Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem chameleon

Ahoj, mám chamíka jemenského (věk 3 měsíce). Vždy vpodvečer se dožaduje pozornosti, škrábe na sklo (větrání dostatečné, teplota odstuňovaná atd...). Po otevření dvířek hned leze ven, na ruku pokochá se a jde zase do terárka, někdy hned vyleze ještě jednou opět se pokochá a spokojenost. Děsí mě, co všude čtu o stresu způsobeném vyndavání z terárka, bojím se abych mu spíš neublížil, když umí tak dobře kamuflovat problémy. Zajímá mě názor (chovatelů chamíků). Díky za odpověď.

Chameleon se nikdy nedožaduje pozornosti od člověka, ani nemá potřebu se jít něčím kochat. To je zase to "polidšťování" a mazlíčkaření u chameleonů a přidávání jim vlastností, které mít v žádném případě nemohou. Myšlení plaza se velmi liší od myšlení savce. Chameleon nemá potřebu ani pozornosti, ani procházek, ani mazlení apod. Tahle emoční rovina jim jaksi úplně chybí. Jediné, co nutně vyžaduje, je světlo, teplo, potrava, možnost spářit se, pokud potřebuje a v neposlední řadě klid. To, že se vám tříměsíční chameleon hrabe z terárka znamená pravděpodobně pouze to, že mu v tom terárku něco vadí a chce odsud pryč. Příčin může být mnoho, od přílišného horka až po nadměrnou vlhkost...

Já se přiznám. Chameleon, teď myslím samečka, mi dělá to samé.
Já bych osobně neřekl, že by se chtěl kochat, nebo něco.. ale asi překontroluju
teplotu, zjistím vlhkost apod.. Podle mě by to mohlo být dost vlhkostí, jelikož pokud
tam nemáš fakt pařák, chameleonovi to vadit nebude. Jinak potom co mi vyleze na
2 minuty na ruku, tak by lezl ještě všude po pokoji, ale když ho dám k tera tak do něj dobrovolně
vleze. Ještě jedna věc, při tomhle mu nemůžeš ublížit, vylézá z tera v podstatě při tom,
když mu jde jen o to aby vylezl, takže asi žádnej stres.. Můj si potom hned jde lebedit
na vrchní patro větví, které má v tera po poslední "operaci" terárka. Absolutně si to oblíbil.

Jde o samečka :). Teplotu má odstupňovanou a leze si jak potřebuje, vlhkost určitě přehnaná není, "nakapu" mu 2x denně na listy v podstatě nejde ani o rosení (rosím trošku stěnu když se svléká). Chameleon se jeví spokojený, na ruce ho nemívám ani ty 2 minuty. Přesně jak popisuješ, chvilku je na ruce a rozhlíží se, pak vleze si sám do terárka a jde si lebedit na své oblíbené místo. Nikdy ho netahám z terárka pro mou zábavu. Díky