Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Gekon panenský

Zdravím. Uvažuji tedy o koupi jedné samice Gekona panenského. Jak jsem zde četla, je lepší si pro začátek koupit většího ještěra. Je to pravda? Tohoto gekona chci jen na pozorování, rozhodně ho nechci stále vytahovat, jen při čištění terária ;). A svléká si taky kůži? Musí se mu pomáhat? A myslíte, že je dobré, třeba že bych ho nechala pár dní zvyknout a pak mu dávat třeba ovocné kaše na prst, aby se nebál? Nebo ho nechat "divokého"? A stačí pro 0,1 terárium velké 30*30*40 cm? (d*š*v)

Děkuji

P.S.: Pokud by někdo měl ještě nějaké komentáře třeba ke krmení, zařízení terária apod. tak určitě pište! Jsem ráda za každou pomoc ;)

Do toho terárka môžeš dať kludne aj 4-5 samíc.. Ja mám svoje 3 roky a nikdy som im neskúšal dávať kašičky z prstu, vždy im ich dám do nejakej nádobky a oni si to oblizujú. Hlavná potrava je ale hmyz a s kašičkami to netreba preháňať. Pri správnom chove sa budú vyzliekať z kože samé. Inak na internete je o nich kopec, sú to ideálne gekony pre začiatok.

Dobrý den,

Gekon panenský není na chov nijak náročný. Pokud bude mít dobré podmínky, tak se Vám i rozmnoží. Tento druh se množí partenogeneticky, takže nepotřebuje samce (vlastně ani žádného samce nikdy neseženete, neboť i v přírodě se vyskytují pouze samičky).
Určitě není vhodné začínat s koupí většího ještěra. Větší druhy jsou náročnější na velikost a vybavení ubikace (osvětlení, krmení, doplňky stravy) a již je potřeba umět se zvířetem správně manipulovat. Také se dožívají vyššího věku a je potřeba počítat s tím, že se o něj budete třeba 20let starat.
Všichni gekoni se svlékají a pokud mají správné podmínky, tak není nutné jim pomáhat. Při špatné vlhkosti nebo nedostatku vitaminů, může dojít k tomu, že gekonům zůstanou na nožkách zbytky kůže a je pak nutné jim pomoci (vlažná lázeň).
Po přinesení domů je potřeba nechat gekona v klidu a rozhodně ho nestresovat tím, že mu budete zasahovat do jeho teritoria. Tato zvířata nijak náš kontakt nevyhledávají. Nemají stejné pocity jako lidé a nikdy si Vás neoblíbí. Pouze se naučí, že Vaše přítomnost znamená jídlo. Pokud se budete chovat klidně a nebudete gekona stresovat chytáním, tak se může po čase naučit vlézt na ruku a kaši olizovat. Případně mu z pinzety můžete nabídnout hmyz.
Velikost terária je odpovídající pro tento druh.