Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rašeliník z přírody?

Ahoj všem teraristům. Včera jsem čistila terárka a donesla si zároveň nový rašeliník z místního lesa, byla u mě známá, co má dvě užovky, tak jsem se jí ptala, jestli nechce kus rašeliníku.Řekla mi, že jsem alibista, že jí říkám o karanténě minimálně 3 měsíce a pak si nacpu do terárií všechno co najdu v lese-myslela tím rašeliník a samorosty, které propařím jen vařící vodou.Ptám se tedy prosím vás, kde berete rašeliník a dekoraci? Je nějaký rozdíl mezi koupeným a doneseným z lesa? Osobně myslím, že vůbec žádný.
Děkuju

Rašeliník je chráněný jen v národních parcích,všude jinde je na tom jako borůvky a houby...A to že občas někdo prodá pytlík za pár desetikorun někomu,kdo nemá možnost si ho natrhat sám?Určitě menší zlo pro přírodu,než aby si kupující jel autem třeba třicet kiláků do lesa sám....

ne tak docela - on není rašeliník jako rašeliník, není to jen 1 druh. A některé druhy opravdu chráněné jsou. Akorát že když někdo prodává pytlik na burze, tak asi těžko bude někdo jiný zkoumat jestli dotyčný rašeliník zrovna nepatří k tomu chráněnému. Ony se ty druhy u nich celkem blbě rozpoznávají, všechno to vypadá jako rašeliník.

No u nás jich je asi 30, co si tak pamatuju. Kolik z toho jich je chráněnejch nevím, ale rozhodně to nebude většina. Navíc ty chráněný budou růst převážně na chráněnejch lokalitách ( i proto třeba ty lokality jsou chráněný) a nebude ho tolik (proto je chráněnej), takže při sběru na nechráněnejch lokalitách bude sbírán s velkou pravděpodobností nechráněnej druh...

Nešířím paniku, ale osvětu. Zákaz sběru rašeliníku totiž není dán jeho ochranou (ikdyž jak píše Auri i chráněné druhy u nás existují), ale Lesním zákonem, který zakazuje rozrušování podloží (narušování půdního krytu) a existuje k tomu výklad, že sběr mechu toto splňuje ;-). Zdaleka neplatí to stejné jako u malin nebo borůvek, kde zákon explicitně uvádí, že umožňuje sběr plodů ;-).

§ 20
Zákaz některých činností v lesích
(1) V lesích je zakázáno
a) rušit klid a ticho,
b) provádět terénní úpravy, narušovat půdní kryt, budovat chodníky, stavět oplocení a jiné objekty,
c) vyzvedávat semenáčky a sazenice stromů a keřů lesních dřevin,
d) těžit stromy a keře nebo je poškozovat,
e) sbírat semena lesních dřevin, jmelí a ochmet,
f) sbírat lesní plody způsobem, který poškozuje les,
g) jezdit a stát s motorovými vozidly,
h) vstupovat do míst oplocených nebo označených zákazem vstupu,
i) vstupovat do porostů, kde se provádí těžba, manipulace nebo doprava dříví,
j) mimo lesní cesty a vyznačené trasy jezdit na kole, na koni, na lyžích nebo na saních,
k) kouřit, rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně a tábořit mimo vyhrazená místa,
l) odhazovat hořící nebo doutnající předměty,
m) narušovat vodní režim a hrabat stelivo,
n) pást dobytek, umožňovat výběh hospodářským zvířatům a průhon dobytka lesními porosty,
o) znečišťovat les odpady a odpadky.

Stejně jako tam není ani písmenko o smrku, nebo borovici a přesto z toho každý normální člověk pochopí, že si z lesa jejich semenáčky odnést nesmíš ;-). Už jsem psal, že odnášení rašeliníku spadá pod b) ...narušovat půdní kryt...

Nebo ty máš pocit, že rašeliník spadá pod lesní plody?

vyzvedávat semenáčky a sazenice stromů a keřů lesních dřevin

Strom je strom. Takže není potřeba vyjmenovávat všechny druhy.

Už jsem psal, že odnášení rašeliníku spadá pod b) ...narušovat půdní kryt...

A já jsem tě žádal o nějakej odkaz, že rašeliník spadá pod ten půdní kryt. Ne o tvůj názor, ale o nějakou vyhlášku. Při sebrání igelitky rašeliníku nijak půdní kryt nenarušíš. V podstatě to ani na tom porostu při šetrným sběru není vidět.

ty máš pocit, že rašeliník spadá pod lesní plody?

Ty máš snad pocit, že patří mezi stromy nebo keře, že se tady tím oháníš?

Půdní kryt narušíš mnohem víc vytažením houby než sebráním rašeliníku. Máš pocit, že je sběr hub zakázán z důvodu narušování půdního krytu?

jak píše Auri i chráněné druhy u nás existují

Můžeš mi ty druhy vypsat + přidat zdroj?

A aby nebyla nuda, tak ještě zápletka. Co když ho nesbíráš v lese?

Pokud si někde narazil na mech na jiném než lesním pozemku, pak je to asi možné. Já ho nikdy jinde než v lese, případně v blízkosti lesa neviděl. Stejně tak platí, že můžeš mech pěstovat a prodávat jej z vlastní produkce. Bavíme se ale o tom, že si ho někdo chce donést z lesa.

No zrovna tady v jižních Čechách na Třeboňsku a Šumavě kde se rašelina těží jsou podle mě všechno lesní pozemky. To že tam les neroste, protože je tam to rašeliniště je věc jiná. Pořád to je z pohledu zákona les. Nicméně uznávám, že je možné, že to někde je mimo les, to nenamítám. Jenom jsem na to nenarazil.

Jo jak jsem psal, pokud to je mimo les, je to asi ok. Já vždycky chodil na rašeliník do lesa a tam dle mých zkušeností platí to co jsem psal. Mimo les si jej asi může "těžit" kdo chce jak chce. Otázkou je, zda to pak není v rozporu s nějakou místní vyhláškou o trhání kytek na veřejném prostranství, ale to je jiná věc ;)

Jak souvisí rašeliník s vyhláškama sice netuším, ale budiž ;). Jestli myslíš, že tím že mi vadí,když někdo porušuje zákony, tak budiž, pak se asi uvyhláškuju. Mimochodem nejsem ani zastánce byrokracie ani byrokrat. Nemám ale rád, když se šíří bludy a nesmysly, který si někdo účelově vymyslel protože se mu to hodí a nebo prostě proto, že chce bejt zajímavej.

Jak souvisí rašeliník s vyhláškama sice netuším, ale budiž ;)

Já právě taky ne. Proto nechápu proč do toho motáš místní vyhlášky o trhání kytek...

Otázkou je, zda to pak není v rozporu s nějakou místní vyhláškou o trhání kytek na veřejném prostranství

Nemám ale rád, když se šíří bludy a nesmysly, který si někdo účelově vymyslel protože se mu to hodí

Ani já ne. Ukazána platí. Proto jsem sem hodil odkaz, kde je psáno, že rašeliník chráněnej není a jeho ochrana se řeší prohlášením celých lokalit jako chráněných.
Takže na nechráněný lokalitě není chráněnej. Po tobě jsem chtěl odkazy na zákony a vyhlášky tvrdící opak. Zatím jsi je nebyl schopen dodat. Tudíž než tak uděláš budu brát tvoje příspěvky takhle:

nebo prostě proto, že chce bejt zajímavej

Jestli neumíš číst, tak ti bohužel nepomůžu. To že to buď nedokážeš, nebo podle mého spíš nechceš pochopit je tvoje věc. Já pouze tazatele informoval, že v případě nošení rašeliníku z lesa může narazit na problém a v případě, že ho urve v parčíku před domem taky. Nic víc.

V čem přesně se ztrácím? V tom že mi tu Cejna pořád dokola opakuje, že chce konkrétní zákon, který jsem tu už uváděl? Nebo chcete důkaz, že ten zákon pořád platí?

Klidně to zopakuju. Co se smí a nesmí dělat v lese definuje lesní zákon (289/1995 Sb., ZÁKON ze dne 3. listopadu 1995 o lesích a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon))

Ten jednak v § 19 Užívání lesů definuje "Každý má právo vstupovat do lesa na vlastní nebezpečí, sbírat tam pro vlastní potřebu lesní plody a suchou na zemi ležící klest. Při tom je povinen les nepoškozovat, nenarušovat lesní prostředí a dbát pokynů vlastníka, popřípadě nájemce lesa a jeho zaměstnanců."

A následně v § 20 Zákaz některých činností v lesích uvádí
"V lesích je zakázáno:
b. provádět terénní úpravy, narušovat půdní kryt, budovat chodníky, stavět oplocení a jiné objekty,"

Již §19 zákon říká, že z lesa nesmím odnášet bez souhlasu vlastníka nic, kromě lesních plodů a suchého na zemi ležícího klestí. Tedy mimo jiné žádné větve, kořeny apod, které bych si musel např. pilkou odřezat. §20 na to přímo navazuje zákazem narušovat půdní kryt.

Již jsem rovněž psal, není to má domněnka, ale výsledek diskuse s lesním správcem. To že Cejnovi chybí vyhláška, která by mu říkala, co to jsou lesní plody a co to je suché na zemi ležící klestí, případně co to je půdní kryt, za to mu nemůžu ;)

Vidíš,a to je přesně to,o co šlo...Ačkoli neumím posoudit,zda je to pravda,jelikož v našem státě se pravidla a zákony mění častěji jak ponožky dospělého chlapa a co platilo na podzim už dávno není pravda najaře,nicméně za mě,já budu do lesa chodit nejen na houby a borůvky......

Tak já samozřejmě taky nejsem právník, ale pán co mi to vykládal, tak mě jednak nechal odnést tu mojí igelitku rašeliníku a pár kousků kůry, jednak byl docela vstřícnej a vypadal, tudíž docela důvěryhodně. Navíc když si to čtu, tak mi to dává smysl, tudíž nemám důvod to nějak zpochybňovat. Samozřejmě, že pokud si člověk ponese pár kousků pro sebe a nevybagruje někde x m2 tak ho asi nikdo prudit nebude, ale je podle mě dobré to vědět.

Už při této debatě jsem napsal dotaz na AOPK:

Dobrý den,
Obracím se na Vás s dotazem, zda je podle zákonů ČR možný sběr rašeliníku (Sphagnum spp) pro vlastní potřebu (řekněme v množství jedna igelitka) mimo chráněná krajinná území? Případně zda jsou rašeliníky tohoto rodu pod nějakou zákonnou ochranou, nebo zda se na jejich sběr vztahuje (myslím ve formě zákazu sběru) nějaký jiný, např. lesní, zákon?
Podotýkám, že ke sběru by docházelo šetrnou metodou a tak aby z žádného místa nebyl sebrán tak velký kus, který by poškodil populaci rašeliníku na dané lokalitě.
Předem děkuji za informaci.

Dnes dorazila odpověď:

Dobrý den.
Prosím omluvte zpoždění mé odpovědi.
Pokud Váš sběr bude jednorázový a bude proveden šetrným způsobem v množství "jedna igelitka", jak uvádíte, tak by s tím neměl být problém.

Jako "chráněná krajinná území" patrně označujete zvláště chráněná území, tedy národní parky, chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace, národní přírodní památky, přírodní rezervace, přírodní památky. V těchto územích nesmí dojít k poškozování jejich předmětů ochrany, do některých je dokonce zákaz vstupu mimo značené turistické cesty (národní přírodní rezervace, 1. zóny NP...) atp.

Rašeliník jako takový není chráněným druhem, nicméně i mimo zvláště chráněná území se v jeho porostech mohou vyskytovat zvláště chráněné druhy (rosnatky, klikvy, kyhanky aj.). Takže je třeba dát při odběru pozor, aby nedošlo k poškození těchto druhů.
Rašeliniště jsou podle zákona o ochraně přírody tzv. významné krajinné prvky, které "jsou chráněny před poškozováním a ničením."

Optimální bude vybrat si pro sběr nějaký druhotný biotop, např. zrašelinělý příkop lesní cesty, kaluž na dně lomu.

Hmm tak z pohledu ochrany je to řekl bych jasný. Já zkusím schválně udělat to stejné s tím pánem z Lesů ČR, ať to tedy máme kompletní. Jinak díky za ověření, já si původně říkal, že by to asi stálo za to napsat jim a zeptat se, ale nedokopal jsem se k tomu.