Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agama stále zimuje

Ahoj, letos mi poprvé zimuje agama (9/2013). Začala v lednu. Po cca třech týdnech vstala. Myslela jsem, že již dozimovala a něco málo jsem jí dala na baštu. Jenže za dva dny zase usnula. Takhle se vzbudila asi 3x-5x a já pokaždé myslela, že už končí a nakrmila jí. Vím, že je to chyba, ale prostě mě nenapadlo, že zase usne. Teď už spí cca 5 týdnů. Není to moc? Vybrala si nejchladnější místo terária, kde je krytá před světlem a je tam 23,5°C. Mám jí nechat nebo jí nějak probudit? Vyndat ze skrýše nebo tak. Jednou za čas jí natočím a vidím, že je v pořádku - jak tam štrachám, otevře oči. Ale už jsem z toho nervózní. I kvůli tomu, že mi zimuje prvně a já nevím, co je ještě normální a co už je za hranicí.
Děkuji za rady.

Jak píše Cejna, zvíře v umělých podmínkách zimuje zpravidla tak, že mu snížíme teplotu na takovou úroven aby mohlo zimovat a odzimovává se tak, že mu teplotu zase zvýším tak, aby si zvíře myslelo že je jaro/léto. Snižovala jste teplotu? Zvyšovala jste teplotu? Pokud ano kdy a na jakou úroveň? 23 je na agamu dost málo, jak dlouho svítí v terárku zdroj UVB a tepla? Prodlužovala/nebo naopak zkracovala jste nějak dobu svícení?

Nechala jsem jí, aby si řekla. Když se zahrabala, vypla jsem jí světla. Když pak vstala, světla jsem zapla a nakrmila jsem jí. Když se dál zahrabala, světla už jsem nechala svítit, protože jsem si myslela, že zimovat už nebude. (nedostatek zkušeností :-( ) Cca před 14 dny jsem vyměnila žárovku 60W za 75W. Svítím nějakých 11,5 hodin. Ona to ale moc vnímat nebude - jak jsem psala - zalezla si do nejstudenějšího (a nejtmavšího) koutu. Mimo ten kout je v terku minimálně 27°C a zvyšuje se to směrem k výhřevce.

2 x UVB Reptile 200 26W, dřív obyč žárovka 60W, teď výměna za Exoterra intense basking spot 75W, dosvětleno jednou lineární zářivkou 30W/840.
Ale jak píšu - k ní se to světlo nedostane. Musela bych namířit světlo z boku, protože je zahrabaná pod schodem z pozadí.

Světlo nemusí svítit na agamu, k přerušení zimování stačí, když se obecně zvedne teplota. Jak je terárium velké? Máte nějakou fotografii? Jak se obecně agama chová? Zůstává schovaná pořád? I když jí "neotravujete"? Nebo vylézá třeba jen na omezenou dobu ven?