Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chameleon pardálí - odchov a případné rady v chovu

Dobrý den,
již asi 4 měsíce (má asi 8 měsíců věku [b]+ -)[/b] chovám doma samečka CH.P., zatím bez problémů.
Tento víkend jsem se ale rozhodl, že chov rozšířím a místo více různých druhů budu
chovat jeden, který se budu snažit i odchovat.. Takže jsem si pořídil samičku, které je
zhruba 7 měsíců, takže věkem je jim téměř stejně (vím bohužel, že se samice dožívá míň..),
a vložil jsem ji do terária (dole jsou podmínky v jakém teď žijí) k samečkovi se kterým
zatím žijí v pořádku, samozřejmě jsou to jen 3 dny, ale prozatím žádné projevy agrese.
A teď se dostávám k tomu, mohli by žít spolu? Popřípadě jak potom odchovat mladé??
Samička si zatím našla místo spíše dole v živé květině kde je málo vidět, samo sebou chodí
se i ohřívat navrch a sameček spíše česky řečeno "kempí" nahoře kde leze po písečném pozadí
stejně, jako po něm někdy leze i samička.
//*Předem děkuji za všechny odpovědi :-) - *KZSD*

PODMÍNKY V TERÁRIU A O TERÁRIU:
Výška, šírka a hloubka: 100/60/40
Výška substrátu: 5cm
Provětvení je zhruba v 70% terária, budu zlepšovat.
UVB & Tepelná 75W, v teráriu asi průmerně 30-32 stupňú C. Vypínaní přes noc asi 11h.
Postřikování 1x/2x denně - listy a místa kde se ch. pohybují
Krmení: 12 cvrčků pro chameleona (24 pro oba tedy teď)nebo zhruba 1/2 cvrčku a 3-4 sarančat.

- momentálně řeším, jestli bych je bez projevů agresivity nechat spolu
+ to, že mám pouze 5cm substrátu a všude píší, že pro jámu na snůšku potřebuje samička asi
20 cm, což je pro mě nepředstavitelné, potože mám dvířka s větráním asi 7-10cm nad zemí..

loading...

mohli by žít spolu

Rozhodně NE. Pro pardály je společný chov absolutně nevhodný a nepřirozený. Škoda, že ses nezeptal před pořízením samičky...

Co nejdřív jí poříď samostantný terárko, který rovnou můžeš směřovat tak, aby se tam vešlo dostatečný množství substrátu na případný kladení.

UVB & Tepelná 75W

To je nějaká výbojka?

No k mojemu neuvěřitelnému štěstí mám doma ještě terárko 60x40x40 pořízené předtím..
To by ji nejspíše nějak mohlo vystačit že ? A k těm ost. bodům jako od kdy se mohou
začít množit bych také prosím potřeboval radu. V tom druhém stejně taky budu muset většinu
oddělit od té přední, taky tam není moc vysoko pod dvířkami.. A potom ji mám dávat jak?
K samečkovi, nebo samce k samici ? Spíš bych preferoval tu 1. možnost. A myslím si,
že vždy na 3 dny a potom z5 ? Kdyby to bylo špatně tak mě opravte, úplně moc toho zase nevím..
Výbojka myšleno jak ? Jinak děkuji moc :-)

Není to výbojka, jsou to zvlášť obě dvě 75W,
jak UVB, tak výhřevná.
Prvně jsem uvažoval, že by to potřebovalo
do toho terárka ještě větší Watovku, ale nakonec jsem zjistil,
že už i tohle je celkem pecka no.., ale zatím to chameleonovi
nejspíše vyhovuje, protože bývá i blízko u ní :-)
Jinak lilku, poradil bys mi tedy ještě kolem ostatních bodů prosím?
Dělá mi problém hlavně ta inkubace apod. a potřebuji o tom zjistit co nejvíce,
abych se mohl pořádně připravit než to vypukne, pač to nechci dělat na poslední
chvíli.. osobní zkušenosti.. :-D Ale jinak děkuju *KZSD*

K tomu substrátu v teráriu - nemám u pardalisů žádný substrát. U samice spolehlivě poznáš, že se chystá snášet, bude lézt po zemi, což jindy samozřejmě nedělá. Pak jí dáš do kýble (nejlépe takového toho bílého od barvy, který propouští světlo) s odvětraným víkem, kde bude mít dostatečnou vrstvu mokrého písku (stačí obyčejný písek do pískoviště nebo bílý křemičitý), který se nebude bortit, když do něj zkusíš vyhrabat díru. Tam tu samici zavřeš, dáš kýbl na světlé místo a necháš jí v klidu vyklást.
Co se týče inkubace, tak pokud máš Ambilobáky, inkubuju je při cca 24-25°C, v noci mi to klesá na pokojovku. Doposud se mi líhlo prakticky všechno, ale každý to dělá trošku jinak :-) Nejvíc ze všeho záleží na tom, jestli máš kvalitní chovný materiál.

¨dobrý den. předem se omlouvám, že píši sem a je to mimo Vaše téma. ale mám březí 2 samice chameleona jemenského. Nevím si rady, co s těmi vajíčky. Nevíte někdo nebo neznáte někoho, kdo by si je chtěl vzít? Předem děkuji a ještě jednou se omlouvám...

Trochu bych asi přibrzdil. Máte doma 4 měsíce chameleona a chcete je už množit? I přesto, že sám si nejste jist, zda je chováte správně?
Možná by neuškodilo zaslat fotografie terárek chameleonů. Po ujištění, že je vše v pořádku bych teprve uvažoval o rozmnožování... ;-)

Takže ti musí zaslat fotku terárka a ty mu podle toho odsouhlasíš,jestli může odchovávat??To si děláš srandu?Kolik jsi ty odchoval pardálů,že můžeš rozhodovat o jiných?Nebo k tomu nemáš co říct,ale nudíš se,tak jsi napsal aspoň blábol?Trošku ti nerozumím....

Právě kdybys o tom něco věděl,tak bys věděl,že chamové jsou na půl roce pohlavně dospělí,tudíž se mohou množit....Pamatuj si jedno,mluviti stříbro,mlčeti zlato...Mluv,když máš co říct a nebudeš mít problémy s mojím projevem...

Hahaha,chápu,že pár individuím by se to líbilo,mohly by tady psát své bludy bez toho,aby je někdo,kdo má ramena,zklidnil a vrátil do reality...Prostě si musíte uvědomit,že někteří lidi mají své názory,které se nebojí říct...Nejsme všichni jako ovce,co přitakávají na každou volovinu....

Podle mě není důvod se tu kvůli tomu hádat.. co se stalo se stalo.
Hold jsem si předčasně koupil samičku a celkem jsem to uspěchal..
Teď je teraristika krom sportů, které provozuju jediné na co myslím.
Uvědomuju si čím dál víc.. co mě to bude stát starostí a peněz, ale
naděje umírá poslední, alespoň pro mě, takže se jen tak nenechám odradit.
Fotky terária jsou na rajce.net. Na druhém teráriu, u kterého jsem bohužel zjistil
(díky lilce, za což děkuju), že je terárium malé.
Ale 4.4 je v Olomouci další burza, na které se 100% ukážu a koupím větší.
Myslím, že největší nervy budou s tím, jestli se mi podaří aspoň nějakého
chameleonka odchovat.. i 2 by byly pro mě veliký úspěch. Děkuji všem za podporu a rady.
Terarium

Nikdo ale nemluvil o pohlavní dospělosti chameleonů. Osobně jsem mluvil o znalostech dotazujícího. Pouze jsem poukázal na to, že chová chameleona 4 měsíce, tudíž trochu pochybuji o jeho znalostech (netvrdím, že je to vemeno co nic neví, ale už jen to, že dal samici bez karanteny rovnou k samci a vůbec že ji tam dal a chtěl nechat) a už je chce sám množit. I tak budu ale u Vás za blbce, ikdybych napsal cokoli. Tudíž tato konvezrace nemá cenu.

To je Ambanja? Samice předpokládám taky.
Cadaverous je nějakej chytrej...nevidím nic špatnýho na tom, že má dotyčnej pardalise chvíli a oni se mu hned začnou množit...co by se jako mohlo stát tak hroznýho? Maximálně se mu nic nevylíhne nebo pak zmaří ty mláďata. Ale pokud nebude budoucím zájemcům vyprávět bludy a nepravdivý informace, jako se to hojně děje u jemeňáků, který odchovává každej pablb a nesmíchá lokality, tak je všechno OK. To je jako nějakej mezník, od kdy může člověk začít odchovávat mláďata? To, jestli má člověk něco v hlavě, má chovatelskej cit a používá u toho selskej rozum, přece nezávisí na délce chovu. Někdy je na tom úplný začátečník, co uvažuje hlavou líp, než hromada zdejších, co jsou tu rok a půl a pořád sem vkládaj tak nesmyslný bláboly, že nad tim zůstává rozum stát. Prostě někdo to v sobě má a někdo ne a není mi jasný, na jakym základě tu chovatelskou způsobilost cadaverous určuje :-D To si prostě musí každej vyzkoušet a přijít si na to sám...

Já bych spíš tipovala falíka... Co, Kevine?

Pořád jsme se ale nedozvěděli, co je to za UVBčko, to by mě docela zajímalo - s touhle wattáží to fakt vypadá na výbojku, ale pokud se k ní ten chameleon může dostat takhle blízko, tak bych měla obavy, aby k nějakýmu množení vůbec stihlo dojít ;)

Já jsem samečka kupoval s tím, že pochází z Ambilope.. ale hned jak jsem ho uviděl,
jsem si řekl, že tohle asi Ambilope nebude.. a nikde jsem podobného chamoša nenašel :-)
Právě proto se mi zalíbil, ale dočetl jsem se, že prý tento druh byl zavlečen i na "Mauritos".
Nebo aspoň něco podobného.. foťák se mi bohužel vybil, takže posílám aspoň co vyčtu z obalu žárovky..
Jinak na teploměru vzdáleném + - 30cm mám 28-29°C, což nevypadá až tak špatně, odhaduju, že u žárovky je tak 40.
Někdy ale vidím chamoše jak se dole chladí na hlíně, kde mají možnost si v malé misce schladit ocásek. A vím,
že voda se vypařuje. Avšak malé množství by nemělo vadit :-)¨

ŽÁROVKA:
75W Intense basking spot
+75% intense
výrobce Exo Terra
Výhřevná bodová žárovka,
vhodná pro pouští a tropická terária,
vytváří terarijním zvířatům vhodné podmínky
pro jejich termoregulaci...

Bohužel obal od UVB nemám :-/

Díky Terez,Cadeverous si možná ani neuvědomuje při svých znalostech a zkušenostech,že od napáření do vylíhnutí to bude pomalu rok,dost času si něco naštudovat...Nehledě na to,že čím hloupější sedlák,tím větší brambory...

Rézo moc děkuji za podporu :-)
Dělám vše proto, aby byla co největší šance, že se mi
jich alespoň pár vylíhne ]:)
Případným zájemcům budu říkat pravdu, nemám důvod ke lhaní,
zvlášť když jsem začátečník a dávám do toho hodně svého času (na moje normální poměry..) :))
Jak už jsem řekl v jiném komentáři, Ambanja by to být mohla, ale fakt si tím nejsem jist..
přečti si ten druhý komentář :-)

Přesně tak... Jak ses mě ve zprávě ptal, jestli jde dvě locality křížit, tak ano, biologicky to možný (bohužel) je. Ale rozhodně to NEDĚLEJ! Tohle se prostě nedělá (chce se mi napsat "nesmí", ale bohužel je to jen na zdravym rozumu chovatelů). Pardálové jsou krásný a svym způsobem vzácný tím, že se jednotlivý lokality celkem výrazně barevně odlišujou a mají svoje tipický barevný znaky. A zájmem a cílem chovatelů je (nebo by mělo být!) tuhle rozmanitost zachovat i v zajetí! Jen tak se potom můžeme těšit z krásně odlišnejch chameleonů, který nesou typický znaky lokalit, odkud původně pocházejí, a ne mít plný terárka duhovejch "paskvilů".
Pokud si nejsi jistej, co za lokality máš a původní chovatel ti to není schopen potvrdit, tak buď radši nemnož nebo si pořiď chameleony, kde tu jistotu máš.
Pro začátek určitě chovateli (případně chovatelům, pokdu máš samičku od někoho jinýho, což by teda bylo i lepší kvůli vyloučení přímý příbuznosti) zavolej a poptej se, a ideálně si nech poslat fotky rodičů těch chameleonů. Sice zrovna u chameleonů neexistují "papíry" jako u psů, koček nebo jiných savců, ale i jednání chovatele ledacos napoví..

No zkouším najít toho chovatele,
číslo jsem měl v mobilu, bohužel mobil mám nový.
Náhoda je svině. Samička je Ambilope, tu nehodlám prodat.
Teď už jen uvažuji, že prodám samečka někomu, kdo nehodlá rozmnožovat
a koupím si Ambilopáka. Všechno by se tím hrozně ulehčilo.
Jediné co vím, že chovatel bydlí v Olešnici. Kdybyste ho někdo našel,
kdekoli.. ať už na stránkách nebo ho znali osobně tak pište :-/ Děkuju

Ta loklita se kdyžtak jmenuje AmbiloBe ;)

Podle těch fotek mi moc jako ambilobák nepřijde, ale na druhou stranu, proč by někdo prodával falíka nebo ambanjáka, kterých je u nás o odst mín a prodávají se o dost dráž, jako ambilobáka, kterýho má každej druhej... Leda by byl trošku mixnutej...
Máš ještě víc fotek?

Já osobně si myslím (a spousta skvělých chovatelů pardalisů mě v tom názoru utvrdilo), že je celkově kravina a spíš takový tahák na lidi, rozlišovat Ambilobáky na red bar a blue bar :-D Respektive mám tím na mysli prodej mláďat, označených tak či onak, u dospělců už je to potom jasný. Jak poznáš u chovný samičky, jaký má "barevný předpoklady" - jestli má geny pro red nebo blue bar? A jak teda poznáš, jaký budou mláďata? Já bych si to teda takhle od boku fakt netroufla, ale ráda se přiučím :-) To takhle přece nejde škatulkovat a inzeráty s "přesně určenými" mláďaty, třeba jako red bar, na mě nepůsobí ani trošku věrohodně. V přírodě najdeš na jednom stromě klidně obě "variety"...takže dle mého názoru, než prodávat samozvaný blue nebo red bar, je mnohem důležitější při prodeji ukázat fotky samce a napsat k tomu, co je zač, protože to je jediný relevantní vodítko pro to, jak můžou vypadat mláďata, ale ne stoprocentní... Já osobně bych už z principu nekoupila 8cm velký mláďě, u kterýho by bylo napsaný "Blue bar" :-D Kde kdo to ani neumí pořádně rozlišit. Třeba tohle by určitě spousta lidí označila za red bar, ale je to přesný opak:
[http://chameleonsonly.com/Fararano-orana%20-%201.J       PG] Ale na to má asi každý svůj názor, třeba to prostě jen nemám tak v oku :-D

Jak poznáš u chovný samičky, jaký má "barevný předpoklady" - jestli má geny pro red nebo blue bar?

Pokud nabízíš mláďata třebas z pátý nebo desátý snůšky od jednoho páru, tak je celkem šance, že už jsi trochu v obraze jakou genetickou dispozici ten pár má...;-)

Myslel jsem to tak, že chovatel produkující malý pardalise kontinuálně už nějakej ten pátek v x generacích, má jednak nějakou zpětnou vazbu od lidí komu je prodává, druhak si sem tam nějaký to mládě nechá do chovu. Nemyslel jsem to tak, že to poznáš na těch prccích.

To co mas neni ambilobak. Shodou okolnosti jsem byl primo u chovatele od ktereho mas zvire a mel opravdu vse jen ambilobe. Netusim jak je mozne ze tvuj vypada jako faly ale zadneho faly tam nemel. Predem rikam, ze az neco odchovas a ukazes otce a budes to prezentovat jako ambilobe tak budes mit problem neco udat chovateli, ktery by chtel zvire do chovu. Budes rad kdyz je prodas mazlickarum na koukani.