Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ochočení

ahojte, chtěla bych se zeptat kdo má skušenosti s leguánem zleným.
Je to něco přes měsíc co jsem si pořídila leguánka taklže ho mám doma skoro dva měsíce. od začátku je strašně divoký a chtěla bych s e zeptat jak má postupovat aby si na mě co nejlépe zvykl jelikož i po tom měsíci se stále bojí a já se ho nemohu ani dotknout a záleží také na blízkosti kterou sem od nej. ted už mohu pomali vlézt do terárka a dát mu zeleený a vodu ale jakmile udělám prudkej pohyb a to sem mimo terárko tak se strašně lekne.. ted už to není tak časté ale ještě se to stane ale velmi zřídka.Mám ho natvrdo vzít doruky a aby si na me zvykl nebo mám postupně aby si na mě zvykl.4etla sem toho zpoustu a píše s efurt neco jinýho.Kdo mi poradí? je to hodně těžky je neuvěřiteně divoký známý neměl takové problémy.děkuji za odpověd..

loading...

Napiš do vyhledavače vpravo nahoře socializace leguán a vyjede ti hafo vláken :-) . Jen tak shrnu, co se tady běžně píše. Socializace leguána chce dost času a záleží na konkrétním jedinci. Ze začátku je nejlepší před zvířetem nedělat prudké pohyby a nedávat mu náznak toho, že jsi dravec tzn. třeba i k němu nepřistupovat zezadu nebo z výšky. Postupně ho navykat na manipulaci v teráriu. Chce to trpělivost a čas. Zdejší krotitelé leguánů ti ale poradí ještě líp ;-)
edit: každej si asi představujeme pod pojmem mazlíček něco jiného

To si moc nerozumíme. Tomu zvířeti je nejlíp ve správně zařízeném teráriu a z nějakého venčení nebude nadšeno. Tím pojmem socializace je spíš myšleno to, že to zvíře bude komunikativní, nebude jančit pokaždé, když se otevře terárium a bude se dát třeba poškrábat na hlavě a po každé manipulaci nebudeš muset jet na šití. :-)

ale rozumíme, chápu že to není kočka ani pes,kterýho budu tady někde venčit. ale dá se ochočit. že bude zvyklí a nebude se mně bát a budu ho moct hladit. ale nemyslím si že by se nedal ochočit stylem že se mužu snažit jak chcu a nebudu moct na nej šáhnout což mi s první odpovědi takhle vyznělo. že se nedá vubec ochočit.

Budoucí (snad) veterinářka to pochopila tak, že chce zadavatel zvíře akorát stresovat taháním z terária nejlépe každý den, mít ho na klíně, pouštět ho na volno po bytu atd. Ty kšíry jsou jen bonus navíc :-D

a je schopen být mazlíčkem to by ses divila

Jo? A jak prosím vypadá spokojený ochočený leguán - a hlavně podle čeho poznáte, že se mu to fakt líbí? Ano, dá se navyknout na nějaký ten dotyk a manipulaci, ale věř nebo ne, leguánovi a obecně plazům je nejlépe, když nejsou rušeni a mají vhodně zařízené obydlí.

Konec, tečka. Nebudu se hádat, ať si každý tahá své "mazlíčky" tak, jak uznají za vhodné :puff:

Ahoji. Očividně netrpíš přestřelenými představami ohledně ochočitelnosti leguána, takže si odpustím přednášku na téma "co je a není možné očekávat". :-D
Takže něco málo z vlastní zkušenosti... Chování, které u něj popisuješ je běžné. Obzvlášť, pokud je to malý prcek a je najednou sám potom, co bydlel ve skupince sourozenců. Občas se najde jedinec, který není plachý a od pohledu si rychle zvyká, ale to nemusí být dobré znamení - může být nemocný, nebo silně stresovaný.
Hlavní je, aby bylo terárium dobře zařízené a měl v něm svůj úkryt. Pokud se v teráriu nebude cítit bezpečně, bude nervák vždycky. Základ je, aby nebyly všechny stěny tera průhledné - navzdory všemocnému hlasu PETA a Greenpeace, většina zvířat(obzvlášť býložravých) otevřené prostory nerada. Otevřený prostor pro ně znamená "nejsem krytý, nebezpečí může přijít odkudkoli".
Osobně obvykle počkám, až se zabydlí a potom uplácím jídlem. Rychle si zvykají na pravidelný systém. Krmím dvakrát denně - dopoledne a odpoledne. Po určité době vědí na hodinu přesně, kdy má přijít svačina. Vynech dopolední dávku a tu odpolední mu zkus dát z ruky. Hlavně pomalu, opatrně a dostatečně dlouhé listy, aby nemusel být příliš blízko. A počkej, až si přijde sám - opři si ruku a snaž se jí vůbec nehýbat. Můžeš na něj vklidu mluvit, ať si zvyká na tvůj hlas. Když nepřijde, tak mu dej misku a zkus znovu někdy jindy. Většinou je to jen otázka času, než nad strachem zvítězí hlad. Až si začne normálně brát z ruky, polož si jednu ruku na druhou tak, aby ti na ni cestou k jídlu musel vyšplhat.
Určitě to stojí za tu trělivost. I kdybys měla leguána opravdu jen na koukání, dříve nebo později může přijít okamžik, kdy s ním budeš muset manipulovat (nemoc, paraziti, stěhování do většího terária) a brát do rukou úplně divokého 1,5m ještěra by byl VELICE nepříjemný zážitek pro vás oba. Mazlíček nebude, ale není tak těžké maučit ho, že nejsi ani hrozba, ani jídlo a bude tě tolerovat jako neškodnou součást svého teritoria.

Doporučujem popozerať staré témy,veľa sme tam už popísali.Mojimi rukami prešlo doposiaĺ iba 5 leguánov.Môžem iba potvrdiť,čo kus to iná povaha bez rozdielu v pohlaví.Reagujú väčšinou aj tak podľa momentálnej nálady.
Malého treba nechať v kľude,prihovárať sa mu,ako je popisované hore.Nič netreba robiť nasilu,bude sa zbytočne iba viac báť a stresovať.Chce to jednoducho čas,trpezlivosť a dobré podmienky.V terku so samcom môžem manipulovať ako chcem,samica nenechá na seba siahnuť,iba občas mi dovolí poškrabkať.Mimo terka sa správal samec ako....lovil som ho ako krokodíla.Mimochodom,netreba sa báť a čudovať,keď socializovanému legovi, naučenému na pravidelnú manipuláciu jedného dňa prepne a dokáže útočiť na všetko.;-)