Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Agama bradatá-miznúci pigment

Zdravím.Poprosím vás o radu-jedná sa o niečo cez 1-ročnú samicu agamy bradatej,red formy.Doposiaľ som s ňou nemal žiadny problém je profesiónálne chovaná...no po poslednom zvliekaní(december 2014) jej akoby mizne pigment v oblasti hlavy a záhlavia.Samica žerie a vylučuje tak ako má,nevykazuje žiadne negatívne chovanie a vo februári som ju dal napáriť.Párenie prebehlo v poriadku.Flak na hlave sa však plošne zväčšil.Natrel som jej to pár krát detským olejčekom a častejšie sa kúpame..no nepomáha.Poraďte prosím niekto,kto má podobnú skúsenosť...vopred vďaka!S pozdravom Ján.

photo na stiahnutie na tspas5
[mod]pro přehlednost doplněn zkopírovaný text ze zamčeného duplicitního vlákna (Aurifer) (cejna)[/mod]

[mod]Změna předmětu, původně: Agama bradatá-miznúci pigment photo (Aurifer) (cejna)[/mod]
[mod]Zamykám, zdavatel založil nové vlákno, zatím bez invektiv, tak nechám odemčené to druhé. Jedno bohatě stačí... (cejna)[/mod]

uvb žiarivka Exo terra Reptile Desert UVB 150 25w,výhrevná podložka Fenix 11w,dosvetľovacie prvky:25w žiarovka klasic a Led bodovka studená biela.Teplota deň-priemerne 30;noc 23.Ppravidelne 2x týždenne podávané exo terra calcium+D3.Pestrá živočíšna(prevažne Blaberus cranifer a blaptica Dubia,predtým aj Šváb šedý-Nauphoeta cinerea) a rastlinná strava-paprika,uhorka,jablko,šalát,už aj púpava,podbeľ.Raz mesačne relaxačná kúpel v teplej vode posledný krát s detským olejom...Miesta v teráriu má teplotne fázované...Podklad mix:lignocel 20%ostatné kremičitý piesok..Vlhkosť deň-0% a v noci max do 20% K dispozícii väčšia miska s vodou-ktorá je denne menená,taktiež trus je v prevažnej miere odstraňovaný ihneď...Je často vyberaná z terária 9r.synom,väčšinou na ňom leží,ale občas behá aj po gauči...čo som ešte zabudol?Potravu prijíma z ruky,pinzety a aj keď je voľne pustená...Nie je moc aktívna,ale v priebehu dňa mení často miesto pobytu v teráriu...to je asi všetko z mojej strany...

...ok číňane!Vieš,najradšej mám tie povýšenecké náuky o chove od kadekoho...ja som síce rád,že sa niekto našiel,kto sa mi snaží pomôcť,no na druhej strane nieje to prvá agama ,ktorú chovám-už som ich pár odchoval...a nemusíme tu dúfam polemizovať o tom čo je to profi chov...a čo nie je..Takže,ak máš teda navrch v tom aby si tu niečo dementoval,tak sa v tom duchu pokús vyjadriť k problému...

tak hele ty profíku, UVB 200 je prý lepší, na dosvícení máš blby světlo, dej tam nějakou lineárku narvu bio vital, topnou podložku bych vyhodil, dej nad ni obyč reflektorku, ale to určitě víš jako profesionál, no a větrání a teploty pod výhřevem, taky určitě znáš :puff: , přechod teplot atd ti je taky znám, neuškodilo by místo, kde je méně než těch 30, fotku jsem neviděl, nebudu si nic stahovat do PC,třeba se spálila, nekterý agamy s dopívaním prostě mění barvu, jinak moje roční agama má o 10cm víc a to nejsem profík :-)

Narovinu píšu, že jsem Pogony nikdy nechovala a ani se k tomu nechystám, ale co jsem tak odkoukala na teraporadně:
1) UVBčka od firmy ExoTerra silný podprůměr.
2) K čemu podložku? Pogony potřebují výhřev zvrchu jakožto "slunce", až ke 40°C, ne od spodu. Pokud nějaké výhřevné místo má, kolik je tam stupňů?
3) K čemu podáváte 2x týdně přípravek s D3?! Na všechno od ExoTerry se vyprdněte, mají to akorát zbytečně předražené a kvalita nic moc. Lepší vitaminy jsou Roboran H nebo Plastin, nebo třeba nastrouhaná sépiovka. Jestli pořídíte lepší UVBčko, pak D3 nemusíte podávat vůbec! Takto akorát pogoně uškodíte.
4) Lignocel? Pogony žijí až na okrajích pouští a rozhodně lepší substrát bude jen čistý písek.
5)

Je často vyberaná z terária 9r.synom,väčšinou na ňom leží,ale občas behá aj po gauči...

- na tohle už začínám být trošku alergická. Pogony - a vůbec plazi obecně nejsou pet-zvířata, mazlení a tahání jim nedělá dobře, stejně tak jako pravidelná lítačka po bytě, pokud nemáte obývák zařízený jako australské klima. Ano, můžou se zdát klidné, ale rozhodně uděláte radši, když dozařídíte terárium dle jejích potřeb a agamu nebudete tahat, vyrušovat a pouštět po bytě. Jediný styk, co přichází v úvahu, je běžná údržba terária.

Doporučuji načíst tuto stránku:
agama-vousata

P.S.: docela by mě zajímalo foto celého terária.
Edit: budu ráda, když se ozve třeba Lucifer nebo Auri, aby mé dohady vyvrátili/potvrdili.

Ok:Možno treba menej googliť alebo na viacerých stránkach...s tým Uvb ExoTerra silný podprůměr si to trošku prehnala...ale to je nepodstatné-fénixa mám v mieste najvyššej teploty/38 pretože výhrevná podložka-alebo fólia sa dá umiestniť aj na stenu a dokonca zvonku a aj zvnútra terária!Ja ju mám zvnútra a v hornom rohu!D3 podávam kôli vyváženiu vápnika v strave-Doporučuji načíst poriadne tutéž stránku..zvlášť tabulky nutričných hodnôt!Ideme ďalej-čo znamená lepšie vitamíny?predávanejšie?,reklamovanejšie,alebo tie,čo akurát vyvinuli v usa?Prečo Roboran H?lebo to niekto spomenul na nete?o tomto pseudofakte diskutovať nebudeme..20%lignocelu je v celkovom pomere len 20%...a kokosové vlákno v piesku ešte nikomu neprivodilo žiadne problémy-je tam kôli živým rastlinám...mimochodom je len v tých miestach kde sú zasadené Crassule!A pochybujem že v ich prirodzenom prostredí nenarazia na org.vlákna v pôde alebo na hrabanku a íľ!-v pohode.A tá fotka je zameraná na hlavu-je fotená zhora a zamierená tak,aby bolo vidieť to biele miesto...zajtra pridám inú...

Hele proč se na něco ptáš, když víš tedy vše nejlíp? Ani se nedivím, že Auri neodepisuje na tenhle bullshit...

Je to už nějaký pátek dozadu co jsem choval pogony a nečetl jsem ani celé vlákno (povýšenost a vševědomost Lhairh mi to prostě nedovolila), ale něco sem napíšu aspoň k tomuto poslednímu příspěvku.

To Exoterra UVB je silný podpůměr s tím naprosto souhlasím, když už furt zmiňuješ ten Google, tak zkus třeba vygooglit hodnoty UVB v různých světlách.

Výhřevná podložka je absolutně k ničemu, ale když jí tam chceš, ničemu nevadí, ještě jednou, nepoučuj tu prosímtě jak se dá použít to a to, to každý ví, nemusíš z lidí dělat blbečky.

D3? Doufám, že né nějaké kapky, tohle bych možná viděl i jako problém, jelikož je to nejčastější cesta jak zničit agamu = předávkování.

Vitamíny? Proč tu vůbec do toho taháš Ameriku? Znám x věcí, které jsou z Ameriky a stojí za hovno, opravdu jsou tu desítky lepších vitamínových přípravku.

Pokud bych mohl mluvit za všechny tak sem zítra ani žádnou fotku nedávej, je to zbytečné, furt jedeš to svoje dokola, vše víš, vše znáš, vše umíš, nic nepotřebuješ vědět, nic nechceš změnit, tak proč sem vlastně píšeš? :O

Navíc na fotkách jde jasně vidět, že ta pogona není v pořádku a už se s něčím pere pěkně dlouho, je podtržená, vyhublá,...

Zdravím a zároveň všetkých,ktorý si poriadne neprečítali moju prosbu...Neviem prečo tu polemizovala nejaká Elaphka,ktorá agamy nechovala-len co to "odkoukala na teraporadne" poučka o podložke patrila jej-ona mi napísala,že agamy nepotrebujú vyhrievanie zospodu...Neviem,či si sem každý príde ukojiť ego na margo "profesionálne chované"...z mojej strany sa jedná o profesionálny prístup ku každej chovanej agame!čo máte všetci "Boží komplex"?čo sú to tu za individuá?príklad:Okurku?-né proboha -blbost!kúpel-kravina!Exo terra-jen to né!Takto môže pokračovať každý a každý si môže prihriať svoju povýšeneckú písmenovú výlievku!Ak si prečítate úvod vlákna poriadne,zistíte,že som prišiel do tohto"tera olympu"s prosbou na tých,ktorý majú podobnú skúsenosť...neviem všetko a svojou obhajobou som nemieril k skutočnosti,že všetko robím správne!Ale rady typu:tie vitamíny sú shit,skús...iný shit-mi veru nepomôžu a takýto podivný jedinci odklonili význam vláka od jadra problému k dementným osobnostným imaginárnym súbojom!Prečo tu veci neriešite s nadhľadom a štipkou ľudskosti?Je ťažké napísať:"človeče,nestretol som sa s tým,ale kamarád mal podobný problém a pomohlo mu zmeniť to a to"...?!to som čakal-no trošku som túto poradňu precenil!Poznám aj chovateľov veľkých mien a každý chová individuálne nie podľa návodu na nete!80 percent chovateľou kŕmi aj okurkou!Niektorý chovajú v hrabanke s pieskom...iným sa zase agamy sami kúpu v terarijnom jazierku...a tiež každý nemá Solar Raptor!atď.
A dosvetľovanie led bielym bodovým xenónom-"vyloučené-volovina"Každý sem nadrbal krytiku ale skoro nik to nezdôvodnil...Takže vlastne dík za pomoc!A zvlášť ďakovačka patrí vanusovi a Elaphke!prajem ešte veľa takých užitočných rád!

Pane profesionále, a co tedy chcete slyšet? Ptal jste se, proč ji ustupuje pigment. Může to být spousta věcí:
1) chovem - nevhodné UVBčko, hypervitaminosa D3 a následná hyperkalcémie, stále působící stres z toho, že je tahaná... navíc vypadá i dost pohuble - zase, stres atd atd atd.
2) vnější - dermatitida, dystrofie, nekróza...

Já jsem Vám radila ve vší slušnosti, vykám Vám, tak bych prosila obdobný přístup.
Pokud nechcete slyšet rady, pak sem na ten "teraristický Olymp" nelezte.

Ospravedlnie sa prijíma-Ja zatiaľ tiež píšem v slušnosti a vyslovene nicku Elaphka som netykal...Dojala ma hra podobná stolnému tenisu-odpinkať pozornosť problému na moje charakterové črty a vlastnosti prostredníctvom dedukcie...toť nefér!A ano akonáhle na vašu krytiku niekto poukáže inak,ako ste tu zvyknutý je problém...netreba sem teda liezť?toť Boží komplex!

...Jáj,aká loajalita...to je fakt milé...ale k veci-pre mňa je ospravedlnením veta:co tedy chcete slyšet?Pretože si konečne niekto spomenul na to,že kôli tomu som sem písal,aby som sa aj niečo dozvedel...samozrejme okrem tých povýšeneckých nafúknutých google pseudofráz....Stačí?prikladám aj foto tej podvýživenej podradnej obludy s obrovskou hlavou voči telu[]

Zase takovej typ člověka, co musí mít pravdu ikdyž mele nesmysly. Uvědomte si, že lidi Vám tu radí co děláte špatně z vlastních zkušeností. Například Lucifer určitě.
Jak již bylo napsáno...toto může způsobyt mnoho věcí. Nejpraktičtější je zaprvé zajistit 100% správný chov (což podle Vaše popisu nemáte) a potom hledat další možné příčiny.
Nebudu se rozepisovat proč máte co špatně. Když pohledáte tak určitě naleznete odpovědi na všechny již zmíněné "kraviny a nesmysly" od lignocelu počínaje až po svícení konče, ale stejně si tak nějak myslím, že napíšete něco v tom povýšeném smyslu, že to stejně máte dobře. Tudíž odpověď je jednoduchá. PŘIJĎTE AŽ BUDETE CHTÍT PORADIT. ;)

Dovolim si projednou svuj vlastni nazor:

uvb žiarivka Exo terra Reptile Desert UVB 150 25w,výhrevná podložka Fenix 11w,dosvetľovacie prvky:25w žiarovka klasic a Led bodovka studená biela

Proti Reptile UVB 150 nic zasadniho nemam (pokud je spravne pouzita, ucinny dosah je dost nizky), ale pokud uz tak UVB 200. Vyhrevna podlozka je nesmysl, zarovku bodovou a tou udelat vyhrevne misto s 40 - 45°C, prostor prosvetlit cim silnejsi plnospektralni zarivkou. Dosvecovat nejakymi bodovymi LED je hovadina.

rastlinná strava-paprika,uhorka,jablko,šalát,už aj púpava,podbeľ

ze zeleneho "listy", necpal bych urcite do agamy jablka, okurku, papriku...

.Raz mesačne relaxačná kúpel v teplej vode posledný krát s detským olejom.

blbost jak voda v koši

Podklad mix:lignocel 20% ostatné kremičitý piesok

Dalsi blbost a poukazka na problemy

Je často vyberaná z terária 9r.synom,väčšinou na ňom leží,ale občas behá aj po gauči

dalsi blbost.

- na fotce vidim podtrzene zvire (a ne ze ne) ktere skutecne nevypada na rok starou vousatku. Ta kuze na hlave vypada jako pred svlekem - klidne muze svlect jen takhle kousek. Tot z me strany vse.

Zdar,tiež som sa tým fotkám divil ale šlo o ten flak,tak som to neriešil..nieje podvýživená a na posedenie(doslova)uprace do seba 4 Cranifery..alebo 5-6 Dubií..nevážil som ju-nemal som prečo:v podstate všetky moje agamy sú nenažrané stroje...meria 17cm telo-32 s chvostom..