Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chameleon - má někdo vyčíslenou spotřebu? Příp. jak ušetřit?

Ahoj všem, dcera chce chovat jemeňáka. Ještě než jí ho povolíme a chameleona pořídíme, chtěl bych se Vás zkušenějších zeptat - má někdo spočítanou/vyčíslenou spotřebu na energiích? Jaký tak to bude nárůst? Je chování chameleona náročné na energie? Samozřejmě dobu svícení 10-12 hodin denně, UVB + vytápěcí žárovka + něco na dosvícení známe ;) Příp. mátě nejaky technicky vychytávky, jak energii trošku pošetřit? Díky moc všem za přínosné poznámky a tipy! A vy kritici - radši nepiste :-)

Já mám vychytávku jestli vaříte na elektřině.Jednou za měsíc si místo nedělního oběda dejte studený talíř.....A ušetřená energie spolehlivě pokryje spotřebu jednoho terárka....A jinak snažit se ušetřit pajdu měsíčně na energiích??To už je lepší snad ani nezačínat...Možná ani nevíte že terárko,cham plus světla jsou tak 3000,-,krmení ve zveráku kolem tří stovek měsíčně...A nedej bože,když se z jednoho terárka stane koníček....

Jo jasně... o těch ostatních nákladech vím. Samozrejme, ze mu kvuli setreni nebudu zkracovat dobu svícení. Spíš mě zajimalo z technickyho hlediska nejaky usporky atd. Jinak díky moc za vzorec výpočtu, už jen to mi celkem pomohlo...

A já bych zase řekla, že kvůli jednomu zvířeti se nějakej vlastní chov hmyzu nevyplatí. Spíš je dobrý najít si "svýho" dodavatele a neutrácet prachy za hmyz ve zverimexu.

U energií se toho zase tolik nevymyslí. Maximálně to, že terárko nedáte do nějaký studený temný chodby, kde bude potřeba vytápět a svítit silnějšíma světlama. Nic sifistikovanějšího mě nenapadá.

jo, jenže si pořídíš chov dubií nebo tartar (které ve většině případů musíš stejně krmit a topit jim) a pak navíc zjistíš, že zrovna tvé zvíře je žrát nebude. Já si hmyz taky ve značné míře chovám, ale využívám odpadní teplo, nemusim mu topit a mam to pro hromadu zvířat. Ale pokud má někdo 1 chamíka, tak se mu to zas tak nevyplatí. Spíš si sehnat někde v okolí dodavatele, ted už jsou snad ve všech větších městech nějací a není potřeba to kupovat ve zverexu po drahých krabkách.

No tak jedno terárko je celkem pohoda..vypočítat spotřebu a tudíž i cenu si umíte ;-) a jak "ušetřit" pár korun už tady padlo, že strastave ;-) já to praktikuju tak, že si dám jednou měsíčně klobásu na burze a tím taky ušetřím energie :-D

Jen se chci podělit o to, jak to mám doma udělaný celkm energeticky úsporně..mimo toho, že chovám druhy, který nepotřebujou vysokou teplotu, stačí mi terária vytápět a osvětlovat úsporkami..člověk si navolí watáž a barvu světla podle toho, jak mu to vyhovuje a jaké potřebuje udržet teploty..celková watáž stojanu je 76W (6x8W + 2x14W)

[http://tera.poradna.net/file/view/20654-tera3-jpg]

Je to postavené z extrudovaného polystyrenu 30mm, suprově se s tím dělá, je to levný a lehký ;-) a jde to snadno vytopit a osvítit..
Pro chamíky mám postavené toto dvojterárium cca 50x50x90, zatím teda nemám vybavené, ale osvětlovat ho bude úsporná (kompaktní) zářivka (cca 14W a 6500K) a vytápět 15-20W bodovka v patici GU10, o UVB se postará nějaký REPTIZLO ;-) na výbojku to bohužel není, to bych je tam upekl, i když to má otevřený strop..takže celková watáž na jedno terárium je cca 60W..

[http://tera.poradna.net/file/view/20655-tera1-jpg]

[http://tera.poradna.net/file/view/20656-tera2-jpg]

Ty mám to hlavně pro hady, tak tam to neřeším a ani myši se mi do toho nepouští, když je v tom nechávám přes noc..každopádně to jde dobře opravit ;-)
Pro ty chamíky to bude bez pozadí a bez substrátu, tak se tam hmyz jen tak nebude mít kde schovat..většinu si z kelímku vychytají včas..
Ono když člověk má těch zvířat víc, tak kdejakou klobásu neřeší :-D

Lišty, větračky i různé blbosti na to jdou v pohodě lepit, na přišroubování používám hmoždinky do sádroše, drží v tom hezky ;-)
Povrch to má hladký, a tak si myslím, že se na to cokoliv bude dát lepit..já teda jen lepil kůru na pozadí a to šlo montážní pěnou..

dobrý den. chci se zeptat, zda je adekvátní svítit chameleonům (dvě samice + samec) od 8-12 a od 13-21 hod. teplota 30C a vlhkost okolo 60. terárium mám na zakázku 210 na výšku a 90 na šířku. ve vnitř terária živí fíkus rozrostlý a nějaká přírodní lana. prosím popř. o názory a další rady...