Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Krajta mřížkovaná.Máte jí někdo jako mazla ?

Zdravím.
Už je to dávno ale měl jsem jako mazlíka krajtu tmavou a vždycky byla hodná,nestartovala a nikdy mě nekousla,ale kvůli stěhování jsem jí bohužel musel prodat.
Teď bych chtěl mřížkovanou ale nevím jestli jsou takové jako většina tmavek.Samozřejmě vím že když jí nechám volně růst tak si nezvykne ale vždycky jsem hady bral ven 2x denně,jídlo jsem jim dával jak jsem měl a měli skvělé terarium.Myslíte že jde i mřížkovaná takto ochočit ?

Had, jakýkoliv had, nejde ochočit. Jde jen natolik utahat a vydeptat neustálým kontaktem s člověkem, že ztratí přirozené chování...
A je jen na Vás, jestli chcete zvíře, zvlášť tak krásné, chovat opravdu pro potěchu a sledovat jeho přirozené reakce, nebo natolik bažíte po kontaktu s ním, že je Vám jedno, že z něj uděláte otráveného a zdeptaného jedince.
Mřížky jsou obecně kousavější, temperamentní hadi, kteří kontakt s člověkem nesou většinou nelibě. Pokud ho budete mít od háděte, možná si zvykne, ale s největší pravděpodobností to nebude takový salámista jako tmavky (mohu porovnat, máme oba druhy).
A je taky potřeba si uvědomit, jak velké to zvíře jednou bude, a že rostou fakt rychle. Tmavku jste prodával a nepíšete v jaké velikosti. Naše tmavka má aktuálně 55kg a skoro 5 metrů. To už není zvíře na mazlení, byť je velmi mírná a flegmatická. Od určité velikosti ani není bezpečné, aby k hadovi chodil jen 1 člověk. Náklady na krmení taky nejsou zanedbatelné.
Chápu a vím, že mláďata mřížek jsou nádherná, ale chov je dost náročný z prostorového, finančního i bezpečnostního hlediska. To je třeba dostatečně zvážit před koupí zvířete. A v případě mřížky i počítat s tím, že může být celý život nebezpečná. Když Vám přeroste přes hlavu, je velmi těžké se zbavit většího zvířete (pokud nebudete mít atraktivní barevnou mutaci).
Pro příklad - máme párek mřížek, import Indonésie. Samice má přes 3m. Z tera se vyndat dá, ale musíte být rychlejší, než ona, jinak kouše. V ruce vydrží max 10 minut, pak je schopná kousnout třeba do xichtu. Samec má přes 4m, od mala plachý, dříve agresivní ze strachu. Nyní je větší, takže strachová agrese se přeměnila na agresi útočnou (z "kousnu a stáhnu se" se stalo "kousnu a zabiju tě") Při vytažení z tera pravidelně pouští obsah análních žláz, při této velikosti zvířete už je to slušná síla. Netvrdím, že naše zvířata jsou reprezentativní vzorek, ale i toto Vás může potkat. Nebo můžete mít štěstí na kliďase...

To vím no je to had od hada,ale vím že jsme měli taky tmavku měla k 5. metrům a byla fakt hodná.Možná byla fakt jen utahaná tím že jsem jí často bral ven,ale nikdy mi nepřišlo že by jí to vadilo naopak někdy přilezla i sama.
A mřížkovanou jsem chtěl hlavně kvůli délce,protože teď už bydlím trvale a ve velkém domě bez psů,koček,..... takže to že by mi vyrostla by mi vůbec nevadilo.

My naší tmavkou jezdíme i na přednášky do škol, na focení na firemní akce atp. Holt je to už kus hada, tak aby si na sebe taky něco málo vydělala :-) Máme štěstí na klidného jedince, nechá si dokonce i otevřít tlamu a ukázat zuby :-)
Naše mříže, to je jiné kafe :-D
Speciálně u menšího mláděte mřížky počítejte s tím, že Vás (mnohokrát) kousne. Prcci jsou zpravidla nervózní a kousaví. Časem se možná uklidní, možná ne. Nejdůležitější je jít do koupi toho zvířete s tím, že se Vám možná nepovede ho vymazlit natolik, aby bylo v dospělosti bezpečné. Ujasněte si, jestli fakt chcete v baráku obřího hada, který po Vás možná bude celý život nevypočitatelně startovat při uklízení terária. Velké kusy jsou obvykle kliďasové, ale fakt je lepší, počítat i s tou horší variantou.
Z Vašeho psaní mi vyplývá, že víte, do čeho jdete a jste schopný to zvíře zabezpečit. Ale speciálně u takhle velkých hadů důrazně doporučuji neantropomorfizovat, to by mohlo zle dopadnout. To, že had přileze sám neznamená, že Vás rád vidí, nebo se chce venčit ;-)

Aha no já si vždy myslel že mřížkovaný jsou povahově skoro stejné jako tmavky,ale jak píšete tak jsou asi přece jenom tmavky lépe zvladatelné.
Kdybych měl mřížkovanou v dospělosti jenom zavřenou tak to bych zase nechtěl,protože hady stejně nechovám takže bych z toho nic neměl.
Jinak pár kousnutí od mláděte by mi vůbec nevadilo,když jsem měl tmavku jako malou tak mě kousala furt naštěstí ale po roce přestala,ikdyž ten rok stál za to :) :D

Musim říct,že je to krasne počteni.Ale nemyslim si,že je to s téma Reticulatkama tak hrozne.Hodne zaleži na stesti při koupi.Jak tam pišete je to hodne individualni.Ale to se tyka nejen Reticulatek,ale každého hada.Klidne i Hroznyše nebo Molurusky atd....Doma mam Tmavky,Reticulatky i Anakondy velke a asi jsem mel stesti.Hady mam na chov a ne na mazleni,ale ven je s terka dat mohu a není to tak velkej problém.Kousani žadne.H.M.

Odchovové mřížky jsou obecně klidnější než importovaná zvířata - navíc se dají jednoduše rozdělit dle velikosti na velké, "dwarfy" a "superdwarfy". Nejmenší známé formy pocházejí z ostrovů Madu, Kalaotoa a Karompa... dospělci těchto forem dorůstají do cca 250cm. Odchovové mřížky bývají až na výjimky poměrně krotké, jediný problém je jejich věčná hladovost. Nenechají si ujít žádnou příležitost ke krmení a proto občas budou lovit i vás, když jim bez upozornění hákem po hlavě budete lézt do terária a nebo jen projdete kolem terária. Po pohlazení hákem po hlavě již bývají "klidnější" - občas se brání jen pasivně tím, že na vás vyprázdní obsah svých střev. Kousavé však nebývají - rozhodně to ale neplatí pro všechny... a když defenzivní bude, jsou to šicí stroje. Na mazla je ale stejně obecně lepší pořídit psa