Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chameleon pardálí

Zdravim zkušené chovatele,

od neděle mám "spuštěné" terárko do kterého jsem si včera nastěhovala cca 5 měsíčního pardálka. Chovatel od kterého ho mám není moc sdílný co se týče informací a tak bych potřebovala poradit s pár věcmi.

Terárko mám 50x75x100, výhřevnou 1OO watovku a 150/26W (10UVB 26W - stare označení) - vše uvnitř. S tímto mi ale teplota přišla moc nízká (19 u dna a 23 u "stropu") a v noci klesala dole až na 18 stupňů. Pořídila sem teda ještě keramický zářič 100W a termostat (čidlo sem dala do prostřed a udržuje teplotu od 21:00 na 21 stupních (dole 19) v 8:00 24,5 stupně, a do večera o stupínek méně). Na výhřevném místě mám 37,5 stupně. Vlkhost u dna 90% a na hoře okolo 60% v denním průměru. - chameleon se drží převážně nahoře, předpokládám že kdyby potřeboval chladnější teplotu nebo vyšší vlhkost tak si sleze dolu? Nebo bude nahoře za každou cenu, protože se tam cejtí bezpečně..atp. a bude se přehřívat?

Četla jsem spoustu názorů na to jak krmit. Je nejlepší způsob u takto starého jedince krmit 2x týdně vitamíny (reptitive) s D3, 4x týdně vápník (nadrcená sepiová kost) a 1x týdně nic? Jenže kolik? Vápníkem napudrovat všechny cvrčky a vitamíny jen 3? A kolik by cvrčků měl denně celkem dostat? (Krmím cvrčkama 2cm)

Budu vděčná za jakýkoliv komentář, radu... nechci něco dělat špatně.

Upírka

To se divim, že ta jedna 100W to neutopí. Já mam terárko skoro stejné a mam tam cca od 24 do 28 a pod světlem cca 34. I to UVB trochu zatopí. Chamík si teplotu reguluje výškou. Sleze si kam potřebuje a nebo se naopak jde vyhřívat pod žárovku. Jen pozor, aby se o ní nespálil.
Co se týče dávkování tak bych řekl že dobré. Vápník sépiovka či třeba Biomin H. Kolik cvrků to si nedovolim odhadovat. Já už mam trochu staršího (necelé 3 roky), tak krmim převážně sarančatama.
Je super že se takhle staráš a chceš zjistit co nejvíc. Držím palce a ať se vám daří.

Díky moc, posílám foto terárka - vyhrevku a keramiku mam v krytech a predpokladam za o UVB by se spalit nemel? Chameleon pije, lovi o sto sest, akorat sem ho dneska pozorovala kdyz se vyprazdnoval, nejdriv se normalne vykadil a pak pokracoval a uplne vytlacil streva (fakt dost asi dva cm (takova cervena krvava kulicka)) - viz. foto (neni to moc videt a mel to jeste mnohem vic, ale to sem nestihla blejsknout).. pak se me leknul jak ho fotim a popolezl a srovnalo se to (zalezlo).. to asi normalni nebude co?

Fotky mi sem nesly nahrat tak sem je dala na: p1070546-jpg

Všechno je podle mě v pořádku, pardálové by hlavně měli mít nižší teplotu než jemeňáci, tak do 30°C. Samozřejmě, pod žárovkou bude víc a když si tam bude chtít vlézt, tak se nic neděje. Při vylučování někdy vytrčí penis, to je ta červená kulička :) takže se nemusíte bát ;)

Dobrý večer,
prosím, mohu navázat a zeptat se, zda se v případě našeho 5ti měsíčního samce chameleona pardálího nejedná o nic vážného? Obávám se, aby nešlo o vyhřezlou kloaku. Červený útvar vytlačený z konečníku se objevil dvakrát v jeden den, nejprve na cca 15 minut, po půlhodině ještě jednou, to jen na pár minut. Těsně předtím chamíkovi zduřel kořen ocásku (2. foto). Krev žádná. Toto se stalo před 2 dny, od té doby nic. Chameleon baští i pije, bobky vypadají v pořádku.
Moc děkuji za radu.
Adéla