Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Furcifer pardalis - strava (holátka)

Dobrý den, myslím, že mě tu už většina z vás zná a ví jak vypadají
moje terárka atd.. Takže přejdu rovnou k věci.
Chtěl bych se optat, čím svoje chamoše stravujete.
Já jsem dosud zůstával na cvrčcích s vitamíny Plastin a Roboran 3:1.
Pro zpestření kupuju na burzách sarančata a zkoušel jsem dát i párkrát červíka.
Bohužel na ovoce apod. se chameleonům moc nedostane, jelikož na to moc nemyslím :-/
Teď se mi bohužel párkrát v poslední době stalo, že třeba den chamoši nejedli.
Tak sem je chtěl dokrmit holátkama (bez vitamínů). Sameček mi je nepožral,
ale samička už má v sobě 2 ze 4 co jsem koupil. Myslíte, že ty holátka
jsou na stravu špatné, nebo takhle za dobu jsou dobré ? Děkuji *KZSD*

ono to není o těžší stravitelnosti kostí a větší porci masa jako spíše o tom, že to pro chamíky a ostatní hmyzožravé druhy není přirozená potrava z hlediska bílkovin. Obratlovčí bílkoviny jsou jiné než ty hmyzí a zbytečně jim to zatěžuje ledviny. Takže rozhodně moc nedávat, nejlíp vůbec.

Proč by měl chameleon žrát ovoce? U mě to jsou cvrci, sarančata, různý hmyz a červíci jen sem tam na zpestření (ale né moc a často).
A že den nejí, to se nic neděje. U dospělého to je v pohodě. Holátka že někdo dává jsem slyšel, ale u svého miláčka bych to asi nezkoušel.

Že chamík jeden den nežere, není vůbec naškodu, spíš naopak. Dospělému samci pardála je dobré udělat alespoň jeden dva dny v týdnu půst (ani týden bez žrádla není pro dospělého pardalise nic a není neobvyklé, když občas se žrádlem "stávkují"). Holátka mu spíš nedávej. Specielně překrmovaní samci bývají náchylní na zhoršení funkce ledvin a následně třeba dnu, viz článek: http://www.abvet.cz/cz/pripad-mesice/185-selhani-l edvin-a-dna-u-chameleona/ (přečtěte si první dva odstavce, zbytek už je spíš ukázka toho, jak z lidí zbytečně vytahat peníze, protože tohle už se moc řešit a "zachraňovat" nedá :-D ...hlavní je nevyrábět si jatečního chamíka :-) )
Pro samici těsně po snůšce, která se potřebuje dát hezky do kupy, jedno dvě holátka, proč ne...nicméně bacha na to, nic moc prospěšného to pro ně není, vlastně spíš naopak.
Ovoce pardálům moc nejede, většinou ho ani vůbec nechtějí, navíc jim kyseliny v něm obsažené, zbytečně zatěžujou ledviny - stejně, jako holata, není ovoce pro chameleony nic moc dobrého, základ je prostě běžný krmný hmyz. Jemeňáci si občas kousek ovoce rádi dají, ale žerou ho spíš kvůli vodě (je to jejich přirozenost z přírody, okusovat listy nebo plody kvůli tekutinám, nejde jim ani tak o to, že by jim to nějak chutnalo), pardalise to většinou moc nezajímá.

Já si osobně taky myslím, že lepší bude zůstat u těch cvrků :-D
Ty holátka mi požrala nakonec 2 a další bohužel zdechli :-|
Po snůšce budu dávat Zophobase, ti jsou pěkně tuční,
teď jsem jich pár vyzkoušel a šmakujou ]:) Jinak všem děkuju za odpovědi.
A Terko, ten článek jsem si přečetl a ledviny jim
teda radši rozhodně zatěžovat nebudu :-P *KZSD*