Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem agama vousata - nežere

V lednu jsme si pořídili na teraristické burze samce agamy vousaté. Terárium je 80x40x40. Osvětlení je klasickou žárovkou 40W, 25W UVB replile150 a 5 W úsporná kompaktní zářivka. Teplota pod žárovkou cca 42°C.Agama byla čilá, ale postupně snižovala dávky přijímané potravy. Na doporučení jsme mu cca po 1 měsíci koupili samičku. Oba měli délku cca 30 cm, váhu 60g. U samce jsme provedli vyšetřeni trusu se závěrem na kokcidie. Dostali jsme kapičky a obě zvířata jsem 4 dny léčil. Samec přestal úplně jíst. Začal jsem ho tedy krmit násilím pinzetou. Dostával 3 cvrčky denně a kapátkem vodu. V teráriu vždy mají vodu, zelené (salát, pampelišky) a několik cvrčků. Občas koupíme švába červa a saranče. Samec zemřel v polovině března. Samici máme asi měsíc, normálně jedla cvrčky 2-3cm, dokonce švába 4cm i saranče 5cm. Nyní jsem ji neviděl týden něco sníst, krmit ji odmítám. Dávám ji jen obden kapátkem vodu cca 1ml. Když ji dám cvrčka skoro před nos, jen kouká a cvrček za chvíli uteče. Samici jsem vážil a už zhubnula 5g, nyní má 57g. Prosím poraďte, co děláme špatně. Fotky pošlu večer. Díky

Já bych řekl,že hlavní důvod je ten,že lidi neumí číst...Jen tento týden je zde třetí vlákno o tom,že agama nežere...Co si proboha lidi myslíte,že speciálního vám bude poraděno??Furt to samé,opravdu stačí půl hodky číst a problém vyřešit sami,jinak je lepší s chovem skončit....

Ta zvířata žerou,ale bohužel né přesně pět kusů o půl třetí,jak by si přáli chovatelé...A jiné problémy?Je to ta jasné,jak už jsem párkrát psal.Prostě mají smůlu,že jsou populární,dobře se množí a není možné dovézt novou krev.Prostě jsou zdegenerovaná.Né všechny,ale bohužel se prodávají i ty,co nerostou....S mizerným mládětem neudělá nikdy nikdo nic... Stačí ti to??

Cejna,mám tě rád,ale zkus se zamyslet...V republice bude minimálně deset tisíc vousatek,a to už je dost na to,aby tam prostě byly nějaký podražený,nebo s vnitříma potíže,prostě kriplíci.A o těch se právě bavíme.Sám moc dobře víš,že ůmrtí se nevyvaruje nikdo,i když bude chovat ve sterilním prostředí.V přírodě se dožijí dospělosti jen ti nej,v zajetí se prostě udržuje vše....A to vůbec nemluvím o tom,že někteří chovatelé mají mimina pod neustále rozsvícenýma žárovkama a konstantní teplotou,protože rychleji rostou a jsou dřív k prodeji.Zeptej se Zeluca,jedna chovatelka nám to vyprávěla v Jihlavě jako super zlepšovák...A to už vůbec nemluvím o chovatelích,kteří mimina napájí kapátkem a cpou do nich rajčata a další dobroty.Těm není pomoci,jelikož neumí číst.A jsme zpátky tak,kde jsme začali naši debatu...

cize 100% problemov ktore ludia maju s agamami, chameleonmi, ... idu na margo DNA a zle podmienky na to nemozu mat absolutne ziaden vplyv? :) Ak si toto konkretne zviera nepredal ty, asi tazko mozes tvrdit ze bolo odchovane na svetle 24/7 a/alebo bolo krmene rajcinami... to co tvrdis mozne je, ale tu ide o konkretne toto jedno zviera a podmienky/stav v ktorom sa nachadza.

A to už vůbec nemluvím o chovatelích,kteří mimina napájí kapátkem a cpou do nich rajčata a další dobroty

No a těch je právě většina. Jenže ty to pořád svádíš na zdegenerování.
Zamysli se teď zase ty. Prodáš 20 vousatek linie strastav :-D, o kterých víš, že jsou v pohodě. Deset z nich si koupí právě ti rajčatový a kapátkový mamlasové, za několik měsíců jim způsobí rachitidu. A ty tady pak budeš tvrdit, že to jsou špatný, zdegenerovaný kusy, že rajčata, kapátka, chov pod obyč žárovkou v krabici od bot za to nemůže....

Ale přeci jen tady na teraporadně je čtení na půl dne!!A pokud si člověk neumí něco přečíst,a začne vymýšlet vlastní naprosto odlišný postup chovu,tak mu stejně žádné rady nepomohou...Stejně neexistuje jeden postup,je mnoho způsobů,jak udělat zvíře štastným....Ale to taky musí mít člověk v sobě,pokud nemá ten cit,tak je to v řiti...Rád bych se tímto omluvil zadavateli tohoto vlákna,zrovna jeho příspěvek by se měl řešit.Přiznám se,že jsem to ani moc nečetl.Vidím nadpis AGAMKA NEHAMá a mám nervy...

No asi jsem to přehnal,ale to že je ve snůškách čím dál víc mimin,co nerostou a nebo do měsíce padnou,to je fakt...To že se tyto mimča normál prodávají,to je taky fakt...A to,že si lidi neumí přečíst o vousatkách a umoří je,to to poslední fakt....Končím,jdu koupit velký skleník,budu zkoušet chov vousatek celoročně venku s možností výběhu na slunko,velkou skupinu s více samci,tak jsem zvědavej,co se bude dít....A hlavně jak na těch deseti metrech budu hledat vejce...

Byl bych ti vděčný, kdyby jsi mi konkrétně vysvetlil moje chyby. Fora jsem si samozřejmě pročítal.
- Osvětlení v teráriu je provedeno v rozumné cenové kategorii. 1x UVB, 2x 40W žárovka. Jasné rozmístění je patrné z přiloženého půdorusy. Pokud se ještěrka vyhřívá dole na substrátu, svítí na ni UV záření. Pokud je na větvi, tak také. Terárko bylo koupeno přímo na burze, tedy all in one.
- substrát jsem zvolil tento z důvodu, že na forech casto píšou, že ještěrky na písku mají časté problémy s ucpáním zažívacího tratu pískem. Dříve jsme měli želvu a tu jsme měli v lignocelu napůl s pískem. Zdálo se mi to šetrnější, tak jsem to koupil. Mám tedy dát jen písek? Pokud ano, tak jaký? Především mě zajímá velikost zrna. Mají hodně hrubý, méně hrubý (cca jako cekr krupice) a jemný.
- kapátkem dávam vodu cca 1x za tři dny pokud si ještěrka veme. Agama nejí vůbec žádné zelené a to má denně čerstvé. Mám kapátko zcela zrušit?
- Mam agamě nechávat hmyz v terárku? nebo pokud odmítne vyndavat? Přišlo mi, že když ji lezou sarančata po hlavě, je z toho nervozdní.
- pokud by tě ještě něco napadlo, budu jen rád.

děkuji za názor

C.

o piesku sa tu pise vsade, ze najlepsi je do detskych ihrisk, nesmie byt prasny a nesmie mat ostre hrany. Ja osobne som pouzila od kamarata zo stavby obycajny piesok, len to chcelo trochu viac roboty. Umyt a upiect.
je to obyc. zlty piesok, velkost zrn fakt neviem odhadnut. Ale je drobnejsi ako cukor.
a co sa tyka hmyzu asi to nie je potrebne vyberat pokial ma hmyz co zrat a neokusuje agamu(najma cvrci) ale ja aj tak ho vyberam pokial ho nezje, aby som mala prehlad.

Zdravím tě, sama mám agamáka teprve tři měsíce, ale zkusím ti nějak poradit. Mám písek, který má zrnitost 0,5-1,2mm, je to filtrační písek do bazénů a zatím s ním problém nebyl. Ty ten svůj substrát vezmi, spláchni kamsi a kup agamě čistý písek, žádný napůl lignocel ani kokos ani otruby a nevím co ještě jsou lidé schopní jim tam dát.
Dalším problémem je světlo, v tom teráriu je na mě hrozná tma. Agama je vážně zvědavé zvíře a pokud nevidí ven z terárka a nemůže pořádně sledovat okolí, tak je jí smutno a strádá. S kapátkem ti moc neporadím, ros jí tělo, ros jí čumák, ona se třeba oblízne. Já taky agamě občas dám vodu, někdy si dá, někdy ne. Zelený jí tam nech, mě veterinář na prohlídce říkal, že agama hlady neumře, pokud už bude mít hlad, vezme si, co bude mít po "ruce"(pokud tedy není vážně marod:( ). A co se týče hmyzu, já se vždy snažím, když začínám krmit, aby ten brouk měl na sobě buď vápník nebo jednou týdně vitamin, aby to měl agamák "okořeněné":). To krmení každý řeší po svém, já buď krmím z ruky, nebo brouka položím a on si ho uloví. Snad ti to trochu pomůže.

Napriklad nas agamak ignoruje hmyz z pinzety, ked to nebeha tak nema zaujem. Je to proste lovec :-).
no a nas tiez nie je nejaky bylinozravec ale ked mu clovek neda maso tak si da aj zelene, len musi byt dostatocne hladny :-)
a u filtracneho piesku by som si dala pozor aby nebol moc ostry(raz sa bam taky podarilo kupit a doteraz ho mame doma lebo sa vobec neda na to pouzit- resp. mam obavu ho dat do terarka)
ohladne kapatka snad poradi niekto iny, my ho nepouzivame, vodu davame do misky, no agamak ju vytrvalo ignoruje:-)
aby som upresnila, tak pisem nas sposob chovu, neviem ci je najlepsi, ale nemam pocit ze by agamak stradal, pekne rastie a pribera, tak snad to robime dobre:-)

Pokud tam má jen 2x 40W žárovku a jedno UVčko, je to tera možná odst tmavé a to může být důvodem snížené aktivity. Strčte tam na dosvětlení lineární zářivku ( o tom se tu píše snad v každém vlákně o agamách). A zvířeti by dost možná prospělo, kdyby jste ho prostě jen nechal na pokoji. Neustálé tahání a stres z násilného krmení a pití může být důvod toho, že sama nežere. Dejte jí pokoj, ona během pár dní hlady neumře a pokud začne mít hlad, tak se nažere. Pokud ne, bude problém jinde. Nejdřív je ale nutné vyloučit vnější příčiny. Vyhoďte to ligno a dejte jí normální písek. A nedočetla jsem se nikde o vitamínech, které podáváte a jak je podáváte.
Vylučuje trus, nebo ne? Případně jaký?

psal jsi, že ti 1 agama exla na kokcidie. Nenapsal jsi, čím a jakou dávkou byla agam přeléčena. Byla jí po léčbě podána nějaká probiotika? Byl následně opět udělán rozbor trusu? Terárium bylo vydesinfikováno? Ony totiž kokcidie, ale taky špatná léčba jsou jednou z nejčastějších příčin toho, že agamy přestanou žrát a exnou. samozřejmě pokud jsou chovány v odpovídajících podmínkách. To terárium není zas tak uplně hrozné, aby v něm agama odešla takhle rychle. Ona tam je v podstatě špatně jen to osvětlení (chtělo by to dosvětlit lineárkou) a vyměnit substrát. Ty problémy bych viděla spíš na buď recidívu těch kokcidií (mj. terárko s pozadím je po nákazou kokcidiema na vyhození), nebo poškození zdraví zvířete špatnou léčbou.

Na kokcidie jsem ji podaval kapicky. Nevim uz nazev, ale jsou to nejaka vseobecna. Dostavala po dobu 5 dnu 0,1ml kazdy den. Vcera, kdyz spala tak jsem do ni nacpal dve sarancata. Vzala si je v pohode. Dnes ocekavam trus a odnesu ho do laborky. V terarku uz je pisek, vse jsem predtim vycistil a dezinfikoval savem.

Tak dneska jsem obdrzel vysledek koprologickeho vysetreni: cryptosporidium, invaze kryptosporidii. Lekarka nasadila nejaky jednorazovy lek, na druhy den probiotika ... Cetl jsem ale na netu, ze je to ve vysledku nelecitelne a zvire uhyne, protoze neni schopne potravit stravit ...Prosim o koment a zkusenosti.