené. Zkrátka lidé jako Ty a pár dalších, jsou světlou výjimkou. Ostatní párují zvířata podle toho, že se to jmenuje Elaphe (O) taeniura a neřeší že to má nějaké formy, subspecie, natož aby řešili, jestli párují ridleyiky zrovna zvířaty z Cameron highlands a ne thajskými.
Zoologické zahrady byly myšleny zahrady v tom slova smyslu, jež vedou plemenné knihy na konkrétní druhy, respektive jsou tím pověřeny (viz třeba Zoo Praha mezinárodní plemennou knihu Cyclura nubila, evropské plemenné knihy želv Heosemys grandis, Orlitia borneensis atd.).
Nebavím se tu o zoo v duchu, jak bylo uváděno výše a to, že návštěvníku ukáží hroznýše, tmavku nebo mřížkatici bez ladu a skladu, jež mají jen čistě z expozičního důvodu a kde vůbec nesejde na tom, odkud zvíře je ani co je zač, protože 99% návštěvníků ani jednoho z uvedených druhů nepoznají a kdyby tam stálo že to je anakonda, záměnu neodhalí.
Jistěže má soukromník daleko větší šance sehnat "čistá" lokalitní zvířata, otázka ale zní, kolik těch klasických chovatelů to skutečně zajímá, že taková zvířata chová a co jim to dává. Dle mě prostě nic, protože obdobně zapálených je prostě minimum. Nemá cenu tu řešit takové niance, když obecné povědomí valné většiny teraristů je pouze to, že existuje druh, ten se má pářit tím samým druhem a tím to končí. Vzdor mému zaujetí pro křížence (ovšem mezidruhové a výše), osobně nepovažuji za vhodné pářit italské orbicularky zvířaty z Francie, stejně jako balkánskými nebo naopak z Ukrajiny. Buď jak buď chovance nedostáváme s testy DNA a tak se prostě v sebelepším chovu může přihodit, že člověk nechtě přiřadí zvíře s jinou genetikou a pak je celá taková práce vniveč, ač se snažil sebevíce. Ani nemáme šanci to odhalit.
Jediná cesta je dovést si celou skupinu zvířat z jednoho místa a na nich chovat a neřešit chovy ostatních, protože spolehnout se lze jen na to, co mám doma, co jsem přivezl, co jsem viděl. Bohužel ne vždy se taková věc podaří a rozhodně to neplatí o valné většině zvířat v chovech. O tom mě prostě nikdo nepřesvědčí. Znovu podotýkám, že tu neřeším druhy na okraji zájmu teraristické veřejnosti, protože prostě taková zvířata nechová. Běžně chované druhy čisté nejsou ani omylem.