Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem G.sulcata, pardalis

Dobrý den,

chtěl zeptat na vas názor k mému chovu. Co zmenit, upravit, popr. jak?

Máme terárium 100 x 50 x 40 cm. Podklad je kameny + lignocel + dřevěné štěpky, dále je v teráriu vytvořen dostatečně velký úkryt pro všechny želvy, kde mají uvnitř seno. O osvětlení se stará výhřevná žárovka 40 W, dále zářivka dlouhá 68,5 cm, takže želvy mají prostor dobře prosvětlený. UVB používáme Repti Glo 5.0 UVB s 26 W. Aktuální fotografie přikládám. Teplota v teráriu mezi 28 - 30 °C a pod výhřevnou lampou kolem 40 °C.

V teráriu máme 2 x želvy pardálí - stáří listopad 2013 a 2 x sulcaty - stáří leden 2015.

Myslím, že želvám se daří dobře, ráno vstanou jdou se nažrat popř. napít to spíše jen pardálky a potom se chvilku hýbou a zase jdou spát.

Jediné co mi přijde, že jsou celkem málo aktivní - přes den vydrží v pohybu tak 3 - 4 hodinky a potom zase pospávají popř. si ještě na 1 hodinu vstanou a jinak celý den a opět celou noc prospí.

Pan chovatel mi říkal, že vůbec je na noc nevlhčí, že stačí jen na ně sprchnout vodu rozstřikovačem ráno (něco jako rosa asi). Já jsem to dělal tak, že po zhasnutí světel jsem třeba hodinku počkal vzal rozprašovač a celé terárium jsem jim navlhčil. Aby všude jakoby padla rosa - nic jsem neproléval jen povrchově postříkal rozprašovačem - do úkrytu jsem jim vodu nestříkal. Někde jsem četl, že se ma namočit úplně substrát a želvičku do něj zahrabat?

Mám trochu obavy pokud bývalý majitel želvy tolik nevlhčil, aby potom nějak nenastydly, když je zahrabu mokrým lignocelem a štěpkami. Hlavně chci, aby si udržely pěkný a zdravý krunýř a ony byly také samozřejmě v co nejlepší formě.

Dále vůbec nechtějí jíst seno ani granule ( zkoušíme 2 druhy granulí a nic ). Krmíme denně čínským zelím posypaným nadrcenou sépiovou kostí + nadrcenými skořápky z vajec.

Děkuji za názor
Lukáš

1) celková teplota je příliš vysoká , s nedostatkem vlhkosti při spaní je vcelku spolehlivě upékáte a vysušujete k smrti...
pod ohřevem 32 - 35°C (mrňata se velmi snadno přehřejí) v chladnější části kol 20 °C
to co tam máte je šílený
2) Repti Glo 5.0 UVB s 26 W je nedostatečné
3) spaní ve vlhku je podmínkou zdárného vývoje
škoda , že jste neposlal také fotky želv...(pokud nepocházejí od jednoho chovatele, neměly vůbec přijít k sobě , ale až po důkladné karanténě)
jak bych to udělal já :-)
1) otevřený želví stůl (stejně vzhledem k jejich budoucí velikosti - pokud se jí vůbec dožijí) jste musel počítat s min 2m x 1m
2) Osram Vitalux300 W
3) spaní v mokrém "záhrabu"
4) vytvoření vhodných "tepelných" pásem

o granulích nepíšete značku , tož se nemohu nijak vyjádřit, ale obecně pokud nejde jen o lisované seno, bývají většinou nevhodného složení...
vcelku je to dobře popsáno na
http://www.svet-zelv.cz/index.php/zelvy-konkretne/ stigmochelys-geochelone-pardalis-zelva-pardali/49- jak-chovat-zelvu
kde máte i popsány prům. teploty v oblastech výskytu...
velmi dobře stravu a i teploty chovu mláďat o spaní ve vlhku atd...

Omlouvám se za "zneužití" tohoto vlákna, ale mohl bych požádat lupuse (popř. i jiného želvaře) o schválení podmínek u mých Astrochelys radiata? :-)

Mám dvě loňská mláďata:

1) Terárium 100 x 40 x 40 cm
- větrání pod šoupačkama a horní větrací lištu jsem celou oddělal
2) Substrát baltská rašelina
2) Topná bodovka 26 W - teplota 34 °C
3) UVB Reptivite 200 25 W - 10 cm nad krunýřem
4) Na druhém konci cca 24 °C
5) Noční pokles na 21 °C
6) Jako stravu nyní střídám pekingské zelí a čekanku, občas polníček, na každou dávku mletý vápenec + k dispozici seno
7) 1/3 terária neustále velmi vlhká, 2/3 sušší, ale na noc rosím
8) Naprosto odmítají spát v té vlhké části, vyhrabou se a vždy se přemístí do té sušší části, takže je alespoň tam pokropím a postříkám rozprašovačem
9) 2x týdně asi na 10 - 15 min. koupu ve vlažné vodě, ale v teráriu je i miska s vodou

Jsem želvařský nováček, tak předem děkuji. :)

Tak jsem včera trochu zapracoval na teráriu, dle rad zkušenějších chovatelů, aby se želvičky měly lépe:

1) výměna žárovky ze 40 W na 25 W + výše zvednutý květináč, aby tolik nehřálo. Dnešní teploty v chladném místě kolem 22 °C + pod žárovkou jsem zatím neměl jak změřit, ale určitě to bude méně, než před tím.

2) konečná směs smíchání lignocelu s pískem + bych řekl lepší úkryt, než před tím ze kterého půjdou lépe vytáhnout, aby se mohly v noci přemístit do vlhkého substrátu na spaní.

Musím říct, že ráno vypadaly krásně, takové celé nasáklé tou vodou, jak houby a celkově bych řekl, že jsou čilejší.

Nechávám pootevřená přední dvířka z obou stran, tak se lépe v teráriu cirkuluje vzduch.

Kdyby jste někdo k tomu měl ještě nějaké další připomínky určitě je rád uvítám.

Přikládám nové fotografie.

[http://tera.poradna.net/file/view/20797-img-201503 23-210040-jpg]

[http://tera.poradna.net/file/view/20798-img-201503 23-210046-jpg]

[http://tera.poradna.net/file/view/20799-img-201503 23-210050-jpg]

[http://tera.poradna.net/file/view/20800-img-201503 23-210101-jpg]

[http://tera.poradna.net/file/view/20801-img-201503 23-210315-jpg]

Musím říct, že ráno vypadaly krásně, takové celé nasáklé tou vodou, jak houby a celkově bych řekl, že jsou čilejší.

no sláva :-), snad nebylo už pozdě
ještě si pohlídej na výhřevu těch 32 -35° bez toho taky nemůžou fungovat
jinak jaké nej UVB do těhle rozměrů ti nejlépe poradí MadMike (zde přítomný)kontaktuj ho SZ

Ahoj,

tak jsem dnes provedl konečně měření teplot v teráriu (nemohl jsem sehnat obstojný digitální teploměr).

Jinak želvičky se mají k světu, přijde mi, že rostou pod očima.
Ještě jsem vypozoroval, že přestávají na noc ulehat do úkrytu, ale zrovna si lehnou na navlhčený substrát, což mě mile překvapilo a jsem rád, že jim to takto vyhovuje.

[http://tera.poradna.net/file/view/20820-teplotni-z ony-jpg]

Budu rád, když někdo napíšete názor, jestli by to takhle mohlo být?

Ještě jsem se chtěl zeptat - používám substrát lignocel - písek, po ránu mají želvičky na nohách nabalenou tuto směs a když je krmím, tak si pošlapou celé čínské zelí a potom ho snědí - není to problém, že by se mohly nějak ucpat tímto?

Děkuji za přínosné informace.

Díky,

je tam toho až až v odkazu o substrátu.
Jsem takhle spokojený, co pozoruji želvy, tak jim to vyhovuje více, než před tím.
Využívají pěkně ráno výhřev pod světlem po noci zahrabané ve vlhkém substrátu a to před tím nedělali.
Myslím, že takhle by to mohlo být. Teď se ještě přestat bát, aby se nezacpali s pošlapanou potravou od substrátu.

Ahojte všetci,čo tu bojujete s otázkou svietenia a teploty v teráriach.Napíšem tu svoj názor. Tiež s tým bojujem,pretože som si pred časom kúpil radiaty a tiež som im svietil tak podobne ako vy a vysvitlo že to asi nestačí. Podla mna ak máte menšie terárko určite by som vymenil všetky žiarivky repti glo nech sú akokolvek silné za výbojku aj ked iba 35 w. Bohužial všetky sú s predradníkom čo je investícia navyše. Teraz je na trhu napr. SOLAR RAPTOR a u vás ich predáva robimaus myslím.Do velkého terárka osram ultravitalux 300 jednoznačne.

Ahoj

reaguji na dotaz, jak se mají ony zmiňované želvy. Plus, jestli můžou být tyto druhy vůbec spolu.

Situace se vyvíjela tak, že želvy nepřibíraly ani nerostly plus jedna sulcata nakonec zemřela. :/

Byl jsem u veterináře - dávali jsme antibiotika a nějaké další přípravky, ale bohužel stejně nevydržela. Stále se mi na želvách něco nezdálo, protože podmínky jsem se snažil vytvořit opravdu co nejlepší pro tyto dva druhy - stále nerostly a nerostly a nepřibíraly. Nedalo mi to a situaci jsem řešil telefonicky s chovatelem, který mi želvy prodal. ... Potom, když umřela i ta malá sulcata, tak jsem mu začal psát i maily a nakonec se po xx mailech pan chovatel přiznal, že sulcata je jeho odchov od želv co nakoupil někde v Itálii na burze, ale že pardálky jsou import a vše už bylo jasné. Díky tomu, že jsem neměl dostatečně nastudováno (a pan majitel mi řekl, že s tím není žádný problém), tak jsem dal želvy k sobě bez předešlé karantény, kdy mi bohužel pardálky nakazily onu malou sulcatu:/

S chovatelem jsem to řešil nakonec tak, že mě v podstatě podvedl, což potom i sám přiznal a želvy jsem mu vrátil za stejnou cenu, co jsem od něj nakoupil. :(

K druhé otázce: tyto druhy spolu určitě můžou žít v jednom teráriu - vyskytují se v podobných podmínkách v Africe, tudíž se nemusíte bát, že by jednomu druhu něco vyhovovalo a druhý by na tom tratil.
Ovšem po mých (bohužel) ne moc dobrých zkušenostech bych želvy k sobě už nedával jedině s dlouhou karanténou, ale je lepší mít každý druh zvlášť. Jinak to jsou nádherné želvy a určitě oba druhy vřele doporučuji.