Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Adenovirus

Dobry den, prave jsem se dozvedel, ze moje agama ma tento virus. Veterinarka rikala, ze je to jako lidsky AIDS a neda se to vylecit. Muj Amos skoro nezere, neroste a nepribira. Je mu 5mesicu ma 35cm a 130g a uz se to asi nezmeni. Zere tak obden a kadi jen ve vode. Mam dost dilema... dat ho ci nedat do lednicky. Docela bych uvital Vase zkusenosti... dekuji

Pravdepodobne s adenovirem jsem se setkal pred lety, u vubec prvnich (spatne) koupenych vousatek. Ze 3 mladat nam zustala nazivu jedna, pak jsem zjistil ze vubec jako jedina z celeho toho odchovu. Bez problemu prosperovala, rustove zadny obr ale na 45cm se dostala. Nakonec ale uhynula v cca. 3-4 letech pri podivne plicni infekci s velmi rychlym prubehem (radove nekolik dni od prvnich priznaku do uhynu, nestihla se ani kultivace na citlivost a atb. nezabraly) - nejsem si uplne na 100% jisty jestli to souviselo. Co jsem tehdy zjistoval, tak ano - neslo to nejak rozumne lecit a obvykle uhynou mladata do 2-3 mesicu od vylihnuti. Pokud preziji, muzou byt slabsi a nachylnejsi na ruzne jine onemocneni (viz nas pripad - nevim, nahoda?) ale jinak bez nejakych postizeni a omezeni. Je to uz relativne davno = vic si o tom uz nepamatuju, a to co ano mozna blbe...

U te vasi - otazka jednak jestli to skutecne je adenovir, a druhak - pokud se dozila 5 mesicu tak by to uz nemelo byt nejak kriticke. Jestli mate jen jednu jako "mazlika", neni duvod ji utracet - spis bych se zameril na spravne podminky chovu. 35cm v 5 mesicich zas neni vylozene kriticky malo, vaha vypada prijatelne.

Asi to blbe vyznelo, ze nevyrostl a asi nevyroste s tim jsem se smiril to neresim. Spis mi jde o to jak kvalitne s tim bude zit. Zere tak obden a v podstate ho musim krmit a oproti agame co jsem mel je apaticky a polehava...

Co podminky? Vse jak ma byt? Ono pokud by jste ji meli krmit a jen to apaticky lezi, tak to asi fakt neni k tomu. Ten nas pripad - adenovir nepotvrzen, ale viz vyse - prezila jedina z daneho odchovu a chovatel nas pak sam informoval ze ho meli = proto hynuly. Nicmene nemam to overene a nevim jestli mu slo vubec verit. Ta co prezila byla celkem normalni aktivni zrave zvire.

Dovolim si tvrdit, ze podminky ma cajk. Neni to moje prvni agama. Predtim jsem je musel dat ex, kdyz jsem odjizdel dlouhodobe do zahranici. Prave ze vse srovnavam s predtim (mel jsem agamy 3 roky)... nevim... neni lehky ho dat pryc, ale je to pro nej zivot? Nevim do agamy se vcitic nedokazu...

Dobrý den, tak už je to skoro měsíc a snad to nezakřiknu, když sem píši, ale stav Ámose se celkem výrazně změnil. Nakonec jsem se pro tu ledničku nerozhodl a zkoušíme s tím "oba" bojovat. Ámos celkem čile běhá po terárku i když nějaký ten den co proleží se taky najde, ale to si myslím, že je celekm normální. S příjmem potravy je to tak, že většinou mu musím šváby "přizabít" a on je během dne slupne, občas má dny kdy nežere,maximálně zelené. Na rozežrání jsem použil panchlora nivea a přiznám se, že jsem zkusil i včelu a z 5 pokusů se 4x mohl zbláznit a lítal za ní jak šílenej, jinak baští dubie a jen o cvrčky nejeví zájem, takže je zkusím zase časem. Trochu přibral na 140g a dokonce po 5měs. centimetr vyrostl, jen to kadění je stále jen do vody, takže ho dávám cca každý třetí den koupat. Píši to, protože když jsem hledal, něco o tomto onemocnění, tak jsem toho moc nenašel, tak tohle jsou zatím moje zkušenosti a třeba se budou někomu z vás hodit...

Ahoj.
Pokud je opravdu diagnoza Adenovirus=což je zřejmě u vousatek v dnešní době možné mnoho případů.

Tak jen malou vsuvku=chce to opravdu karanténu žádné jiné zvířata v kontaktu po manipulaci vždy řádně umýt ruce.V žádném případě se nepouštět do rozmnožování!!

Jinak hlídat což se ti asi daří pokud je stále zde=teplotu+stravu+stres+kokcidie=to ho vše může zkosit.
Pokud kadí jen ve vodě jenom dobře.Ale u adenovirů to je otázka je toho hafo i virů pokud někdo má zájem se tím prokousávat dám odkázek kde si může každý udělat obrázek.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/Taxonomy/Browser/wwwta x.cgi?mode=Undef&id=35237&lvl=3&keep=1&srchmode=1& unlock

Ahoj,
popravde si me ted trochu vydesil. Na veterine mi rekli, ze to neni prenosne na lidi a kdyz jsem o tom neco hledal, tak jsem zjistil, ze to samozrejme muzou mit i lidi, ale chapal jsem to tak, ze je to jiny druh nebo tak neco. Ze bych dal ruku do ohne, ze jsem si pokazde umyl ruce, kdyz jsem s nim manipuloval, tak to tedy nee ::)

Aha, tak mnozit a prodavat rozhodne nebudu. Jsem se ted dost lekl, protoze chovat neco s tim, ze od toho muzes neco chytnout... na to asi nemam koule. Na odchov nemam cas a ani me to nelaka. Ale s tim co vim a kdyz si prectu par inzeratu uprimne lituji pulku republiky... husty to rict, ale je to bohuzel tak.